Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderwijsminister: 'fout' dat vmbo zou zijn voor wie laag scoort

Onderwijsminister: 'fout' dat vmbo zou zijn voor wie laag scoort

AMSTERDAM (ANP) - Het is "fout" dat het vmbo wordt gezien als een leerrichting om te kiezen als je "laag scoort" op de eindtoets in het basisonderwijs, zei onderwijsminister Dennis Wiersma donderdag op het NK voor vakwedstrijden in Amsterdam. "Dat is eigenlijk heel dom", aldus Wiersma, "en het zegt iets over hoe belangrijk we het vmbo vinden."

Wiersma was samen met zijn collega-minister Robbert Dijkgraaf (vervolgonderwijs) bij de opening van de wedstrijden. Tachtig vmbo-teams en meer dan vierhonderd mbo-studenten laten donderdag en vrijdag zien wat ze kunnen op hun vakgebied. De studenten presenteren wat ze hebben geleerd onder meer aan de koksopleiding, als apothekersassistent, in de bouw, als meubelmaker of als ICT'er. De deelnemers zijn in voorrondes geselecteerd voor de wedstrijden, die onder de naam Skills the Finals plaatsvinden in de RAI. De winnende mbo'ers kunnen meedoen aan de EuroSkills, het EK voor beroepen in september in het Poolse Gdansk.

De vakwedstrijden worden sinds 2002 georganiseerd en zijn onder meer bedoeld om te laten zien wat vmbo'ers en mbo'ers allemaal in huis hebben. De waardering voor het mbo moet beter, benadrukten beide ministers tijdens de opening. De samenleving heeft "geen goed beeld" van het praktijkonderwijs, meent Dijkgraaf. Tegelijkertijd is er een tekort aan vakmensen. Dijkgraaf erkent dat ook kabinetsbeleid heeft bijgedragen aan een onderwaardering van praktijkopleidingen. "Langere tijd was het beleid: iedereen moet zo hoog mogelijk opgeleid worden. Dat betekent dat je daarmee tegelijkertijd zegt: als je mbo gaat doen, vind je dat minder goed."

Waardering

Minderjarige mbo'ers konden bijvoorbeeld tot een paar jaar geleden niet gratis met het ov reizen, terwijl universitaire studenten en hbo'ers dat wel mochten. Het kabinet is bezig "om de verschillende vormen van onderwijs die inderdaad gewoon scheef gewaardeerd worden recht te trekken", stelt Dijkgraaf. Wiersma vindt dat er dus ook anders getoetst moet worden, al op het basisonderwijs. Maar vakwedstrijden zouden ook op het hbo en de universiteit een goed idee zijn, vindt hij. "Vakmensen hebben het meeste te bieden voor de toekomst van Nederland."

Directeur van WorldSkills Netherlands Erik van der Zwan ziet dat in omringende landen, zoals Duitsland, het vakmanschap beter wordt gewaardeerd. "Daar ben je echt een kunstenaar als je zo'n vak uitoefent." Hij denkt dat het logisch was dat er vanuit de politiek een tijd is gepleit voor meer hoger opgeleiden. "De kenniseconomie liep achter. Maar daardoor is misschien in de vaart der volkeren te laat nagedacht over: hoe gaat het dan met het beroepsonderwijs?"

Meer uit Binnenland

Aantal voortijdige schoolverlaters moet flink lager voor 2026

DEN HAAG (ANP) - Het aantal vroegtijdige schoolverlaters moet de komende twee jaar flink dalen als het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap het doel voor 2026 wil halen. In het schooljaar 2023/2024 vielen 29.163 mensen uit op het voortgezet onderwijs, mbo en volwassenenonderwijs (vavo), schrijft minister Eppo Bruins (OCW) in een brief aan de Tweede Kamer. Een jaar eerder waren dat er ruim 500 meer. Het streven is om dit in het schooljaar 2025/2026 te verlagen naar 18.000.

1 uur geleden
UWV controleert 43.000 WIA-uitkeringen, begint met klein groepje

DEN HAAG (ANP) - Het UWV gaat 43.000 arbeidsongeschiktheidsuitkeringen controleren op mogelijke fouten. Dat heeft minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) maandag bekendgemaakt na de ministerraad. De uitkeringsinstantie wil dit voorjaar beginnen met het corrigeren van verkeerd berekende WIA-uitkeringen. Dat gebeurt in eerste instantie in kleine stapjes, omdat de minister wil voorkomen dat bij het herstel weer fouten worden gemaakt.

4 uur geleden
OM eist tot 14 jaar celstraf tegen verdachten uitbuiting 'Barbie'

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag in de rechtbank in Den Haag straffen tot veertien jaar cel geëist voor het seksueel uitbuiten van zes slachtoffers, onder wie voormalig reality-tv-ster Samantha de Jong, ook bekend als Barbie. Volgens justitie hebben vier van de vijf verdachten zich tussen 2021 en 2023 schuldig gemaakt aan onder meer dwingen tot prostitutie en mishandeling.

4 uur geleden
Heideroosjes-bassist stopt na arrestatie in kinderpornozaak

HORST (ANP) - Heideroosjes-bassist Fred H. stopt bij de band vanwege zijn arrestatie voor betrokkenheid bij een kinderpornozaak. Dat heeft de Limburgse band bekendgemaakt op Instagram. De 50-jarige H. zit momenteel vast.

4 uur geleden
Hollandse 100: 340.000 euro voor onderzoek naar lymfeklierkanker

HEERENVEEN (ANP) - Deelnemers aan de Hollandse 100, een schaats-, fiets- en wandelevenement, hebben zondag in Heerenveen 340.201 euro opgehaald voor onderzoek naar lymfeklierkanker. De organisatie, Lymph&Co, spreekt van een indrukwekkend eindbedrag.

22 uur geleden
Brand in Zeeuws natuurgebied onder controle

CLINGE (ANP) - De brand in een natuurgebied tussen Clinge en Kapellebrug in Zeeland is onder controle. Een gebied ter grootte van drie voetbalvelden is verbrand, meldt de veiligheidsregio.

23 uur geleden
Brandweer redt boerderij bij akkerbrand Zeeuwse Biervliet

BIERVLIET (ANP) - De brandweer heeft zondagmiddag voorkomen dat een brand op een akker bij het Zeeuwse Biervliet zou overslaan naar een naastgelegen boerderij. Het pand moest wel worden ontruimd. Brandweerlieden hebben het vuur een paar meter voor de boerderij kunnen stoppen. Hierdoor bleven het woonhuis en een schuur gespaard.

1 dag geleden