Onderwijsminister: 'fout' dat vmbo zou zijn voor wie laag scoort
AMSTERDAM (ANP) - Het is "fout" dat het vmbo wordt gezien als een leerrichting om te kiezen als je "laag scoort" op de eindtoets in het basisonderwijs, zei onderwijsminister Dennis Wiersma donderdag op het NK voor vakwedstrijden in Amsterdam. "Dat is eigenlijk heel dom", aldus Wiersma, "en het zegt iets over hoe belangrijk we het vmbo vinden."
Wiersma was samen met zijn collega-minister Robbert Dijkgraaf (vervolgonderwijs) bij de opening van de wedstrijden. Tachtig vmbo-teams en meer dan vierhonderd mbo-studenten laten donderdag en vrijdag zien wat ze kunnen op hun vakgebied. De studenten presenteren wat ze hebben geleerd onder meer aan de koksopleiding, als apothekersassistent, in de bouw, als meubelmaker of als ICT'er. De deelnemers zijn in voorrondes geselecteerd voor de wedstrijden, die onder de naam Skills the Finals plaatsvinden in de RAI. De winnende mbo'ers kunnen meedoen aan de EuroSkills, het EK voor beroepen in september in het Poolse Gdansk.
De vakwedstrijden worden sinds 2002 georganiseerd en zijn onder meer bedoeld om te laten zien wat vmbo'ers en mbo'ers allemaal in huis hebben. De waardering voor het mbo moet beter, benadrukten beide ministers tijdens de opening. De samenleving heeft "geen goed beeld" van het praktijkonderwijs, meent Dijkgraaf. Tegelijkertijd is er een tekort aan vakmensen. Dijkgraaf erkent dat ook kabinetsbeleid heeft bijgedragen aan een onderwaardering van praktijkopleidingen. "Langere tijd was het beleid: iedereen moet zo hoog mogelijk opgeleid worden. Dat betekent dat je daarmee tegelijkertijd zegt: als je mbo gaat doen, vind je dat minder goed."
Waardering
Minderjarige mbo'ers konden bijvoorbeeld tot een paar jaar geleden niet gratis met het ov reizen, terwijl universitaire studenten en hbo'ers dat wel mochten. Het kabinet is bezig "om de verschillende vormen van onderwijs die inderdaad gewoon scheef gewaardeerd worden recht te trekken", stelt Dijkgraaf. Wiersma vindt dat er dus ook anders getoetst moet worden, al op het basisonderwijs. Maar vakwedstrijden zouden ook op het hbo en de universiteit een goed idee zijn, vindt hij. "Vakmensen hebben het meeste te bieden voor de toekomst van Nederland."
Directeur van WorldSkills Netherlands Erik van der Zwan ziet dat in omringende landen, zoals Duitsland, het vakmanschap beter wordt gewaardeerd. "Daar ben je echt een kunstenaar als je zo'n vak uitoefent." Hij denkt dat het logisch was dat er vanuit de politiek een tijd is gepleit voor meer hoger opgeleiden. "De kenniseconomie liep achter. Maar daardoor is misschien in de vaart der volkeren te laat nagedacht over: hoe gaat het dan met het beroepsonderwijs?"
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Drie Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken om Gaza te verlaten en naar Nederland te reizen. Hun verzoek om bijstand van Nederland af te dwingen werd afgewezen door de rechter.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) verwacht niet dat haar werk als onderdeel van het minderheidskabinet heel anders wordt dan in het voorgaande demissionaire kabinet. "Als ik kijk naar alle partijen in de Kamer, dan zie je dat mensen graag willen dat dit opgelost wordt," zei ze na haar gesprek met formateur Rob Jetten.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel was het dit weekend weer druk. Ondanks de afspraak niet meer dan 2000 mensen op het terrein te hebben, waren er alle dagen 2100 mensen of meer. De dagen ervoor waren er zo'n veertig tot honderd mensen minder. De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hiervoor moet overmaken aan de gemeente Westerwolde is opgelopen naar 3,7 miljoen euro.
3 uur geledenHOEK VAN HOLLAND (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft zaterdagavond zeventien mensen aangetroffen in een koeltrailer in Hoek van Holland. Onder hen bevonden zich zes minderjarigen. Twee verdachten zijn aangehouden op verdenking van mensensmokkel, meldt de marechaussee maandag.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Treinreizigers moeten vanaf komend weekend rekening houden met drukkere treinen en een langere reistijd door werkzaamheden op meerdere trajecten, meldt de NS. De dienstregeling in heel Nederland kan volgens de vervoerder last hebben van deze werkzaamheden. Op sommige trajecten rijden helemaal geen treinen vanwege geplande werkzaamheden. De NS adviseert mensen hun reis kort voor vertrek te plannen.
3 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Het Nederlandse marineschip Zr. Ms. Johan de Witt is onderweg naar Noorwegen om mee te doen aan een NAVO-oefening in het poolgebied. Het schip vertrok maandagmorgen uit Den Helder en sluit in maart aan bij de oefening, die onderdeel is van de nieuwe Noordpoolmissie van de NAVO: Arctic Sentry.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Begrijp je dat je lid wordt van een kabinet dat op 66 zetels stoelt en dat je dus flink aan het werk moet om steun in de Kamer te vinden?" Die vraag zegt beoogd premier Rob Jetten deze week te stellen aan de aankomende bewindslieden wanneer zij een voor een bij hem langskomen.
5 uur geleden