Onderwijsbonden overvallen door dreiging bij studentenprotest
UTRECHT (ANP) - De onderwijsbonden AOb en FNV voelen zich overvallen door de dreiging van pro-Palestijnse groeperingen om een studentenprotest in Utrecht te verstoren. Op dringend advies van burgemeester Sharon Dijksma, de politie en het Openbaar Ministerie hebben ze de betoging woensdag halsoverkop afgelast. "Een donderslag bij heldere hemel", zegt een woordvoerder van de FNV, want de afgelopen tijd was er veel overleg en waren er nog geen concrete zorgen rondom de veiligheid.
De landelijke manifestatie tegen bezuinigingen op hoger onderwijs zou donderdag worden gehouden. Er werden duizenden deelnemers verwacht. "We vinden het vreselijk dat al die studenten, docenten en medewerkers die morgen in actie wilden komen, nu hun stem niet kunnen laten horen", aldus de bonden.
Volgens de woordvoerder wordt er nu nagedacht over een andere manier om "de enorme zorgen over de bezuinigingen van al deze duizenden mensen zichtbaar te maken". Het is volgens hem nog te vroeg om te zeggen hoe dat alternatieve protest eruit gaat zien. De Tweede Kamer buigt zich in de week van 25 november over de begroting van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.
'Geen afstel'
Een woordvoerster van de Algemene Onderwijsbond (AOb) benadrukt dat "veiligheid voor alles gaat" en beaamt dat "uitstel geen afstel is". Zodra het kan, wil de bond alsnog gaan protesteren tegen de bezuinigingen. "Het zou een heel goede actie zijn geworden", voegt de woordvoerster eraan toe.
Onduidelijk blijft vooralsnog welke mensen het protest wilden "kapen", zoals Dijksma het verwoordde.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De energiemaatregelen van het kabinet doen nauwelijks iets aan het verminderen van de afhankelijkheid van olie en gas, vindt Milieudefensie. "Als dit het is, dan blijft het kabinet water naar de zee dragen", zegt directeur Donald Pols. Volgens Natuur & Milieu biedt het pakket voor de langere termijn "nog weinig houvast voor echte verduurzaming en afbouw van fossiele brandstoffen".
2 uur geledenBLERICK (ANP) - Een meisje is maandagochtend omgekomen door een steekincident in een woning aan de Elzenstraat in het Limburgse Blerick, meldt de politie. Een man en vrouw, de bewoners van het pand, zijn opgepakt.
6 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) oppert een verbod op de filters van sigaretten. Volgens het instituut komen er dan minder zogeheten microplastics in het milieu, terwijl het geen verschil zou maken voor de gezondheid van rokers.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Privacystichting Consumers United in Court (CUIC) is maandag een collectieve procedure gestart tegen Odido. Dit vanwege een recent lek waarbij data van ruim zes miljoen Nederlanders zijn buitgemaakt. Het consumentencollectief noemt Odido op meerdere punten nalatig en wil onder meer genoegdoening voor iedereen van wie gegevens nu op straat liggen.
8 uur geledenALKMAAR (ANP) - De spelers van AZ zijn zondagavond laat uitbundig bejubeld door een grote menigte supporters. Iets voor middernacht verscheen de AZ-selectie, die eerder op de dag de bekerfinale met 5-1 van NEC won, op het bordes van het AFAS Stadion in Alkmaar. De uitzinnige fans, uitgedost met vlaggen en sjaaltjes van AZ, dansten, zongen en juichten onder dat balkon, omringd door de rook van enorme hoeveelheden afgestoken vuurwerk en brandende fakkels, zo was te zien op een livestream van NH Nieuws.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een container die zondagavond verkeerd is neergezet op een schip op de Maasvlakte bij Rotterdam, lekt een giftige, bijtende stof. Het schip zelf heeft ook schade opgelopen, vertelt een woordvoerster van de veiligheidsregio. "Er is een gat ontstaan in het dek, boven de machinekamer. De stof lekt daar naar binnen", schetst ze de situatie.
17 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In het Rotterdamse havengebied is een container waarin mogelijk gevaarlijke stoffen zitten uit een kraan gevallen en op een schip terechtgekomen. Hulpdiensten zijn ter plaatse op de Maasvlakte, laat de veiligheidsregio weten. Die heeft een crisisteam bijeengeroepen.
19 uur geleden