Ondervraagden zien geen voordeel voor Nederland van Rutte bij NAVO
DEN HAAG (ANP) - Mark Rutte is hard op weg om de nieuwe secretaris-generaal van de NAVO te worden. Maar voor Nederland maakt dat weinig uit, denkt 72 procent van de ondervraagden in een opinieonderzoek van de Atlantische Commissie, uitgevoerd in samenwerking met onafhankelijk onderzoeksbureau Verian.
Ongeveer een derde van de ondervraagden denkt dat de demissionaire premier van VVD-huize een grote kans maakt om de Noor Jens Stoltenberg op te volgen als baas van de NAVO. Precies de helft denkt echter dat Rutte een (zeer) kleine kans maakt op de internationale topfunctie.
Al zeker 28 van de 32 lidstaten van het bondgenootschap hebben zich achter Rutte geschaard, maar om gekozen te worden moet er unanimiteit zijn. Ook de Roemeense president Klaus Iohannis is kandidaat. Hongarije heeft zich tot dusver als enige in het openbaar tegen de kandidatuur van Rutte gekeerd.
Uit het onderzoek blijkt verder dat de steun voor de NAVO hoog blijft. Negen op de tien vindt de NAVO van belang voor de veiligheid van Nederland. Wel maakt een grote meerderheid (80 procent) zich zorgen over de toekomst van het bondgenootschap als Donald Trump weer president van de Verenigde Staten wordt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Mirjam Sterk van Sport is trots op de Nederlandse atleten die aan de Paralympische Winterspelen hebben deelgenomen. "Het is heel belangrijk dat mensen met een handicap ook in staat zijn om de top te halen", zei ze bij de huldiging van medaillewinnaars in Den Haag. "Ik hoop dat het veel mensen inspireert die ook met een handicap worstelen en laat zien dat het voor hen ook mogelijk is om te gaan sporten en mooie prestaties neer te zetten."
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU is nog altijd aan het kijken naar de voor- en nadelen van een prijsplafond, zei minister Stientje van Veldhoven (Klimaat) na overleg met de EU-ministers voor energie. "Een prijsplafond klinkt aantrekkelijk, want dan blijft de prijs laag", zei ze. "Maar het zou ook kunnen betekenen dat we misschien geen gas meer naar Europa krijgen als de prijs in de rest van de wereld wel hoger is."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Miljardentekorten dwingen het kabinet tot nieuwe keuzes in de aanleg en het onderhoud van infrastructuur. Minister Vincent Karremans (VVD) en staatssecretaris Annet Bertram (CDA) van Infrastructuur willen voor de zomer duidelijk maken welke "prioritering" ze maken. Dat kan betekenen dat geplande projecten niet meer doorgaan, waarschuwen ze in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten heeft maandag een "indringend gesprek" gehad met vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap. Aanleiding voor het onderhoud waren recente aanslagen op een joods gebedshuis en een joodse school in Rotterdam en Amsterdam.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het is "heel moeilijk" om snel een missie te realiseren om de Straat van Hormuz veilig te maken voor de scheepvaart. Dat zei premier Rob Jetten maandag. De Amerikaanse president Donald Trump dringt aan op een NAVO-inzet in het gebied bij de Perzische Golf.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) sluit de inzet van Nederland om de veilige doorvaart in de Straat van Hormuz te garanderen niet uit, maar is daarin wel terughoudend. "Nederland wil het gesprek overal over voeren, maar dit is niet een besluit dat je zomaar neemt", zei hij voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft geen uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de gesprekken die minister-president Jetten maandag voert met vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap. Dat laat CIDI-directeur Naomi Mestrum weten. Het is niet duidelijk wie er wel met Jetten om tafel gaan.
1 dag geleden