Ondervraagden zien geen voordeel voor Nederland van Rutte bij NAVO
DEN HAAG (ANP) - Mark Rutte is hard op weg om de nieuwe secretaris-generaal van de NAVO te worden. Maar voor Nederland maakt dat weinig uit, denkt 72 procent van de ondervraagden in een opinieonderzoek van de Atlantische Commissie, uitgevoerd in samenwerking met onafhankelijk onderzoeksbureau Verian.
Ongeveer een derde van de ondervraagden denkt dat de demissionaire premier van VVD-huize een grote kans maakt om de Noor Jens Stoltenberg op te volgen als baas van de NAVO. Precies de helft denkt echter dat Rutte een (zeer) kleine kans maakt op de internationale topfunctie.
Al zeker 28 van de 32 lidstaten van het bondgenootschap hebben zich achter Rutte geschaard, maar om gekozen te worden moet er unanimiteit zijn. Ook de Roemeense president Klaus Iohannis is kandidaat. Hongarije heeft zich tot dusver als enige in het openbaar tegen de kandidatuur van Rutte gekeerd.
Uit het onderzoek blijkt verder dat de steun voor de NAVO hoog blijft. Negen op de tien vindt de NAVO van belang voor de veiligheid van Nederland. Wel maakt een grote meerderheid (80 procent) zich zorgen over de toekomst van het bondgenootschap als Donald Trump weer president van de Verenigde Staten wordt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Protesteren doe je niet met bakstenen," zegt asielminister Bart van den Brink naar aanleiding van de vernielingen die zijn aangebracht aan het gemeentehuis in IJsselstein. Dat dit is gebeurd, noemt de CDA'er onacceptabel in een bericht op X.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
3 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
4 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
4 dagen geleden