Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ondernemingsraad Nedcar naar rechter om inzage in stukken VDL

Ondernemingsraad Nedcar naar rechter om inzage in stukken VDL

BORN (ANP) - De ondernemingsraad (or) van autofabriek Nedcar in Born spant een kort geding aan tegen VDL. Op die manier wil de or inzage afdwingen in financiële stukken van Nedcar-eigenaar VDL. De or wil onder meer inzage in het afkoopbedrag dat BMW aan VDL heeft overgemaakt vanwege voortijdige beëindiging van het contract. Geld dat mede bedoeld zou zijn voor een sociaal plan, nu duizenden medewerkers van Nedcar hun baan dreigen te verliezen.

Het was oorspronkelijk de bedoeling dat ook de opvolger van de MINI Countryman in Born zou worden gebouwd, maar BMW trok dat contract eenzijdig in. De or wil weten welke schadevergoeding daarvoor aan VDL is betaald, maar de directie weigert inzage, laat or-voorzitter Abdel Lahssaini dinsdag weten. Volgens Lahssaini is de handelwijze van VDL in strijd met de wet op de ondernemingsraden. Voor zover hij weet is 70 procent van het door BMW betaalde bedrag bedoeld voor het sociaal plan. Maar 70 procent waarvan, vraagt de or zich af. De or wil dan ook inzage in het volledige bedrag. "Wij zijn hier als or niet in gekend en krijgen ook geen inzage", zegt Lahssaini.

De or wil ook inzage in de afspraken die met Rivian zijn gemaakt. Dat Amerikaanse bedrijf betaalde 100 miljoen euro voor exclusiviteitsrecht in Born, zodat VDL niet met andere potentiële klanten in zee zou gaan. De or wil die afspraken inzien rond het overmaken van dat bedrag. De or wil weten of dat bedrag is weggesluisd naar Eindhoven. En zo ja, waarom dat is gebeurd. "Je kunt niet zomaar 100 miljoen uit Nedcar weghalen en naar VDL wegsluizen", liet Lahssaini eerder weten.

Gestaakt

De or wil daarbij volledige inzage, en geen gedeeltelijke inzage in de stukken. Lahssaini zei niet geconfronteerd te willen worden met pagina's vol zwartgestreepte onleesbare teksten. Bovendien wil de or een financieel deskundige meenemen om de stukken in te kunnen zien. In een reactie liet VDL weten "dat de or welkom is én blijft om inzage te krijgen." Maar de woordvoerder van VDL gaat niet in op de vraag onder welke voorwaarden inzage wordt gegeven, iets waarover de or juist valt. Het is nog niet bekend wanneer de rechtszaak dient.

Bij Nedcar heeft personeel de laatste tijd ook al herhaaldelijk gestaakt. De vakbonden hebben dinsdag vergeefs verkennende gesprekken gevoerd met de directie van Nedcar in een poging de onderhandelingen te hervatten. "Daar is niks uitgekomen", zegt CNV-bestuurder Jeroen Bruinsma. "We gaan door met stakingsacties."

Meer uit Financieel

Batterijbedrijf ACC schrapt plannen voor bouw Europese fabrieken

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.

9 uur geleden
Recordaantal passagiers op Belgische luchthavens in 2025

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.

10 uur geleden
Saudische delegatie in Syrië om te praten over economie

DAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.

10 uur geleden
Duitse metaalelektro-industrie: 2025 was verschrikkelijk jaar

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.

12 uur geleden
Chinese centrale bank blijft goud opkopen

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.

13 uur geleden
Trump trekt strafheffing tegen India om aankoop Russische olie in

WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.

20 uur geleden
Dow-Jonesindex sluit voor het eerst boven de 50.000 punten

NEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.

1 dag geleden