Ondernemingsraad Nedcar naar rechter om inzage in stukken VDL
BORN (ANP) - De ondernemingsraad (or) van autofabriek Nedcar in Born spant een kort geding aan tegen VDL. Op die manier wil de or inzage afdwingen in financiële stukken van Nedcar-eigenaar VDL. De or wil onder meer inzage in het afkoopbedrag dat BMW aan VDL heeft overgemaakt vanwege voortijdige beëindiging van het contract. Geld dat mede bedoeld zou zijn voor een sociaal plan, nu duizenden medewerkers van Nedcar hun baan dreigen te verliezen.
Het was oorspronkelijk de bedoeling dat ook de opvolger van de MINI Countryman in Born zou worden gebouwd, maar BMW trok dat contract eenzijdig in. De or wil weten welke schadevergoeding daarvoor aan VDL is betaald, maar de directie weigert inzage, laat or-voorzitter Abdel Lahssaini dinsdag weten. Volgens Lahssaini is de handelwijze van VDL in strijd met de wet op de ondernemingsraden. Voor zover hij weet is 70 procent van het door BMW betaalde bedrag bedoeld voor het sociaal plan. Maar 70 procent waarvan, vraagt de or zich af. De or wil dan ook inzage in het volledige bedrag. "Wij zijn hier als or niet in gekend en krijgen ook geen inzage", zegt Lahssaini.
De or wil ook inzage in de afspraken die met Rivian zijn gemaakt. Dat Amerikaanse bedrijf betaalde 100 miljoen euro voor exclusiviteitsrecht in Born, zodat VDL niet met andere potentiële klanten in zee zou gaan. De or wil die afspraken inzien rond het overmaken van dat bedrag. De or wil weten of dat bedrag is weggesluisd naar Eindhoven. En zo ja, waarom dat is gebeurd. "Je kunt niet zomaar 100 miljoen uit Nedcar weghalen en naar VDL wegsluizen", liet Lahssaini eerder weten.
Gestaakt
De or wil daarbij volledige inzage, en geen gedeeltelijke inzage in de stukken. Lahssaini zei niet geconfronteerd te willen worden met pagina's vol zwartgestreepte onleesbare teksten. Bovendien wil de or een financieel deskundige meenemen om de stukken in te kunnen zien. In een reactie liet VDL weten "dat de or welkom is én blijft om inzage te krijgen." Maar de woordvoerder van VDL gaat niet in op de vraag onder welke voorwaarden inzage wordt gegeven, iets waarover de or juist valt. Het is nog niet bekend wanneer de rechtszaak dient.
Bij Nedcar heeft personeel de laatste tijd ook al herhaaldelijk gestaakt. De vakbonden hebben dinsdag vergeefs verkennende gesprekken gevoerd met de directie van Nedcar in een poging de onderhandelingen te hervatten. "Daar is niks uitgekomen", zegt CNV-bestuurder Jeroen Bruinsma. "We gaan door met stakingsacties."
Meer uit Financieel
BASTROP (ANP/BLOOMBERG) - Het nieuwe algoritme van berichtendienst X wordt volledig openbaar. Dat belooft de eigenaar van het sociale medium, Elon Musk, op X.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Spaanse olieproducent Repsol is bereid meer te investeren in de olie-industrie van Venezuela. Dat zei topman Josu Jon Imaz bij de bijeenkomst van de Amerikaanse president Donald Trump en bazen van olieconcerns in het Witte Huis.
15 uur geledenBRUSSEL/PARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Boeren in Europa hebben opnieuw protestacties gehouden tegen de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen. Meerdere Belgische wegen werden geblokkeerd. In Frankrijk maakte de politie een einde aan een dagenlange blokkade door boeren van een brandstoffendepot in de buurt van Bordeaux. In Ierland demonstreerden duizenden boeren tegen het akkoord.
16 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol en KLM verwachten zaterdag geen grote problemen. De afgelopen week gingen vele honderden vluchten op de luchthaven niet door als gevolg van de sneeuw en vrieskou, wat de reisplannen van 300.000 passagiers in de war schopte. Ondanks de temperaturen onder nul gaan verreweg de meeste vluchten nu door.
19 uur geledenJAKARTA (ANP/RTR) - Indonesië heeft de toegang tot de chatbot Grok van Elon Musks bedrijf xAI tijdelijk geblokkeerd. De regering van het land vindt het risico te groot dat het programma pornografische beelden genereert met hulp van kunstmatige intelligentie.
20 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De topman van oliemaatschappij Exxon, Darren Woods, noemt Venezuela momenteel "ongeschikt om in te investeren". Dat zei Woods vrijdag in het Witte Huis, waar president Donald Trump topbestuurders van oliebedrijven had uitgenodigd om te praten over de mogelijkheden voor de olie-industrie in Venezuela.
22 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zullen beslissen welke oliebedrijven actief mogen zijn in Venezuela. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd voorafgaand aan een ontmoeting met bestuurders van oliebedrijven in het Witte Huis, waar wordt gepraat over de heropbouw van de Venezolaanse olie-industrie.
1 dag geleden