
Ondernemingsraad Nedcar dreigt met kort geding tegen VDL
BORN (ANP) - De ondernemingsraad van Nedcar dreigt met een kort geding als de directie van moederbedrijf VDL niet alsnog inzage geeft in het afkoopbedrag dat BMW aan VDL heeft gegeven vanwege voortijdige beëindiging van hun contract.
Het was oorspronkelijk de bedoeling dat ook de opvolger van de MINI Countryman in Born zou worden gebouwd, maar BMW trok dat contract eenzijdig in. Daarmee ging werk voor een periode van negen jaar verloren. De or wil weten welke schadevergoeding daarvoor aan VDL is betaald, maar de directie weigert inzage, aldus voorzitter Abdel Lahssaini van de or vrijdag.
De or heeft een advocaat in de arm genomen die een kort geding voorbereidt. Volgens Lahssaini is de handelwijze van VDL in strijd met de wet op de ondernemingsraden.
Brieven
"We hebben de directie inmiddels twee brieven hierover geschreven. Daar is niet op gereageerd. Donderdag is een nieuwe brief ter herinnering de deur uitgegaan. We geven de directie nog drie dagen de tijd. Heeft die woensdag nog steeds niet gereageerd, dan stappen we naar de rechter."
De or wil ook inzage in de afspraken die met Rivian zijn gemaakt. Dat Amerikaanse bedrijf betaalde 100 miljoen euro voor exclusiviteitsrecht in Born, zodat VDL niet met andere potentiële klanten in zee zou gaan. "Wij willen die afspraken inzien rond het overmaken van dat bedrag", aldus Lahssaini. "We denken dat dit bedrag is weggesluisd naar Eindhoven. We willen weten waarom dat is gebeurd. Je kunt niet zomaar 100 miljoen uit Nedcar weghalen en naar VDL wegsluizen."
Productieachterstand
Tenslotte wil de or weten hoe het zit met het uitkeren van een dividend van 300 miljoen euro. "Het blijkt niet om een dividend, maar om een lening te gaan. We willen weten hoe dat zit."
Volgens Lahssaini heeft Nedcar een productieachterstand opgelopen. De twee wilde en vier formele stakingsdagen resulteerden in een achterstand van de bouw van 3800 auto’s, aldus Lahssaini. Tel daarbij op dat BMW heeft gevraagd om een extra productie van 3200 Countrymans, dan kom je op een totale achterstand van 7000 auto’s, rekende Lahssaini voor.
9,5 miljoen per dag
Hij verwacht dat de druk vanuit BMW op VDL dan ook zal toenemen om aan de productie-eisen te voldoen. "De stakingen kosten het bedrijf 9,5 miljoen euro per dag, plus de boetes die daar bovenop komen."
VDL geeft geen commentaar op de uitlatingen van de or. Wel laat een woordvoerder weten dat VDL nooit mededelingen doet over productieaantallen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Door een staking op het spoor in België valt daar maandag de helft van alle intercity's uit. Dat komt naar voren uit een alternatief rittenschema van spoorwegmaatschappij NMBS, meldt persbureau Belga. Vakbonden organiseren de acties uit onvrede over plannen van de federale regering van België, waaronder een verhoging van de pensioenleeftijd en bezuinigingen bij de NMBS.
4 uur geledenNANTERRE (ANP/AFP) - Justitie in Frankrijk heeft een rechter gevraagd een onderzoek te openen naar TotalEnergies in Mozambique. In het Afrikaanse land vond in 2021 een dodelijke aanval plaats in de havenstad Palma, in de buurt van een groot gasproject van TotalEnergies. Het Franse olie- en gasconcern wordt ervan beschuldigd personeel onvoldoende te hebben beschermd tegen de aanval.
7 uur geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië is van plan het verbod op arbeidsmigratie naar Saudi-Arabië op te heffen. De regering in Jakarta blokkeerde sinds 2015 de mogelijkheid voor Indonesiërs om bijvoorbeeld als huishoudelijke hulp aan de slag te gaan in de Golfstaat, vanwege zorgen over slechte werk- en leefomstandigheden voor arbeidsmigranten.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Zweedse betaalbedrijf Klarna, dat klanten de mogelijkheid biedt aankopen later te betalen, heeft een officiële aanvraag gedaan voor een beursnotering op Wall Street. Het bedrijf moet dan een notering krijgen onder het beurssymbool 'KLAR'.
20 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met flinke winsten gesloten. Daarmee werd wat herstel getoond van de stevige koersdalingen eerder deze week door zorgen bij beleggers over het handelsbeleid van president Donald Trump. Handelaren op Wall Street schoven daarbij ook een tegenvallend cijfer over het Amerikaanse consumentenvertrouwen aan de kant.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat volgende week in het Witte Huis praten met topbestuurders uit de olie- en gassector in de Verenigde Staten over zijn plannen om de binnenlandse productie op te voeren. Volgens persbureau Bloomberg doen daar topmensen van de grootste Amerikaanse oliebedrijven zoals ExxonMobil en Chevron aan mee. Ook het American Petroleum Institute en energieminister Chris Wright zijn aanwezig.
23 uur geledenHULL (ANP) - Vijf bergers van de Nederlandse maritieme dienstverlener Boskalis zijn vrijdag opnieuw aan boord van de tanker Stena Immaculate geweest. Het team, dat bestaat uit onder anderen een gasexpert, voerde volgens een woordvoerder van Boskalis aanvullende inspecties en gasmetingen uit, zoals het beoordelen van de toestand van de opslagtanks. De tanker werd maandag aangevaren door het vrachtschip Solong op de Noordzee voor de Britse kust bij Hull.
1 dag geleden