Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ondernemersvereniging ziet faillissementen voorlopig nog stijgen

Ondernemersvereniging ziet faillissementen voorlopig nog stijgen

DEN HAAG (ANP) - Na de recente faillissementsgolf verwacht Erik Ziengs, voorzitter van Ondernemend Nederland (ONL), dat de komende tijd nog veel meer detailhandelsbedrijven en horecazaken verdwijnen. "Het gaat achter elkaar door. Het verontrust mij enorm. Iedere keer verdwijnen er beeldbepalende winkels en vaak worden die vierkante meters niet meer opgevuld", zegt Ziengs.

Woensdag werd cosmeticawinkelketen The Body Shop failliet verklaard. Een dag eerder had Stella Fietsen uitstel van betaling aangevraagd, na jaren van oplopende verliezen. Maandag was het de beurt aan winkelketen Blokker, dat eveneens uitstel van betaling aanvroeg.

De voorzitter van de ondernemersvereniging denkt dat veel bedrijven financieel niet meer overleven door coronaschulden. "Ze hebben geen geld om deze uitgestelde belastingschulden af te lossen of om nog te investeren. En dan is de eenvoudigste manier om de stekker eruit te trekken. Zo ben je gelijk van al die schulden af", zegt de ONL-voorzitter. "En hopelijk kan er dan weer een doorstart plaatsvinden."

Moedeloos

Veel bedrijven maakten tijdens de coronaperiode gebruik van de mogelijkheid om de loonbelasting en btw die zij moesten afdragen uit te stellen. Deze uitgestelde betalingen moeten echter binnen vijf jaar terugbetaald worden. "Maar ondernemers hadden ook te maken met een loonkostenexplosie, een energiecrisis, een personeelstekort en forse huurverhogingen. Ze kunnen de bedragen niet meer ophoesten en worden moedeloos, waardoor vaak niets anders overblijft dan het bedrijf te beëindigen."

Ook retaildeskundige Paul Moers vreest dat er nog meer winkelformules in de problemen komen op de korte termijn. "Het probleem is dat de consument zo ongelofelijk zijn hand op de portemonnee houdt. We hebben zo'n 480 miljard euro op de bank staan, we sparen als gekken", stelt de winkelexpert. Daarnaast hebben veel bedrijven volgens hem moeite om te vernieuwen, waardoor ze klanten verliezen. Ook Moers wijst naar de hoge coronaschulden en "explosief stijgende kosten" als oorzaak van de financiële problemen.

Het aantal winkels in Nederland is in de afgelopen veertien jaar gedaald van 96.000 tot 81.000. Toch is het volgens Moers niet alleen kommer en kwel. "IKEA presteert uitstekend, HEMA heeft zichzelf opnieuw uitgevonden, en Dille & Kamille, Apple en Rituals lopen als een trein."

Meer uit Financieel

Voorstel Wennink: stel regeringscommissaris voor welvaart aan

DEN HAAG (ANP) - Een onafhankelijke commissaris moet de regering bijstaan om strategische projecten sneller te kunnen uitvoeren. Dat is een van de voorstellen die oud-ASML-topman Peter Wennink doet in zijn rapport met aanbevelingen om de toekomstige welvaart veilig te stellen. Nu dreigt Nederland als land onaantrekkelijk te worden voor bedrijven om in te investeren door vastlopend beleid, waarschuwt Wennink in zijn rapport.

8 minuten geleden
Rapport Wennink: moeilijke keuzes nodig om welvaart te behouden

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet een aantal moeilijke keuzes maken om investeringen te stimuleren en zijn welvaart te behouden. Dat schrijft oud-ASML-topman Peter Wennink in zijn rapport dat hij op verzoek van het kabinet schreef. Om Nederland van het stikstofslot te halen moet ingegrepen worden in de melkveehouderij, staat in het rapport. Ook moet het stelsel voor sociale zekerheid op de schop en sommige energieslurpende industrieën kunnen best uit Nederland verdwijnen, schrijven Wennink en medeopstellers van het rapport.

8 minuten geleden
Reddit spant rechtszaak aan tegen socialemediaverbod Australië

CANBERRA (ANP/RTR) - Berichtenplatform Reddit vecht het deze week ingevoerde socialemediaverbod voor kinderen in Australië aan. Volgens het Amerikaanse bedrijf is het verbod in strijd met de vrijheid van politieke communicatie. Eerder begonnen twee tieners namens een bredere groep al een rechtszaak tegen de nieuwe wet.

53 minuten geleden
Centrale bank Rusland: EU-plan voor gebruik tegoeden is illegaal

MOSKOU (ANP/RTR) - De voorstellen van de Europese Unie om de bevroren Russische tegoeden te gebruiken zijn illegaal, zegt de Russische centrale bank. De Bank van Rusland waarschuwt daarbij zich het recht voor te behouden alle beschikbare mechanismen in te zetten om haar belangen te beschermen.

1 uur geleden
Opnieuw minder bedrijven failliet in november

DEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in november op jaarbasis opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 307 bedrijven failliet. Dat zijn 46 faillissementen minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, een daling van 13 procent. Ten opzichte van oktober nam het aantal faillissementen wel toe, met 21 procent.

1 uur geleden
Nederlandse export van goederen stijgt met bijna 6 procent

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in oktober verder gestegen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vooral meer machines, delfstoffen en elektronische apparaten uitgevoerd. De exportgroei kwam uit op 5,6 procent.

1 uur geleden
CBS: flink meer bedrijven gebruiken AI

DEN HAAG (ANP) - Flink meer Nederlandse bedrijven gebruiken kunstmatige intelligentie (AI) bij hun werkzaamheden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het CBS gaat het dit jaar om een op de zes bedrijven, wat een verdubbeling is vergeleken met twee jaar geleden.

2 uur geleden