Ondernemersorganisaties uiten zorgen over handelsbeleid Trump
DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en evofenedex zijn bezorgd over het handelsbeleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij kondigde afgelopen weekend importheffingen tegen Mexico, Canada en China aan en dreigde ook snel met heffingen tegen de Europese Unie te komen. Volgens VNO-NCW heeft Trump daarmee de "eerste stappen" richting een handelsoorlog gezet. "Deze ontwikkeling kan verstrekkende gevolgen hebben voor de internationale handel."
VNO-NCW stelt dat geen enkel land baat heeft bij een handelsoorlog, omdat die uiteindelijk alleen maar verliezers zou kennen. Importtarieven tegen de EU zullen volgens de ondernemersorganisatie aanzienlijke gevolgen hebben voor de Europese economie. De EU heeft al gezegd te zullen reageren door importheffingen op Amerikaanse goederen in te voeren.
"Nederlandse bedrijven maken zich logischerwijs zorgen over de voorgenomen hoge importtarieven en zij bereiden zich hier momenteel zo goed mogelijk op voor. Het is van groot belang dat we eensgezind zijn in Europa en hierin gezamenlijk optrekken. Daarbij letten we er scherp op dat de specifieke Nederlandse belangen goed geborgd zijn. De veranderende Amerikaanse handelspolitiek versterkt nog meer de noodzaak en urgentie dat we in Europa en Nederland blijven werken aan de eigen economische concurrentiekracht en een aantrekkelijk investeringsklimaat", aldus VNO-NCW.
Aftakeling
Evofenedex, de ondernemersorganisatie voor handel en logistiek, is bezorgd over een "aftakeling" van het internationale handelssysteem. "Als kleine handelsnatie die een substantieel deel van haar inkomsten met internationale handel verdient, is open, eerlijke en duurzame wereldhandel voor Nederlandse handels- en productiebedrijven essentieel", zegt beleidsadviseur Casper Roerade. "De aangekondigde importheffingen duwen het gemiddelde Amerikaanse tarief naar boven de 10 procent, ongekend sinds de Tweede Wereldoorlog."
Roerade voegt toe dat een eventuele vergelding "robuust, proportioneel en de-escalerend" moet zijn. "Het verbeteren van de Europese concurrentiekracht en versterkte inzet op handelsdiplomatie om onze handelsstromen te diversifiëren is op langere termijn nog altijd het beste antwoord op agressief buitenlands handelsbeleid."
ING heeft eerder berekend dat bij een universele Amerikaanse tariefverhoging naar minimaal 10 procent op alle Europese producten ruim 6 procent van de totale goederenexportwaarde van Nederland te maken krijgt met directe tariefverhogingen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het spaargeld van een grote groep Nederlanders kan beter worden benut. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) die constateert dat een op de tien huishoudens voldoende financiële middelen heeft om te beleggen, maar dit niet doet en op de lange termijn mogelijk wel geld tekortkomt.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Boeren en tuinders merken de eerste gevolgen van de aanhoudende droogte in Nederland. Land- en tuinbouworganisatie LTO maakt zich zorgen omdat bodem en grondwater zich nog niet hebben hersteld van de droogte van vorig jaar. Toch zal het voorlopig nog geen gevolgen hebben voor de prijzen in de supermarkt.
29 minuten geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van personenauto's in Nederland is na een lichte opleving in maart vorige maand weer gedaald. Autobrancheorganisatie BOVAG heeft geen uitgebreid marktonderzoek gedaan, maar vermoedt dat dit mede te verklaren is door de geopolitieke spanningen en economische onzekerheid. Dat kan een reden zijn voor de zakelijke markt om aankopen uit te stellen, laat een woordvoerder weten. Ook is de rentestand wat gestegen, wat financiering van grote aankopen lastiger maakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft sinds 1 maart bijna 10,7 miljoen belastingaangiftes ontvangen van particulieren en ondernemers, meldt de overheidsinstantie vrijdag. Dat is een nieuw record. Vorig jaar kwamen er voor 1 mei nog ruim 10,5 miljoen aangiftes binnen.
1 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft een rechtszaak aangespannen tegen de gemeente Enschede vanwege het fatbikeverbod in de binnenstad. Dat bevestigt de eigenaar van het bedrijf Armando Muis na berichtgeving van RTV Oost. La Souris wil dat het verbod wordt opgeheven.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Bij veel tankstations in Duitsland is de literprijs voor benzine vrijdag onder de 2 euro gezakt. Dat komt door een tijdelijke accijnsverlaging van ongeveer 17 cent om de pijn te verzachten van de gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die al eerder aangekondigde maatregel ging vrijdag in en geldt tot eind volgende maand.
3 uur geledenMONTREAL (ANP/BLOOMBERG) - Air Canada heeft zijn vooruitzichten voor dit jaar opgeschort. De luchtvaartmaatschappij doet dit vanwege de stijgende prijzen van vliegtuigbrandstof, die het gevolg zijn van de oorlog in Iran.
3 uur geleden