Ondernemersorganisaties: stikstofplannen zorgen voor onzekerheid
DEN HAAG (ANP) - De plannen van het kabinet om de stikstof- en CO2-uitstoot te verlagen scheppen onzekerheid voor ondernemers. Daarvoor waarschuwen VNO-NCW en MKB-Nederland. Zo geven de nieuwe stikstofplannen volgens de ondernemersorganisaties nog onvoldoende zekerheid om de bouw weer echt vlot te trekken.
Het kabinet wil in 2030 de stikstofneerslag in de helft van de speciale natuurgebieden onder de kritische grens hebben. Voor het herstel van de natuurgebieden worden miljarden uitgetrokken. De ondernemers spreken echter van een stikstofklem. "Na een economische krimp dit jaar van misschien wel 10 procent of meer, is er ruimte nodig voor wederopbouw", zo klinkt het. Het is volgens de ondernemingsorganisaties twijfelachtig of de stikstofplannen tot voldoende ruimte voor herstel van de economie leiden.
Ook helpen de maatregelen niet bij de bouw van de broodnodige extra woningen. "Dit komt bovendien bovenop de huidige crisis die ook leidt tot uitstel van bouwprojecten", aldus de organisaties.
Onverantwoord
Verder noemen VNO-NCW en MKB-Nederland het invoeren van een CO2-heffing alleen in Nederland onverantwoord. Dit plan moet volgens de belangenclubs worden opgeschort tot de kruitdampen van de coronacrisis zijn opgetrokken. "Het extra beprijzen van CO2 als mogelijk onderdeel van de klimaataanpak kan, maar in principe alleen op Europees niveau", aldus de ondernemersverenigingen. Ook laat het wetsvoorstel nog heel veel open ten aanzien van de tarieven, de grondslag en of wel voldoende rekening wordt gehouden met doorlooptijden van investeringsprojecten.
"Al met al schept dit grote onzekerheid richting de veelal buitenlandse bedrijven die actief zijn in de Nederlandse energie-intensieve industrie", aldus de organisaties. "En dat in een tijd waarin we onzekerheid minder dan ooit kunnen gebruiken."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Ruim de helft van de Nederlandse huishoudens heeft vertrouwen in financiële instellingen zoals banken, verzekeraars en pensioenfondsen. Dat meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Het vertrouwen blijft daarmee stabiel vergeleken met vorig jaar, aldus de centrale bank op basis van jaarlijks onderzoek.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - SBM Offshore behoorde donderdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De maritieme oliedienstverlener zag de omzet afgelopen kwartaal flink stijgen en werd opnieuw iets positiever over het resultaat dit jaar. Topman Øivind Tangen sprak van sterke prestaties en een toenemende activiteit in de belangrijkste markten van het bedrijf.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond De Unie is "geschrokken" van het nieuwe banenverlies bij ASN Bank. Het financiële concern kondigde donderdagochtend aan nog eens 850 tot 950 arbeidsplaatsen te schrappen. Dat komt bovenop het verlies van 731 banen eerder door een grote transformatie van ASN Bank, voorheen de Volksbank.
2 uur geledenZWAAGDIJK (ANP) - Discountwinkelketen Action heeft in het derde kwartaal zijn groei in Europa voortgezet met de opening van de eerste winkels in Roemenië. Volgens het bedrijf zijn in de eerste negen maanden van dit jaar in totaal 221 winkels toegevoegd aan het netwerk, dat daarmee groeide tot 3139 winkels in veertien Europese landen.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Siemens heeft in het afgelopen gebroken boekjaar opnieuw een recordwinst behaald. Het Duitse industrieconcern profiteerde onder meer van de verkoopopbrengst van het onderdeel Innomotics, dat zware elektromotoren voor schepen en mijnbouwapparatuur maakt. Die verkoop was onderdeel van de strategie van Siemens om te stoppen met de productie van zware machines en zich te richten op softwaregestuurde productlijnen met hogere winstmarges.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - ASN Bank schrapt nog eens honderden banen als onderdeel van een grote transformatie van het bedrijf, dat voorheen bekendstond als de Volksbank. Eerder vielen er al 731 arbeidsplaatsen weg en moesten honderden kantoren van dochtermerken SNS en RegioBank sluiten.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Consumentenbond en Stichting Consumenten Competition Claims (CCC) hebben Booking.com voor de rechter gedaagd. De organisaties zijn eind juni een claimprocedure gestart. Gesprekken met de hotelboekingssite hebben volgens de organisaties onvoldoende opgeleverd, waardoor ze nu naar de rechter stappen.
3 uur geleden