Ondernemersorganisaties: stikstofplannen zorgen voor onzekerheid
DEN HAAG (ANP) - De plannen van het kabinet om de stikstof- en CO2-uitstoot te verlagen scheppen onzekerheid voor ondernemers. Daarvoor waarschuwen VNO-NCW en MKB-Nederland. Zo geven de nieuwe stikstofplannen volgens de ondernemersorganisaties nog onvoldoende zekerheid om de bouw weer echt vlot te trekken.
Het kabinet wil in 2030 de stikstofneerslag in de helft van de speciale natuurgebieden onder de kritische grens hebben. Voor het herstel van de natuurgebieden worden miljarden uitgetrokken. De ondernemers spreken echter van een stikstofklem. "Na een economische krimp dit jaar van misschien wel 10 procent of meer, is er ruimte nodig voor wederopbouw", zo klinkt het. Het is volgens de ondernemingsorganisaties twijfelachtig of de stikstofplannen tot voldoende ruimte voor herstel van de economie leiden.
Ook helpen de maatregelen niet bij de bouw van de broodnodige extra woningen. "Dit komt bovendien bovenop de huidige crisis die ook leidt tot uitstel van bouwprojecten", aldus de organisaties.
Onverantwoord
Verder noemen VNO-NCW en MKB-Nederland het invoeren van een CO2-heffing alleen in Nederland onverantwoord. Dit plan moet volgens de belangenclubs worden opgeschort tot de kruitdampen van de coronacrisis zijn opgetrokken. "Het extra beprijzen van CO2 als mogelijk onderdeel van de klimaataanpak kan, maar in principe alleen op Europees niveau", aldus de ondernemersverenigingen. Ook laat het wetsvoorstel nog heel veel open ten aanzien van de tarieven, de grondslag en of wel voldoende rekening wordt gehouden met doorlooptijden van investeringsprojecten.
"Al met al schept dit grote onzekerheid richting de veelal buitenlandse bedrijven die actief zijn in de Nederlandse energie-intensieve industrie", aldus de organisaties. "En dat in een tijd waarin we onzekerheid minder dan ooit kunnen gebruiken."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Het Amerikaanse JPMorgan Chase heeft Donald Trump en zijn bedrijf in februari 2021 meegedeeld dat hun rekeningen bij de bank werden gesloten. Dat blijkt uit nieuwe documenten die vrijdag zijn vrijgegeven als onderdeel van een rechtszaak die Trump heeft aangespannen tegen de bank en topman Jamie Dimon. Daarin eist de Amerikaanse president 5 miljard dollar schadevergoeding.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.
11 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.
13 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.
13 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.
16 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.
16 uur geleden