Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ondernemers willen extra vaart achter woningbouwbeleid overheid

Ondernemers willen extra vaart achter woningbouwbeleid overheid

DEN HAAG (ANP) - De landelijke overheid en bijvoorbeeld gemeenten en bedrijven moeten alvast 200.000 extra woningen ruimtelijk gaan plannen in het land. Doen ze dat niet, dan gaat het waarschijnlijk alsnog niet lukken om tot en met 2030 zeker 900.000 extra woningen te bouwen. Daarvoor waarschuwen ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland in een brief aan de Tweede Kamer.

De lobbyclubs voor het bedrijfsleven vinden het heel goed dat het kabinet 1 miljard euro beschikbaar stelt om versneld meer betaalbare huizen te bouwen. "Nu is het echter alle ballen op het versnellen van de uitvoering van het beleid, anders gaat het alsnog niet lukken", zeggen ze.

Dat laatste behelst niet alleen het ontwerpen en bouwen van huizen. Een belangrijk risico zit hem volgens de ondernemers in een grote gebrek aan personeel en kennis bij gemeenten en provincies. Hierdoor zou het niet lukken om snel tot de benodigde besluiten en vergunningen te komen. Bezwaarprocedures kunnen ook vaak korter, vinden de ondernemers. En er zal nog een oplossing gevonden moeten worden voor het stikstofprobleem dat de bouw van nieuwe woningen in de weg kan zitten.

Energienetten

Volgens VNO-NCW en MKB-Nederland moet ook voorkomen worden dat nieuwe wijken straks verstoken blijven van bijvoorbeeld elektriciteitsaansluitingen. Daarom zouden er versneld vergunningen verleend moeten worden voor de verzwaring en aanleg van energienetten. Zonder extra investeringen in infrastructuur om alle woningenbouwprojecten te ontsluiten, zal het volgens de ondernemers ook niet mogelijk zijn om het woningtekort aan te pakken. Dan gaat het bijvoorbeeld om investeringen in openbaar vervoer, bijvoorbeeld meer lightrail-verbindingen.

Het extra geld dat met Prinsjesdag is aangekondigd om versneld meer betaalbare huizen te bouwen moet 75.000 extra woningen opleveren. Dat heeft demissionair minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Zaken vorige week nog laten weten. Ze gaat de komende maanden uitwerken hoe de 1 miljard euro precies zal worden besteed.

Meer uit Financieel

Frans AI-bedrijf Mistral 21 miljard euro waard na investeringen

PARIJS (ANP) - Het Franse AI-bedrijf Mistral heeft 3 miljard euro aan investeringen opgehaald. Daarmee is de techonderneming die het Europese antwoord moet zijn op OpenAI en Anthropic 21 miljard euro waard.

22 minuten geleden
ABN AMRO: Nederland ontvangt steeds minder zakelijke reizigers

AMSTERDAM (ANP) - Nederland ontvangt steeds minder zakelijke reizigers, stelt ABN AMRO in een nieuw rapport. Vooral in Amsterdam merkt de bank een afname van het aantal zakelijke overnachtingen. Dat is een aderlating voor de horeca, want zakelijke reizigers geven volgens eerder onderzoek veel meer uit dan toeristische gasten.

24 minuten geleden
Chinese export blijft stijgen door grote vraag naar AI-producten

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in augustus verder toegenomen, ondanks de wereldwijde handelsverstoringen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die verstoringen werden ruimschoots gecompenseerd door de aanhoudende sterke wereldwijde vraag naar chips en apparatuur voor datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI).

50 minuten geleden
Ondernemers sturen brandbrief aan kabinet: code rood

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse mkb-ondernemers hebben het kabinet-Jetten een brandbrief gestuurd. Daarin roepen ze op om maatregelen te nemen om het ondernemersklimaat in Nederland te verbeteren. "Het mkb is de grootste motor van de Nederlandse economie", schrijft voorzitter Erik Ziengs van ondernemersorganisatie ONL. Het is volgens de organisatie "code rood voor ondernemers".

58 minuten geleden
Prijzen in buitenland en gas stuwen inflatie in augustus

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in augustus gemiddeld 3,3 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie steeg daarmee ten opzichte van de 3,2 procent in juli.

1 uur geleden
Zonne-energie in Nederland groeit minder hard, meldt RVO

DEN HAAG (ANP) - De groei van de hoeveelheid zonne-energie die in Nederland kan worden geproduceerd, vlakt af. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) dinsdag. Vooral de groei van zonnepanelen bij huishoudens en kleine bedrijven is sterk afgenomen, maar diezelfde trend is ook te zien bij grootschalige zonneparken en zonnepanelen op bedrijfsdaken.

8 uur geleden
Jongerenbank BUUT waarschuwt voor TikTok Shop

AMSTERDAM (ANP) - Jongerenbank BUUT begint een socialemediacampagne om ouders en tieners te waarschuwen voor TikTok Shop. Volgens het ABN AMRO-onderdeel is dat verkoopkanaal vergelijkbaar met een "verleidingsmachine, met name voor puberbreinen".

8 uur geleden