Ondernemers: uitslag VK geeft even rust
DEN HAAG (ANP) - De uitslag van de verkiezingen in het Verenigd Koninkrijk geeft ondernemers "even rust". Dat is de reactie van ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland op de overwinning van de Conservatieve Partij van de Britse premier Boris Johnson. De kans dat de Britten op 31 januari uit de unie vertrekken is nu met een parlementaire meerderheid aanzienlijk.
Het is volgens de organisaties nog te vroeg om te juichen. Na een brexit beginnen namelijk de onderhandelingen met de Europese Unie over de toekomstige handelsrelatie met Groot-Brittannië. Johnson had beloofd om dat in 2020 al af te ronden. De ondernemers vinden dat "heel snel".
De ondernemers pleiten er verder voor dat de onderhandelingen over de nieuwe handelsrelatie niet "te overhaast" gebeuren. Het is vooral belangrijk dat er "een zo soepel mogelijke handels- en investeringsrelatie met de Britten volgt". Nederlandse bedrijven hebben namelijk al heel lang belangrijke handelsbetrekkingen met het Verenigd Koninkrijk. Verder waarschuwen de organisaties dat bij het uitblijven van een handelsdeal in 2020 er alsnog een abrupte verbreking van de handelsrelatie met de Britten kan plaatsvinden.
Goed nieuws
Ondernemers uit de technologische industrie vinden het goed nieuws dat de brexit met een deal wat dichterbij is, reageert brancheorganisatie FME. Ook zij richten hun blik nu op de onderhandelingen over de toekomstige handelsrelatie. Volgens FME is het van belang dat de huidige nauwe handelsbetrekkingen zo veel mogelijk in stand blijven. Importheffingen en andere barrières zullen met name Nederlandse bedrijven in de autosector, fabrikanten van transportmiddelen en chemische producten hard raken.
Transport en Logistiek Nederland (TLN) juicht meer duidelijkheid over de brexitdatum toe. "Onzekerheid was het grootste probleem voor transportbedrijven. Ze wisten daardoor niet hoe ze zich op de brexit moesten voorbereiden", aldus een woordvoerder. Nu moeten vervoerders klaar staan voor douaneformaliteiten die na 31 januari intreden, aldus TLN.
Ook LTO Nederland maakt zich druk om "de chaos aan de grenzen" na de brexit. De Nederlandse regering moet alles in het werk stellen om dat te voorkomen, aldus de organisatie voor de boeren.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Bedrijven in de Rotterdamse haven kunnen eerder worden aangesloten op het stroomnet dan gepland. Dat meldt netbeheerder TenneT, in samenwerking met Stedin, Havenbedrijf Rotterdam en Deltalinqs. Een tijdelijke transformator gaat versneld ruimte bieden voor partijen die nu nog op een wachtlijst staan.
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van de topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping, die later op de dag plaatsvindt. De twee wereldleiders spreken naar verwachting over de exportbeperkingen voor geavanceerde chips en zeldzame aardmetalen, AI, Taiwan en de Iranoorlog.
13 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe volledig elektrische auto's in de Europese Unie is in de eerste acht maanden van dit jaar met 45 procent omhooggeschoten. Vooral Chinese merken zoals BYD, Chery, Geely en Leapmotor stuwden de groei. Veel grote Europese automerken zoals Volkswagen, Peugeot en Renault zagen hun verkoop nauwelijks groeien of gingen zelfs achteruit. Dat blijkt uit cijfers van de Europese autobrancheorganisatie ACEA.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - De Europese economie loopt dit jaar naar schatting 113 miljard euro mis door de lagere productiviteit en productie in veel Europese landen door de extreme hitte afgelopen zomer. Dat meldt de Duitse verzekeraar Allianz.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verwacht de komende drie jaar ongeveer 1 miljard euro te investeren in jonge, veelbelovende Europese bedrijven. Dat bevestigt ABP na berichtgeving van het FD en de NOS. In eerste instantie gaat het pensioenfonds 250 miljoen euro steken in het Scaleup Europe Fund, een fonds gericht op investeringen in Europese technologische bedrijven.
1 uur geledenOEGSTGEEST (ANP) - Stichting Massaschade & Consument begint een massaclaim tegen Epic Games, de maker van de populaire game Fortnite. De claimstichting zegt dat de gamestudio jongeren misleidt. Zij krijgen tijdens het gamen bijvoorbeeld aftelklokken te zien, die de indruk wekken dat de mogelijkheid om in de game iets te kopen bijna stopt, maar dagen later staat de aanbieding er nog steeds, zeggen de eisers.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minder mensen namen in 2025 afscheid van hun baan doordat zij een nieuwe baan hadden of een eigen bedrijf startten. In plaats daarvan lagen vooral faillissementen, bezuinigingen, reorganisaties of arbeidsconflicten vaker aan de basis van een vertrek bij een werkgever. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
3 uur geleden