Ondernemers: uitslag VK geeft even rust
DEN HAAG (ANP) - De uitslag van de verkiezingen in het Verenigd Koninkrijk geeft ondernemers "even rust". Dat is de reactie van ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland op de overwinning van de Conservatieve Partij van de Britse premier Boris Johnson. De kans dat de Britten op 31 januari uit de unie vertrekken is nu met een parlementaire meerderheid aanzienlijk.
Het is volgens de organisaties nog te vroeg om te juichen. Na een brexit beginnen namelijk de onderhandelingen met de Europese Unie over de toekomstige handelsrelatie met Groot-Brittannië. Johnson had beloofd om dat in 2020 al af te ronden. De ondernemers vinden dat "heel snel".
De ondernemers pleiten er verder voor dat de onderhandelingen over de nieuwe handelsrelatie niet "te overhaast" gebeuren. Het is vooral belangrijk dat er "een zo soepel mogelijke handels- en investeringsrelatie met de Britten volgt". Nederlandse bedrijven hebben namelijk al heel lang belangrijke handelsbetrekkingen met het Verenigd Koninkrijk. Verder waarschuwen de organisaties dat bij het uitblijven van een handelsdeal in 2020 er alsnog een abrupte verbreking van de handelsrelatie met de Britten kan plaatsvinden.
Goed nieuws
Ondernemers uit de technologische industrie vinden het goed nieuws dat de brexit met een deal wat dichterbij is, reageert brancheorganisatie FME. Ook zij richten hun blik nu op de onderhandelingen over de toekomstige handelsrelatie. Volgens FME is het van belang dat de huidige nauwe handelsbetrekkingen zo veel mogelijk in stand blijven. Importheffingen en andere barrières zullen met name Nederlandse bedrijven in de autosector, fabrikanten van transportmiddelen en chemische producten hard raken.
Transport en Logistiek Nederland (TLN) juicht meer duidelijkheid over de brexitdatum toe. "Onzekerheid was het grootste probleem voor transportbedrijven. Ze wisten daardoor niet hoe ze zich op de brexit moesten voorbereiden", aldus een woordvoerder. Nu moeten vervoerders klaar staan voor douaneformaliteiten die na 31 januari intreden, aldus TLN.
Ook LTO Nederland maakt zich druk om "de chaos aan de grenzen" na de brexit. De Nederlandse regering moet alles in het werk stellen om dat te voorkomen, aldus de organisatie voor de boeren.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is de eerste handelsdag van de week lager gesloten. Vooral verliezen bij Nvidia en andere chipbedrijven drukten op de beurzen, nadat topbestuurders van Amerikaanse AI-bedrijven hun zorgen over de veiligheid van kunstmatige intelligentie hadden uitgesproken. Ook waren beleggers nerveus nadat de rente op Amerikaanse staatsobligaties kortstondig boven de 5 procent uitkwam. Dat was voor het eerst sinds 2023.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hebben maandag forse verliezen genoteerd op de Amsterdamse beurs. Dat gebeurde nadat afgelopen weekend grote AI-bedrijven zorgen hadden geuit over de risico's van AI. Anthropic-topman Dario Amodei riep op om de ontwikkelingen van AI-modellen bewust te vertragen en kreeg bijval van OpenAI-topman Sam Altman en xAI-medeoprichter Elon Musk.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het merendeel van de schoonmakers op Schiphol heeft maandag het werk neergelegd tijdens de eerste van vijf stakingsdagen. Dat zegt FNV-bestuurder Caroline Lamberts. Ook op grote treinstations, zoals in Utrecht, Rotterdam, Groningen en Nijmegen, wordt volgens haar "volop gestaakt" door schoonmaakmedewerkers.
11 uur geledenREDMOND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Microsoft heeft maandag nieuwe richtlijnen gepresenteerd voor het ontwerpen van zijn AI-modellen. Daarmee probeert het tech- en softwareconcern zorgen over AI weg te nemen. De strekking van de ontwerpgedragscode is "Mensen zijn belangrijker dan AI".
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag lager geopend, na de winsten die op vrijdag nog werden geboekt. De chipbedrijven op Wall Street stonden onder druk nadat grote AI-bedrijven hadden opgeroepen om de ontwikkeling van modellen voor kunstmatige intelligentie bewust te vertragen. De olieprijzen stegen weer, wat zorgde voor winsten in de oliesector.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De brancheorganisatie Nederlandse Brouwers is een petitie gestart tegen een verhoging van de belasting op bier, maakte de organisatie bekend in aanloop naar Prinsjesdag. "Uit wat nu bekend is, wacht de biersector een opeenstapeling van lastenverzwaringen: indexering van de bieraccijns, een hogere heffing op water, en afschaffing van het kleinbrouwerstarief", waarschuwen de brouwers.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV gaat het komende cao-jaar inzetten op een loonsverhoging van 5,5 procent plus 80 euro. De vakbond kiest ervoor om een deel van de loonsverhoging in euro's te eisen. "Hiermee gaan de laagste inkomens er meer op vooruit dan de hoogste", legt arbeidsvoorwaardencoördinator van FNV Jacqie van Stigt uit.
13 uur geleden