
Ondernemers steunen heffingen EU, maar waarschuwen voor wedloop
ZOETERMEER (ANP) - Amerikaanse producten als bourbon, Harley Davidson-motoren, boten en spijkerbroeken worden waarschijnlijk duurder in Europa door de heffingen van Brussel op deze goederen. Daarvoor waarschuwt ondernemersorganisatie evofenedex. De organisatie, die de handels- en logistieke belangen van duizenden bedrijven behartigt, noemt de Europese reactie op de Amerikaanse staalheffingen noodzakelijk maar roept tegelijk op een tariefwedloop te vermijden.
"Een stevig antwoord als dit is noodzakelijk, maar belangrijk is dat de intentie hiervan is om aan de onderhandelingstafel te komen en een tariefwedloop te vermijden", schrijft evofenedex in een verklaring. Volgens de organisatie hebben de VS belangrijke strategische motieven, zoals de concurrentie met China en commerciële belangen, om goede relaties met Europa te onderhouden. "Daarom moet de EU - ook als signaal naar andere mogendheden - niet terugschrikken om onze economie krachtig te verdedigen en tegelijk de handelsrelatie trachten te herstellen."
Evofenedex dringt er ook op aan dat Brussel sterk inzet op het wereldwijd aanknopen en versterken van handelsrelaties. "Het tekenen van de overeenkomst met Mercosur is zeer belangrijk, net als de intentie om mogelijk nog dit jaar tot een handelsakkoord met India te komen."
Essentieel
Aan een vrijhandelsdeal met de Zuid-Amerikaanse landen van Mercosur wordt in Brussel al langer gewerkt. De Europese Commissie sloot in december een akkoord met de landen. Maar het kan nog een tijd duren voordat het Europees Parlement erover stemt.
Dergelijke deals zijn volgens Evofenedex essentieel om de kwetsbaarheid van onze economie voor tariefsverstoringen te verminderen. "Hoewel de Verenigde Staten nog altijd een zeer belangrijke handelspartner zijn, maken de importheffingen duidelijk dat de EU hier niet meer blind op mag vertrouwen."
De grilligheid van het handelsbeleid van de Amerikaanse president Donald Trump is voor ondernemers ook erg lastig. Ze kunnen er in hun plannen maar moeilijk rekening mee houden. Dat kan volgens evofenedex voor terughoudendheid zorgen bij het aannemen van grote orders of het aangaan van nieuwe investeringen.
Meer uit Financieel
AMSTELVEEN (ANP) - Het verbod van de rechter in Amsterdam van een staking van KLM-grondpersoneel op Schiphol komende woensdagmiddag is "positief voor alle passagiers die volgende week woensdag met ons reizen en voor KLM als bedrijf". Dat meldt de luchtvaartmaatschappij in een reactie. "We kunnen nu onze operatie veilig blijven uitvoeren."
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Grondpersoneel van KLM mag aanstaande woensdagmiddag niet acht uur lang staken, oordeelt de kortgedingrechter in Amsterdam. Daarmee gaat de rechter mee in het betoog van zowel KLM als Schiphol dat de door vakbonden FNV en CNV aangekondigde actie te veel veiligheidsrisico's met zich meebrengt.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Martijn Snoep is herbenoemd als bestuursvoorzitter van de Autoriteit Consument & Markt (ACM). De ministerraad heeft ingestemd met zijn herbenoeming die per 1 september ingaat. Snoep vormt samen met bestuursleden Manon Leijten en Martijn Ridderbos het bestuur van de toezichthouder.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies het weekend ingegaan. Beleggers moesten het doen zonder richting uit Wall Street omdat de Amerikaanse aandelenmarkten dicht zijn voor de viering van Onafhankelijkheidsdag in de Verenigde Staten. Handelaren deden het verder voorzichtig aan nu de deadline voor de invoering van de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump steeds dichterbij komt.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil de financieringsinstellingen Invest-NL en Invest International onder één dak brengen. De samenvoeging, waar al op werd voorgesorteerd in het regeerprogramma, moet een organisatie opleveren met meer schaalgrootte en slagvaardigheid. Dat schrijven de ministers Eelco Heinen (Financiën, VVD), Vincent Karremans (Economische Zaken, VVD) en Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) en staatssecretaris Hanneke Boerma (Buitenlandse Handel, NSC) aan de Tweede Kamer.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schiphol waarschuwt dat de aangekondigde staking van KLM-grondpersoneel komende woensdag tot "onaanvaardbare risico's" leidt. Volgens een advocaat van Schiphol heeft de luchthaven de plannen van de vakbonden geanalyseerd. Daaruit is onder meer naar voren gekomen dat de parkeerplekken voor vliegtuigen aan de gates kunnen vollopen.
16 uur geledenWENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC+ gaat zaterdag waarschijnlijk besluiten de olieproductie in augustus opnieuw te verhogen, met 411.000 vaten per dag. Dat meldden bronnen bij de OPEC+ aan persbureau Reuters. Die onlinevergadering zou eigenlijk op zondag plaatsvinden, maar zou zijn vervroegd naar zaterdag.
16 uur geleden