Ondernemers schakelen hulp in over coronaschulden Belastingdienst
DEN HAAG (ANP) - Veel ondernemers schakelen hulplijnen in over het terugbetalen van hun coronaschulden aan de Belastingdienst. Zo kwamen er de afgelopen tijd bij Geldfit, een organisatie die hulp biedt bij geldzorgen, honderden telefoontjes per week binnen. Ook het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (IMK) kreeg vragen van tientallen ondernemers en zag dat modelbrieven voor uitstel bij de Belastingdienst al honderden keren zijn gedownload in de afgelopen week.
Dinsdag verloopt de deadline voor het terugbetalen van vrijgestelde belastingen tijdens de coronacrisis. Volgens Frederieke Kokol, teamleider van het belteam van Geldfit, geven veel ondernemers aan dat ze niet weten wat ze moeten doen. "Ons eerste advies is, neem contact op met de Belastingdienst", zegt ze. "Maar dat is niet altijd genoeg. We zien vaak dat er meer speelt."
Bij het IMK, dat starters en de levensvatbaarheid van bedrijfsplannen beoordeeld, is het sinds vorige week woensdag hectisch. "Normaal gesproken krijgen we een paar telefoontjes per dag, nu tientallen", zegt directeur Michiel Hordijk. "Ondernemers zijn bang en driftig op zoek naar de laatste strohalm. We krijgen veel vragen over of het nog zin heeft onze modelbrieven in te dienen, waarmee ondernemers uitstel kunnen vragen. Ook vragen mensen of ze nog gebruik kunnen maken van regelingen", vertelt Hordijk.
Zelf oplossen
Volgens recente cijfers van het ministerie van Financiën waren begin juni zo'n 45.000 ondernemers nog helemaal niet begonnen met terugbetaling van hun belastingschuld, of hadden ze zich überhaupt nog niet gemeld.
Waarom mensen zo laat pas actie ondernemen, blijft gissen, zegt Hordijk. Sommige ondernemers dachten ook dat de schuld wellicht kwijtgescholden zou worden, zegt hij. "Hoop doet leven omdat ze geen andere oplossing hebben. Als je een schuld van 70.000 euro hebt waarvan je zeker weet dat je die niet kunt betalen, dan zit er ook een zweem wanhoop omheen." Kokol van Geldfit denkt dat veel ondernemers ook graag hun problemen zelf willen oplossen. "Ze zijn gewend alles zelf te regelen, willen nog harder werken om de eindjes aan elkaar te knopen en vragen minder snel om hulp."
Met name winkeliers en horecabedrijven hebben last van coronaschulden, maar Hordijk hoort ook over schulden in de dienstverlening, installatie-, bouw-, marketing- en consultancybedrijven. Kokol hoopt dat de deadline van de Belastingdienst niet leidt tot onnodige faillissementen. "Dat zou zonde zijn en daar heeft niemand uiteindelijk iets aan."
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - De Groot-Nederlandse Studenten Vereniging (GNSV) krijgt geen plek meer op de introductiemarkt van de Radboud Universiteit in Nijmegen. De universiteit heeft dat donderdag bevestigd na een bericht van Omroep Gelderland. De instelling denkt nog na over andere maatregelen tegen de nationalistische studentenclub. "We gaan ze niet meer faciliteren, we willen ze niet meer ontvangen, we willen niets met ze te maken hebben", aldus een woordvoerder van de universiteit.
10 minuten geledenBILTHOVEN (ANP) - Opnieuw is in Nederland iemand overleden die het westnijlvirus had opgelopen. Ook het aantal nieuwe besmettingen is iets toegenomen: in de afgelopen week kreeg het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) zestien meldingen binnen over mensen bij wie het virus is ontdekt. "Alle nieuwe patiënten kregen het westnijlvirus door de beet van een besmette mug", zegt het RIVM erbij.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - De binnenvaartsector ziet het eenrichtingsverkeer dat vanaf vrijdag op de Boven-IJssel geldt als "noodzakelijk kwaad". Dat laat Koninklijke Binnenvaart Nederland weten. De maatregel betekent voor sommige schepen dat ze 300 kilometer moeten omvaren.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vanwege lage waterstanden kunnen schepen op de IJssel vanaf vrijdagochtend tussen Zutphen en Westervoort alleen in de richting van Arnhem varen, meldt Rijkswaterstaat (RWS). Op plekken is de vaargeul in de rivier te ondiep en te smal. Dat maakt tweerichtingsverkeer onveilig, volgens RWS.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het treinverkeer op Amsterdam Centraal ligt zaterdag 3 oktober volledig stil voor grootschalige werkzaamheden, melden NS en ProRail. Op zondag 4 en maandag 5 oktober rijden er minder treinen dan normaal en moeten reizigers rekening houden met grote drukte, vooral tijdens de spits. De grootscheepse renovatie van het station bereikt volgens ProRail "een belangrijke mijlpaal".
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dichter en performer Babs Gons krijgt de Johannes Vermeerprijs 2026. De jury meldt Babs Gons unaniem te hebben voorgedragen voor de prijs vanwege haar "grensverleggende, multidisciplinaire" werk.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Criminelen gebruiken kunstmatige intelligentie (AI) om cyberaanvallen te automatiseren, te versnellen of efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwen inlichtingendiensten AIVD en MIVD samen met vijf andere organisaties. In een open brief roepen zij bestuurders van bedrijven en andere organisaties op om "verantwoordelijkheid te nemen en prioriteit te geven aan cybersecurity".
3 uur geleden