Ondernemers schakelen hulp in over coronaschulden Belastingdienst
DEN HAAG (ANP) - Veel ondernemers schakelen hulplijnen in over het terugbetalen van hun coronaschulden aan de Belastingdienst. Zo kwamen er de afgelopen tijd bij Geldfit, een organisatie die hulp biedt bij geldzorgen, honderden telefoontjes per week binnen. Ook het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (IMK) kreeg vragen van tientallen ondernemers en zag dat modelbrieven voor uitstel bij de Belastingdienst al honderden keren zijn gedownload in de afgelopen week.
Dinsdag verloopt de deadline voor het terugbetalen van vrijgestelde belastingen tijdens de coronacrisis. Volgens Frederieke Kokol, teamleider van het belteam van Geldfit, geven veel ondernemers aan dat ze niet weten wat ze moeten doen. "Ons eerste advies is, neem contact op met de Belastingdienst", zegt ze. "Maar dat is niet altijd genoeg. We zien vaak dat er meer speelt."
Bij het IMK, dat starters en de levensvatbaarheid van bedrijfsplannen beoordeeld, is het sinds vorige week woensdag hectisch. "Normaal gesproken krijgen we een paar telefoontjes per dag, nu tientallen", zegt directeur Michiel Hordijk. "Ondernemers zijn bang en driftig op zoek naar de laatste strohalm. We krijgen veel vragen over of het nog zin heeft onze modelbrieven in te dienen, waarmee ondernemers uitstel kunnen vragen. Ook vragen mensen of ze nog gebruik kunnen maken van regelingen", vertelt Hordijk.
Zelf oplossen
Volgens recente cijfers van het ministerie van Financiën waren begin juni zo'n 45.000 ondernemers nog helemaal niet begonnen met terugbetaling van hun belastingschuld, of hadden ze zich überhaupt nog niet gemeld.
Waarom mensen zo laat pas actie ondernemen, blijft gissen, zegt Hordijk. Sommige ondernemers dachten ook dat de schuld wellicht kwijtgescholden zou worden, zegt hij. "Hoop doet leven omdat ze geen andere oplossing hebben. Als je een schuld van 70.000 euro hebt waarvan je zeker weet dat je die niet kunt betalen, dan zit er ook een zweem wanhoop omheen." Kokol van Geldfit denkt dat veel ondernemers ook graag hun problemen zelf willen oplossen. "Ze zijn gewend alles zelf te regelen, willen nog harder werken om de eindjes aan elkaar te knopen en vragen minder snel om hulp."
Met name winkeliers en horecabedrijven hebben last van coronaschulden, maar Hordijk hoort ook over schulden in de dienstverlening, installatie-, bouw-, marketing- en consultancybedrijven. Kokol hoopt dat de deadline van de Belastingdienst niet leidt tot onnodige faillissementen. "Dat zou zonde zijn en daar heeft niemand uiteindelijk iets aan."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft dinsdag een server in beslag genomen bij een datacenter in Amsterdam-Oost. Dat bevestigt de politie naar aanleiding van berichtgeving van NRC. De inname gebeurde op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten.
4 minuten geledenARNHEM (ANP) - De man die GTST-acteur Bas Muijs in 2023 heeft gegijzeld en mishandeld, is woensdag in hoger beroep veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Eerder legde de rechtbank hem dezelfde straf op.
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Stichting Be Ok, die in Amsterdam kwetsbare jongeren bijstaat, is mogelijk betrokken bij een witwaszaak. Dat zegt het Openbaar Ministerie Amsterdam na berichtgeving van De Telegraaf. In de zaak werden in mei zes mannen uit Amsterdam aangehouden op verdenking van het witwassen van ten minste 38 miljoen euro. Een van hen, een 26-jarige man, zit nog in voorlopige hechtenis.
37 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Oppositiepartijen in de provincie Groningen willen een spoeddebat over het noodlijdende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) in Lauwersoog. In het vorig voorjaar geopende centrum huist onder meer de zeehondenopvang die voorheen in het bekende opvangcentrum in Pieterburen zat. Het WEC komt 2,8 miljoen euro tekort en de provincie Groningen en de gemeente Het Hogeland willen niet nog meer publiek geld in het centrum steken.
48 minuten geledenROERMOND (ANP) - De rechtbank in Roermond heeft woensdag Janus K. veroordeeld tot vijf jaar cel, omdat hij in maart in Maastricht een 4-jarig jongetje doodreed. De moeder van het kind raakte daarbij zwaargewond. Het rijbewijs van de 30-jarige K. wordt voor vijf jaar ingenomen.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Arnhem vijftien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 52-jarige Danny C. uit Lent. Volgens justitie stak C. op de avond van 2 oktober vorig jaar met vooropgezet plan zijn 45-jarige vrouw Susanne dood, nadat zij was thuisgekomen van haar werk.
2 uur geledenZWOLLE (ANP) - Voormalig burgemeester van Groningen Koen Schuiling is woensdag in hoger beroep veroordeeld tot het betalen van een boete van 250 euro voor schennispleging. Het gerechtshof in Zwolle oordeelt dat Schuiling in maart 2024 masturberend achter het stuur van zijn auto heeft gezeten, terwijl hij tussen Hoogezand en Groningen over de A7 reed.
2 uur geleden