
Ondernemers na tariefdreiging: nog een deuk in betrouwbaarheid VS
ZOETERMEER (ANP) - De nieuwe importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump dreigt in te voeren, zijn de volgende deuk in de betrouwbaarheid van de Verenigde Staten als handelspartner. Dat zegt ondernemersorganisatie evofenedex. De organisatie, die de handels- en logistieke belangen van duizenden bedrijven behartigt, noemt de stap "een teken van onderhandelen te kwader trouw". Ondernemend Nederland hekelt het zoveelste dreigement. "Dit is zijn tactiek, maar op een gegeven moment kan er een soort sleetsheid ontstaan", zegt voorzitter Erik Ziengs.
Trump kondigde vrijdag onverwacht importtarieven aan van 50 procent op Europese producten. De EU en de VS waren nog in onderhandeling over de algehele importtarieven, die voor drie maanden verlaagd waren van 20 naar 10 procent.
De uitstelperiode voor de eerder aangekondigde algehele heffingen loopt nog tot medio juli, benadrukt evofenedex. "Tot die tijd zouden de partijen tijd moeten hebben om tot een akkoord te komen." Maar bedrijven worden nu opnieuw geconfronteerd met "ad-hocbesluiten op zeer korte termijn" waar "vrijwel onmogelijk op te anticiperen valt", aldus de organisatie.
Onrust
Het uiteindelijke slachtoffer is "onze gedeelde welvaart en de consument", besluit evofenedex.
Volgens Ondernemend Nederland leiden de dreigementen tot steeds meer onrust, met name bij makers van landbouwmachines en auto-onderdelen. Ziengs: "Europa zal moeten laten zien dat ze in staat is om samen een vuist te maken. En uiteindelijk komen ze wel tot een compromis, dat heeft het verleden laten zien."
1 juni
Trump stelde dat de importheffingen vanaf 1 juni kunnen gelden. De onderhandelingen met de EU gingen volgens hem "nergens heen". Hij zei de heffingen van 50 procent "aan te raden". Volgens de president zijn er geen tarieven als producten worden gebouwd of gemaakt in de VS.
Ondernemersorganisatie VNO-NCW ziet de nieuwe dreiging als een poging de druk op te voeren. "Voor het Nederlandse- en Europese bedrijfsleven is het nog steeds van belang dat we snel tot een structurele oplossing komen, maar wel een oplossing die voor beide goed is."
Meer uit Financieel
FORT WORTH (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft een voorlopige schikking bereikt met Boeing in een fraudezaak. Die vloeide voort uit twee dodelijke crashes met 737 MAX-toestellen waarbij 346 mensen om het leven kwamen. Met de overeenkomst, die nog wel moet worden goedgekeurd door de rechter, ontloopt Boeing strafrechtelijke vervolging.
6 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten gaan de bouw van kerncentrales versnellen. President Donald Trump wil op die manier tegemoetkomen aan de stijgende vraag naar elektriciteit en de voorsprong van de VS op het gebied van kernenergie herwinnen.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Donald Trump houdt vast aan zijn plan een heffing van 50 procent op goederen uit de Europese Unie in te voeren. De Amerikaanse president vertelde tijdens een persconferentie in het Witte Huis dat hij niet op zoek is naar een deal. "We hebben een deal: die staat op 50 procent."
44 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Ook Samsung en andere fabrikanten van smartphones kunnen een heffing van 25 procent verwachten als de bedrijven hun productie niet naar de Verenigde Staten verplaatsen. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump tijdens een persconferentie in het Witte Huis.
48 minuten geledenAUSTIN (ANP) - Softwareconcern Oracle wil voor ongeveer 40 miljard dollar (omgerekend ruim 35 miljard euro) geavanceerde chips van Nvidia kopen. Die moeten worden geïnstalleerd in een nieuw gigantisch datacenter van OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Adidas heeft vrijdag bekendgemaakt dat klantgegevens zijn gestolen. Dat is gebeurd nadat hackers waren binnengedrongen bij een externe klantenserviceprovider. De buitgemaakte gegevens bestonden voornamelijk uit contactinformatie en het gaat niet om wachtwoorden of creditcardgegevens, aldus de Duitse sportartikelenfabrikant.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse cloudontwikkelaars krijgen geen Europese subsidie, omdat de Nederlandse regering niet het geld heeft om bij te dragen aan het fonds. Minister Dirk Beljaarts van Economische Zaken schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat Nederlandse bedrijven en kennisinstellingen om die reden ook niet mogen deelnemen aan zulke Europese investeringsprogramma's.
3 uur geleden