Ondernemers in de industrie flink minder positief gestemd
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse ondernemers in de industrie zijn in augustus minder positief geworden dan een maand eerder. Vooral over de toekomstige bedrijvigheid en de voorraden werden ze somberder, stelt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daardoor ging het algemene ondernemersvertrouwen voor het eerst sinds februari weer omlaag.
Dat ondernemersvertrouwen stond in juli nog op een recordstand van 12,3. In augustus duikelde de graadmeter naar 9,6. Dat is overigens nog altijd veel meer dan het gemiddelde van de afgelopen twintig jaar, dat op 0,5 staat.
De stemming bij de ondernemers wordt negatief beïnvloed door problemen met de aanvoer van goederen door containertekorten. Ook zijn de prijzen voor dat vervoer nog altijd bijzonder hoog en stegen ook de prijzen van grondstoffen en olie de afgelopen tijd weer. Verder zijn er tekorten aan personeel waardoor bedrijven meer moeten betalen om mensen aan te trekken. De prijzen die de Nederlandse industrie vraagt voor zijn producten waren in juli dan ook 13,9 procent hoger dan in juli 2020.
Orderboek
Over het orderboek waren ondernemers wel positiever dan in juli. Die deelgraadmeter ging naar het hoogste niveau ooit. Ook dat toont aan dat de economie op volle kracht draait. De orders stromen nog binnen bij bedrijven, maar die hebben moeite om er aan te voldoen.
De grootste daling van het vertrouwen vond plaats in de sector transportmiddelen. Auto- en vrachtwagenfabrikanten worden hard getroffen door de wereldwijde chiptekorten en verscheidene bedrijven moesten de productie al tijdelijk stoppen. De hout- en bouwmaterialenbranche werd als enige nog altijd positiever. Er wordt nog steeds veel ge- en verbouwd in Nederland waardoor de vraag naar hun producten onverminderd hoog is.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers op Wall Street volgden de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran. De olieprijzen gingen verder omhoog door de onrust in het Midden-Oosten. Daarnaast kwamen er weer veel bedrijfsresultaten, waaronder van grote bedrijven als Walmart en Deere.
7 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het consultancybedrijf Global Counsel, dat mede is opgericht door de voormalige Britse ambassadeur in de VS Peter Mandelson, staat op omvallen vanwege het schandaal rond zedendelinquent Jeffrey Epstein. Mogelijk kan vrijdag al faillissement worden aangevraagd, omdat klanten massaal vertrekken bij het adviesbedrijf.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Dat motorrijden in Nederland steeds populairder wordt, bleek donderdag overduidelijk tijdens de opening van de MOTORbeurs in Utrecht. Binnen enkele uren stroomden de hallen van de Jaarbeurs Utrecht volledig vol met motorliefhebbers. "We hopen op meer dan 100.000 bezoekers", zei Frits van Bruggen, voorzitter van RAI Vereniging. Dat zou het hoogste bezoekersaantal in vijftien jaar zijn.
10 uur geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Amazon heeft supermarktketen Walmart ingehaald als het grootste bedrijf ter wereld als het gaat om omzet. Het Amerikaanse techconcern is sinds de oprichting in 1994 uitgegroeid tot de grootste onlineretailer wereldwijd en is dominant op het gebied van cloudcomputing, waarin Walmart niet concurreert.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de aandelenbeurs in Amsterdam hadden donderdag een drukke dag met veel bedrijfsresultaten, onder meer van Air France-KLM, Aegon en Besi. Daarbij vielen de resultaten van Air France-KLM duidelijk in de smaak, want de Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie was een uitblinker in de MidKap met een koerssprong van bijna 12 procent.
11 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Frankrijk heeft vorig jaar een recordaantal buitenlandse toeristen verwelkomd. Volgens het Franse ministerie van Economische Zaken ging het om 102 miljoen internationale bezoekers. Dat waren er 100 miljoen in 2024.
12 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - De wereldberoemde Portugese voetballer Cristiano Ronaldo investeert miljoenen in een digitaal platform van de maker van dieetproducten Herbalife. De voormalige beste voetballer van de wereld krijgt daarmee een belang van 10 procent in Pro2col, dat via gebruiksgegevens een "welzijnsplan op maat" maakt.
13 uur geleden