Ondernemers in de industrie flink minder positief gestemd
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse ondernemers in de industrie zijn in augustus minder positief geworden dan een maand eerder. Vooral over de toekomstige bedrijvigheid en de voorraden werden ze somberder, stelt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daardoor ging het algemene ondernemersvertrouwen voor het eerst sinds februari weer omlaag.
Dat ondernemersvertrouwen stond in juli nog op een recordstand van 12,3. In augustus duikelde de graadmeter naar 9,6. Dat is overigens nog altijd veel meer dan het gemiddelde van de afgelopen twintig jaar, dat op 0,5 staat.
De stemming bij de ondernemers wordt negatief beïnvloed door problemen met de aanvoer van goederen door containertekorten. Ook zijn de prijzen voor dat vervoer nog altijd bijzonder hoog en stegen ook de prijzen van grondstoffen en olie de afgelopen tijd weer. Verder zijn er tekorten aan personeel waardoor bedrijven meer moeten betalen om mensen aan te trekken. De prijzen die de Nederlandse industrie vraagt voor zijn producten waren in juli dan ook 13,9 procent hoger dan in juli 2020.
Orderboek
Over het orderboek waren ondernemers wel positiever dan in juli. Die deelgraadmeter ging naar het hoogste niveau ooit. Ook dat toont aan dat de economie op volle kracht draait. De orders stromen nog binnen bij bedrijven, maar die hebben moeite om er aan te voldoen.
De grootste daling van het vertrouwen vond plaats in de sector transportmiddelen. Auto- en vrachtwagenfabrikanten worden hard getroffen door de wereldwijde chiptekorten en verscheidene bedrijven moesten de productie al tijdelijk stoppen. De hout- en bouwmaterialenbranche werd als enige nog altijd positiever. Er wordt nog steeds veel ge- en verbouwd in Nederland waardoor de vraag naar hun producten onverminderd hoog is.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers hielden onder meer de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten in de gaten en hoopten op een akkoord om het conflict te beëindigen. De olieprijzen gingen verder omlaag.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt zich voor om de activiteiten te staken. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag om de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie te verhogen naar 25 procent, laat zien dat de Verenigde Staten een onbetrouwbare handelspartner zijn. Dat heeft de voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, gezegd.
7 uur geledenBOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion heeft opnieuw een slachterij in Duitsland verkocht als onderdeel van de reorganisatie, waarbij het zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vorige maand deed het bedrijf al twee andere slachterijen in Duitsland van de hand.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie verhogen naar 25 procent. Dat schrijft hij op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij meldt erbij dat hij de verhoging volgende week zal doorvoeren voor auto's en vrachtwagens die de Verenigde Staten binnenkomen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De FNV is medio juni van plan te gaan staken in het openbaar vervoer. De grootste vakbond van Nederland is niet te spreken over de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Begin maart kondigde de vakbond al aan acties voor te bereiden.
10 uur geledenGLOUCESTER (ANP) - James Holder, de medeoprichter van modeketen Superdry, is vrijdag door de rechtbank in het Britse Gloucester schuldig bevonden aan verkrachting, meldt Sky News. Volgende week wordt zijn straf bepaald door de rechtbank in Bristol.
10 uur geleden