
Ondernemers Aruba willen dat regering akkoord sluit met Nederland
ORANJESTAD (ANP) - De privésector op Aruba doet een oproep aan de eigen regering om alsnog de Rijkswet financieel toezicht te ondertekenen. Als die wet niet wordt ondertekend, moet Aruba een veel hoger rentetarief betalen voor de zogenaamde coronaleningen uit Nederland.
Verschillende ondernemingsverenigingen, zoals de Kamer van Koophandel en het toerismebureau, stellen maandag in een verklaring dat de halsstarrige houding van de regering elke eilandbewoner jaarlijks 870 Arubaanse florin aan extra rente kost (bijna 450 euro).
Twee parlementariërs van de oppositie zitten op dezelfde lijn als de privésector en hebben maandag een brief aan de gouverneur overhandigd, waarin ze aangeven dat ze van mening zijn dat de regering tegemoet moet komen aan de eisen van Nederland.
Coronaleningen
Vorige week verweet de minister-president van Aruba, Evelyn Wever-Croes, Nederland dat ze het Caribische eiland financieel onder druk zet. Nederland vraagt al sinds 2020 aan Aruba om de Rijkswet te ondertekenen.
Aruba kreeg in 2020 en 2021, net als Curaçao en Sint Maarten, honderden miljoenen aan coronaleningen. Voor 10 oktober van dit jaar moeten die leningen zijn terugbetaald of moet er een herfinanciering zijn afgesproken.
Financieel toezicht
Nederland stelt als voorwaarde voor herfinanciering aan Aruba dat ze een Rijkswet ondertekenen voor financieel toezicht op het eiland. Als ze dat tekenen wordt de rente van de herfinanciering rond de 3 procent, anders moet het eilanden de komende twintig jaar 6 tot 8 procent rente betalen.
De privésector en de oppositieleden willen dat de regering in het belang van het land de Rijkswet ondertekent en op die manier een lager rentetarief krijgt. De regering ziet dat als een aantasting van de autonomie.
Meer uit Binnenland
ROCKANJE (ANP) - Hulpdiensten zoeken sinds het einde van de middag naar een vrouw die aan het bevallen is in het bos bij Rockanje (Zuid-Holland). De 23-jarige vrouw heeft volgens de politie "dringend medische hulp nodig". Onder meer de politie en de brandweer zijn met speurhonden aan het zoeken in het gebied, aldus de woordvoerster.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen dit jaar toch subsidie aanvragen voor CO2-opslag in het buitenland. Klimaatminister Sophie Hermans had in februari aangekondigd dat ze de zogeheten Stimuleringsregeling Duurzame Energieproductie en Klimaattransitie (SDE++) niet zou inzetten voor buitenlandse opslag van CO2. In een brief aan de Tweede Kamer is ze daarop teruggekomen vanwege Europese staatssteunregels.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NVWA en de politie hebben vrijdag ingegrepen bij een illegale slachterij op een boerderij in Noord-Limburg. Daar troffen medewerkers vier schapenkarkassen aan en heel veel slachtafval, meldt de NVWA. Acht nog levende schapen zijn overgedragen aan de dierenwelzijnsorganisatie die opvang voor ze zoekt. Dit Comité Dierennoodhulp heeft daarover afspraken met de NVWA (Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit).
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Draai de bezuiniging op nationale parken terug. Die oproep doet Rijksadviseur Noël van Dooren in een brief aan BBB-staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur). Hij zegt "volledig overvallen" te zijn en noemt de bezuiniging "onverstandig en onbegrijpelijk".
16 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De douane heeft woensdag in de haven van Vlissingen 1102 kilo cocaïne gevonden. De drugs zaten verstopt in een lading fruit, meldt het Openbaar Ministerie, dat de waarde ervan schat op zo'n 27,5 miljoen euro.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De politie krijgt opnieuw meer tijd van de Arbeidsinspectie om de problemen met het communicatiesysteem te verhelpen. Het systeem C2000 werkt niet goed en de politie moest van de inspectie eigenlijk voor 7 juni zorgen dat de problemen die dat oplevert waren verholpen, anders moest een dwangsom worden betaald.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Kan blootstelling aan de uitstoot van vliegtuigen de kans vergroten dat iemand kanker krijgt? Een grote groep organisaties vraagt de Tweede Kamer om daar onafhankelijk onderzoek naar te laten doen. De initiatiefnemers willen "dat de gezondheid van duizenden werknemers op en rond Schiphol serieus genomen wordt".
1 dag geleden