Onderhandelingen tussen Iran en VS in Genève hervat
GENÈVE (ANP/AFP) - De derde ronde van Amerikaans-Iraanse onderhandelingen over het nucleaire programma van Iran is in Genève begonnen. De twee landen praten via bemiddelaars uit Oman met elkaar. De VS en Iran hebben al sinds 1980 geen diplomatieke betrekkingen meer.
De Iraanse delegatie wordt aangevoerd door minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi en de Amerikaanse door gezant Steve Witkoff. De onderhandelingen vinden plaats tegen de achtergrond van Amerikaanse dreigementen over militaire aanvallen op Iran. Daarvoor zijn Amerikaanse marineschepen en vliegtuigen naar de regio gestuurd.
Iran blijft erbij dat het geen kernwapens heeft en ook nooit heeft willen hebben. Maar Iran heeft kernenergie nodig en doet wetenschappelijk onderzoek met nucleaire zaken, stelt Teheran. De VS menen dat het Iraanse regime op kernwapens uit is. De VS zouden het in Genève ook willen hebben over de onderdrukking van de oppositie tegen het regime en de bouw van Iraanse raketten.
De bemiddelaar, de Omaanse minister van Buitenlandse Zaken Badr bin Hamad al-Busaidi, was positief gestemd na een gesprek met de Amerikaanse diplomaten Witkoff en Jared Kushner. "De Amerikaanse delegatieleden toonden een ongekende openheid voor nieuwe en creatieve oplossingen", aldus de minister uit Oman. Hij zei dat hij ook vooraf heeft gesproken met de baas van het Internationaal Atoomenergieagentschap, Rafael Grossi.
Meer uit Buitenland
PARAMARIBO (ANP) - Caracas en Paramaribo halen de vriendschapsbanden aan en gaan nauwer samenwerken. Tijdens een staatsbezoek van waarnemend president Delcy Rodríguez van Venezuela aan Suriname zijn afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak van onder meer onderwijs, toerisme, landbouw en de ontwikkeling van olie en gas. Dat maakten de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Venezolaanse ambtsgenoot vrijdag bekend in Paramaribo.
1 uur geledenARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij het Pentagon stilgestaan bij de aanslagen van 11 september 2001. "We weten 25 jaar na de aanslagen dat de wereld nooit meer zal terugkeren naar hoe het was op die prachtige en vredige dinsdagochtend", zei hij.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
3 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
4 uur geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
5 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.
6 uur geleden