Onderhandelingen op de klimaattop gaan laatste fase in
SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - De onderhandelingen op de VN-klimaattop in de Egyptische badplaats Sharm-el-Sheikh gaan de laatste fase in. Het lijkt erop dat vannacht eindelijk een akkoord zal worden gesloten, is de inschatting van een aantal bronnen binnen de Europese Unie. Al houden ze een slag om de arm: helemaal zeker zijn ze niet.
Momenteel onderhandelt de EU nog op enkele belangrijke punten, die nog in de meest recente conceptversie van het akkoord staan. Zo doen de Europeanen onder meer nog steeds hun best in de tekst niet alleen op te nemen dat het steenkoolgebruik afgebouwd moet worden, maar alle fossiele brandstoffen - ook olie en gas. In Glasgow, op de klimaattop vorig jaar, is het niet gelukt dit in de slotverklaring te krijgen.
De woorden die uiteindelijk in de slottekst belanden kunnen een grote invloed hebben op de wereld. Het ziet ernaar uit dat er echt een fonds komt voor ontwikkelingslanden die schade oplopen door de gevolgen van klimaatverandering, zoals overstromingen, droogte of extreem weer. Dat willen de Europeanen echter nog niet hardop toezeggen. Ze zeggen dat het afhankelijk is van het gehele pakket. Daarmee moeten de maatregelen om de opwarming van de aarde te beperken, bij voorkeur tot 1,5 graad, voldoende zijn. Het liefst met een paar extra stappen vanuit de afspraken die in Glasgow zijn gemaakt, maar in elk geval geen achteruitgang.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Russische luchtverdedigingstroepen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag 216 Oekraïense drones neergeschoten of onderschept, aldus het Russische ministerie van Defensie.
15 minuten geledenBELÉM (ANP) - Een op de 25 deelnemers van de COP30-klimaatgesprekken in Brazilië is een fossiele brandstoflobbyist, blijkt uit een nieuwe analyse van Kick Big Polluters Out (KBPO). 1600 lobbyisten hebben toegang gekregen tot de gesprekken, de grootste aanwezigheid ooit, aldus KBPO.
48 minuten geledenCILACAP (ANP/AFP) - Bij een aardverschuiving op het Indonesische eiland Java, veroorzaakt door hevige regenval, zijn twee doden gevallen. Zeker 21 andere mensen zijn nog vermist.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Bij een Russische aanval op de Oekraïense hoofdstad Kyiv is één dode gevallen. Zeker 24 anderen raakten gewond, aldus de Oekraïense hulpdiensten.
2 uur geledenTOKYO (ANP) - Japan wil gepensioneerde politieagenten en soldaten inzetten om beren te bestrijden, nu het land te maken heeft met een recordaantal dodelijke aanvallen dit jaar.
2 uur geledenHONOLULU (ANP) - De Amerikaanse kustwacht heeft op 29 oktober een Russisch marineschip gedetecteerd op ongeveer 24 kilometer ten zuiden van het eiland Oahu, nabij de territoriale wateren van de Verenigde Staten. Oahu maakt deel uit van de Hawaiiaanse eilandengroep.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïense luchtverdedigingssystemen zijn vrijdagochtend vroeg actief in Kyiv tijdens wat de burgemeester van de hoofdstad, Vitali Klitsjko, omschrijft als een "massale" Russische aanval op de hoofdstad. Daarbij zijn twee mensen gewond geraakt. De burgemeester draagt inwoners van de stad op in schuilkelders te blijven.
6 uur geleden