Onderhandelingen Kiev en Moskou in Istanbul van start
ISTANBUL (ANP/RTR/AFP/DPA) - Delegaties uit Rusland en Oekraïne hebben hun onderhandelingen hervat die een einde aan de oorlog in Oekraïne moeten maken. Handen schudden was er in Istanbul niet bij, werd gemeld op de Oekraïense televisie.
De Oekraïense onderhandelaar en presidentieel adviseur Michailo Podoljak zei op Twitter dat de basisprincipes van het onderhandelingsproces het voornaamste gesprekspunt zijn. Maar er wordt gewerkt aan "het hele spectrum van omstreden onderwerpen".
Het gaat dan om internationale veiligheidsgaranties voor Oekraïne als het afstand doet van de wens lid te worden van de NAVO. Verder moet een wapenstilstand zorgen voor humanitaire vluchtroutes uit omsingelde Oekraïense steden. De Russische onderhandelaar Vladimir Medinski zei te hopen dat er in de loop van de middag een verklaring naar buiten komt.
Staakt-het-vuren
Voorafgaande aan de onderhandelingsronde had de Turkse president Recep Tayyip Erdogan zijn Russische en Oekraïense collega’s gesproken. Hij herhaalde zijn oproep tot een onmiddellijk staakt-het-vuren en zei dat beide partijen er voordeel bij hebben de wapens snel te laten zwijgen.
De verwachting is niet dat er snel resultaat wordt geboekt in het presidentiële Dolmabahce-paleis in Istanbul. Daar is ook de rijke Russische zakenman Roman Abramovitsj aanwezig, in een bemiddelingsrol op verzoek van de regering in Kiev.
The Wall Street Journal meldde eerder dat hij en zeker twee hoge leden van de Oekraïense delegatie symptomen van een mogelijke vergiftiging hadden, maar dat is weersproken door Oekraïne en de VS. Minister van Buitenlandse Zaken Dmitro Koeleba waarschuwde de onderhandelaars evenwel niet te eten of drinken en bij voorkeur niets aan te raken, zei hij tegen Sky News.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Pakistaanse topmilitair die bemiddelt tussen Iran en de VS reist donderdag weer naar Teheran, meldt het Iraanse persbureau ISNA. Veldmaarschalk Asim Munir is er volgens het persbureau om de "gesprekken en consultaties" voort te zetten.
8 minuten geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse buitenlandminister Radoslaw Sikorski heeft de Israëlische vertegenwoordiger in zijn land ontboden na de arrestatie van Gaza-activisten in internationale wateren. Onder hen zijn ook Poolse burgers.
12 minuten geledenMINSK (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie heeft de levering gemeld van nucleaire munitie aan een opslagfaciliteit in Belarus. Deze stap maakt volgens een verklaring deel uit van grote militaire oefeningen met nucleair arsenaal.
1 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnse regering heeft de politie opdracht gegeven senator Ronald Dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd op verdenking van misdaden tegen de menselijkheid.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn dinsdag tijdens een telefoongesprek met elkaar in aanvaring gekomen over de te volgen koers ten aanzien van Iran. Dat meldden de Amerikaanse media Axios en The Wall Street Journal op basis van anonieme bronnen.
6 uur geledenCAMBRIDGE (ANP/AFP) - De Amerikaanse universiteit Harvard heeft aangekondigd dat ze gaat beperken hoeveel cijfers in de hoogste categorie (A's) hoogleraren mogen toekennen aan bachelorstudenten. Hiermee zet de gerenommeerde universiteit stappen om 'cijferinflatie' tegen te gaan.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Algemene Vergadering van de VN "verwelkomt" de adviserende uitspraak die het Internationaal Gerechtshof (ICJ) vorig jaar deed over het tegengaan van klimaatverandering. In een resolutie die woensdag werd aangenomen, wordt het advies "een gezaghebbende bijdrage in de verduidelijking van het internationaal recht" genoemd. De Verenigde Staten stemden tegen.
10 uur geleden