Onderhandelaars hopen bestand Gaza nog twee dagen te verlengen
CAIRO (ANP/RTR) - Bemiddelaars hopen het tijdelijke bestand tussen Israël en Hamas met nog eens twee dagen te verlengen. Onderhandelaars uit Egypte en Qatar zeggen donderdag dat zo meer gevangenen vrijgelaten kunnen worden en meer humanitaire hulp Gaza binnen kan, melden Egyptische staatsmedia. Het huidige tijdelijke staakt-het-vuren werd deze donderdag op het laatste moment met een dag verlengd, waardoor het vrijdag zou aflopen.
De huidige wapenstilstand ging vrijdag na zeven weken van aanvallen in. Sindsdien zijn door Palestijnse strijders 70 Israëlische gijzelaars vrijgelaten in ruil voor een drievoud aan Palestijnse gevangenen uit Israëlische detentie. Daarnaast zijn nog eens 27 buitenlandse gevangenen vrijgelaten door de Palestijnen als onderdeel van afspraken tussen Hamas en andere regeringen.
Israël weigert een structureel staakt-het-vuren omdat het land zich heeft voorgenomen om Hamas volledig uit te schakelen. De krijgsmacht heeft steeds benadrukt dat hooguit sprake zal zijn van een tijdelijke gevechtspauze op humanitaire gronden en dat daarna de strijd voortgezet wordt. Internationaal klinkt de roep om een verlenging van het bestand steeds luider. Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken, die momenteel een bezoek brengt aan Israël en de Westelijke Jordaanoever, dringt daarop aan. De VS zijn een belangrijke bondgenoot van Israël.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 1 miljoen huishoudens in de Verenigde Staten zitten zondag zonder stroom als gevolg van een zware winterstorm die de oostelijke en zuidelijke staten heeft lamgelegd met hevige sneeuwval en ijzel. Volgens de website PowerOutage waren de zwaarst getroffen staten Tennessee (330.000 klanten zonder stroom) en Mississippi en Louisiana (elk meer dan 100.000).
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Barack Obama heeft de dood van een tweede burger door federale agenten in Minneapolis scherp veroordeeld. In een samen met zijn vrouw Michelle afgegeven verklaring zei Obama dat de dodelijke incidenten een "wake-upcall" moeten zijn, omdat de fundamentele Amerikaanse waarden "steeds meer onder vuur liggen".
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het hoofd van de rechterlijke macht in Iran heeft duidelijk gemaakt dat er "zo snel mogelijk" processen volgen tegen de mensen die zijn opgepakt bij de recente protesten tegen het islamitische regime. Zij die schuldig worden bevonden, worden "zonder de minste genade" gestraft, zei hij tegen persbureau Mizan.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische strijdkrachten zoeken op een begraafplaats in Gaza naar de overblijfselen van de laatste overleden gijzelaar die door Hamas nog niet is overgedragen aan Israël. Dat heeft het kantoor van premier Benjamin Netanyahu bekendgemaakt.
3 uur geledenKOBANI (ANP/AFP) - Een VN-hulpkonvooi is zondag aangekomen in de Syrische stad Kobani, waar een Koerdische meerderheid woont. De vrachtwagens hebben onder meer brandstof en voedsel aan boord, zegt VN-hulporganisatie OCHA.
4 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - In Venezuela zijn zondag minstens tachtig politieke gevangenen vrijgelaten. Dat meldt de non-gouvernementele organisatie Foro Penal, die stelt dat de vrijlatingen onder druk van de Verenigde Staten plaatsvinden. De vrijlatingen gebeurden in gevangenissen in het hele land, aldus de ngo.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte denkt niet dat Europa ooit zonder de VS kan om zichzelf te beschermen. Dat zegt hij in een interview met Het Financieele Dagblad (FD). "Amerika is cruciaal voor onze bescherming", aldus Rutte.
5 uur geleden