Onderhandelaars hopen bestand Gaza nog twee dagen te verlengen
CAIRO (ANP/RTR) - Bemiddelaars hopen het tijdelijke bestand tussen Israël en Hamas met nog eens twee dagen te verlengen. Onderhandelaars uit Egypte en Qatar zeggen donderdag dat zo meer gevangenen vrijgelaten kunnen worden en meer humanitaire hulp Gaza binnen kan, melden Egyptische staatsmedia. Het huidige tijdelijke staakt-het-vuren werd deze donderdag op het laatste moment met een dag verlengd, waardoor het vrijdag zou aflopen.
De huidige wapenstilstand ging vrijdag na zeven weken van aanvallen in. Sindsdien zijn door Palestijnse strijders 70 Israëlische gijzelaars vrijgelaten in ruil voor een drievoud aan Palestijnse gevangenen uit Israëlische detentie. Daarnaast zijn nog eens 27 buitenlandse gevangenen vrijgelaten door de Palestijnen als onderdeel van afspraken tussen Hamas en andere regeringen.
Israël weigert een structureel staakt-het-vuren omdat het land zich heeft voorgenomen om Hamas volledig uit te schakelen. De krijgsmacht heeft steeds benadrukt dat hooguit sprake zal zijn van een tijdelijke gevechtspauze op humanitaire gronden en dat daarna de strijd voortgezet wordt. Internationaal klinkt de roep om een verlenging van het bestand steeds luider. Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken, die momenteel een bezoek brengt aan Israël en de Westelijke Jordaanoever, dringt daarop aan. De VS zijn een belangrijke bondgenoot van Israël.
Meer uit Buitenland
WENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.
31 minuten geledenMALÉ (ANP) - Een duiker die hielp zoeken naar vier omgekomen Italiaanse grotduikers op de Malediven is zelf ook om het leven gekomen. President Mohamed Muizzu en de Maledivische krijgsmacht melden de dood van sergeant Mohamed Mahdhee op X.
32 minuten geledenPARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.
2 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV brengt eind september een staatsbezoek aan Frankrijk, heeft het Vaticaan aangekondigd. Hij gaat in ieder geval langs bij het Parijse hoofdkantoor van UNESCO, de cultuurorganisatie van de Verenigde Naties. De paus was uitgenodigd door president Emmanuel Macron.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Een hooggeplaatste functionaris van Hamas heeft zaterdag de dood van de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging, Ezzedine al-Haddad, gemeld aan persbureau Reuters. Israël zei het kopstuk aangevallen te hebben. Al-Haddad zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft recentelijk ruim vijfhonderd lichamen aan Oekraïne teruggegeven, meldt Kyiv zaterdag. Vermoedelijk gaat het om Oekraïense soldaten die zijn gesneuveld in de oorlog tegen Rusland.
4 uur geleden