Onderhandelaars hopen bestand Gaza nog twee dagen te verlengen
CAIRO (ANP/RTR) - Bemiddelaars hopen het tijdelijke bestand tussen Israël en Hamas met nog eens twee dagen te verlengen. Onderhandelaars uit Egypte en Qatar zeggen donderdag dat zo meer gevangenen vrijgelaten kunnen worden en meer humanitaire hulp Gaza binnen kan, melden Egyptische staatsmedia. Het huidige tijdelijke staakt-het-vuren werd deze donderdag op het laatste moment met een dag verlengd, waardoor het vrijdag zou aflopen.
De huidige wapenstilstand ging vrijdag na zeven weken van aanvallen in. Sindsdien zijn door Palestijnse strijders 70 Israëlische gijzelaars vrijgelaten in ruil voor een drievoud aan Palestijnse gevangenen uit Israëlische detentie. Daarnaast zijn nog eens 27 buitenlandse gevangenen vrijgelaten door de Palestijnen als onderdeel van afspraken tussen Hamas en andere regeringen.
Israël weigert een structureel staakt-het-vuren omdat het land zich heeft voorgenomen om Hamas volledig uit te schakelen. De krijgsmacht heeft steeds benadrukt dat hooguit sprake zal zijn van een tijdelijke gevechtspauze op humanitaire gronden en dat daarna de strijd voortgezet wordt. Internationaal klinkt de roep om een verlenging van het bestand steeds luider. Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken, die momenteel een bezoek brengt aan Israël en de Westelijke Jordaanoever, dringt daarop aan. De VS zijn een belangrijke bondgenoot van Israël.
Meer uit Buitenland
ALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.
40 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - Het aantal doden door de Amerikaanse aanval op Venezuela is bijgesteld naar 83. Het Venezolaanse ministerie van Defensie zegt dat 47 Venezolaanse militairen zijn omgekomen en niet 23, zoals eerder werd gemeld.
1 uur geledenWASHINGTON/NUUK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.
6 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.
7 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Iraanse functionarissen zijn niet langer welkom op de veiligheidsconferentie in München volgende maand. Ze hebben wel een uitnodiging ontvangen, maar die is weer ingetrokken na het harde optreden van het Iraanse regime tegen de protesten in dat land.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Jeff Landry, de door president Donald Trump aangestelde Groenland-gezant, is van plan om dat arctische eiland in maart te bezoeken. Hij zei tegen Fox News dat hij denkt dat er een deal kan worden gesloten over het betwiste gebied.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De militaire verkenners die in Groenland aan de slag gaan, onderzoeken onder meer of er fregatten en gevechtsvliegtuigen naartoe kunnen worden gestuurd, zegt Duitsland. Dat land maakt, samen met Nederland en een aantal andere Europese bondgenoten, deel uit van de verkenningsmissie onder Deense leiding.
10 uur geleden