Onderhandelaars gaan 'gezegende' formatieweek in
DEN HAAG (ANP) - Onderhandelaars van PVV, VVD, NSC en BBB praten dinsdag verder over een nieuw kabinet. Ook financiën komen daarbij aan bod, zei PVV-leider Geert Wilders bij aankomst. "Dus dat worden pittige onderhandelingen, denk ik. Maar ik heb er wel heel veel zin in."
Caroline van der Plas (BBB) was afgelopen weekend in Rome, waar de paus zijn traditionele zegen Urbi et Orbi uitsprak. "Ik heb de zegen over de kabinetsformatie gevraagd aan de hoogste non, en aan de Mark Rutte van het Vaticaan, en aan de paus, dus het kan niet misgaan."
"Mooi, heel mooi", reageerde Pieter Omtzigt (NSC). "Dat kan zeker geen kwaad."
"Gedetailleerde afspraken"
Geld is een onderwerp dat alle beleidsterreinen raakt, en tegelijkertijd een punt waarop de onderhandelende partijen tegenover elkaar staan. Met name de PVV wil weinig weten van bezuinigen, terwijl VVD en NSC meer waarde hechten aan begrotingsdiscipline. In het eindverslag van de vorige informateur Kim Putters staat dat NSC "gedetailleerde afspraken" over financiën wil maken.
De eerdere informatiefase onder begeleiding van Ronald Plasterk liep stuk op financiën. Omtzigt wilde van de ministeries weten welke mogelijke financiële tegenvallers ze zagen aankomen. Hij schrok van de uitkomst en vond bovendien dat Plasterk de reacties van de ministeries te lang had achtergehouden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil maximumprijzen voor benzine en diesel om de stijgende rekening aan de pomp te beperken. Partijleider Jesse Klaver heeft het plan dinsdag toegelicht in een gesprek met minister-president Rob Jetten. Die sprak na afloop van "een hele interessante suggestie", die woensdag zeker aan de orde komt in een debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele Tweede Kamerleden hebben dinsdag een petitie in ontvangst genomen om niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te gaan. "Boycot het Trump-WK", stond op een plaat die televisiemaker Teun van de Keuken aan hen overhandigde. De petitie is meer dan 170.000 keer ondertekend.
10 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In Gorinchem zijn er vermoedens van stemfraude met volmachten tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen woensdag. De gemeente doet daar onderzoek naar, zo is besloten na overleg met de politie en het Openbaar Ministerie.
11 uur geleden