Onderhandelaars België praten nog over verdeling kabinetsposten
BRUSSEL (ANP/BELGA) - De onderhandelaars van de vijf partijen in België die vrijdag een regeerakkoord wisten te sluiten, praten in de nacht van vrijdag op zaterdag nog door over de verdeling van de ministersposten binnen de toekomstige regering. Dat hebben meerdere bronnen bevestigd aan het Belgische persbureau Belga.
De Franstalige liberalen, de Vlaamse sociaaldemocraten, een Franstalige centrumpartij, de Vlaamse christendemocraten en de Vlaams-nationalistische N-VA zullen de nieuwe Belgische regering gaan vormen.
De eerste reacties op het nieuwe regeerakkoord zijn wisselend. Zo stelt het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBO), de grootste werkgeversorganisatie van België, dat het tevreden is dat er een regeerakkoord is bereikt. Maar vakbond ACLVB zegt ontgoocheld te zijn over het ontbreken van fundamentele hervormingen in dat akkoord.
En waar voorzitters van de coalitiepartijen benadrukken dat het regeerakkoord juist wel "hervormingen voor de toekomst" bevat, roept Raoul Hedebouw, voorzitter van oppositiepartij PVDA, op tot "sociaal verzet". De partijen willen volgens hem "onze sociale en democratische rechten afbreken en ons uitpersen als citroenen".
De Vlaming Bart De Wever van de Vlaams-nationalistische N-VA lijkt op weg de volgende premier van België te worden. Ook dat valt niet overal goed. "Het is gebeurd", reageerde Sophie Rohonyi, voorzitter van de oppositiepartij DéFI. "Het land van het surrealisme zal worden geleid door een Vlaams-nationalist."
Meer uit Buitenland
LONDEN/BRUSSEL (ANP/RTR) - Oekraïne verwacht de Verenigde Staten dinsdag een aangepast vredesplan voor te leggen, zegt president Volodymyr Zelensky. De jongste Amerikaanse vredesvoorstellen zijn maandag bijgesteld in overleg met Europese bondgenoten.
1 uur geledenAOMORI (ANP/AFP/RTR) - Ten oosten van de Japanse stad Aomori, in het Kamikita-district, heeft voor de kust een aardbeving plaatsgevonden met een kracht van ruim 7. De beving was aanleiding om direct een tsunamiwaarschuwing uit te vaardigen, meldt het Japanse NHK. Zeker enkele duizenden mensen moesten een veilig heenkomen zoeken.
6 uur geledenSANTA CRUZ (ANP/DPA) - Een vierde persoon is overleden door het jongste incident met hoge golven op het Canarische eiland Tenerife. Een vrouw die zondag na een hartstilstand werd opgenomen in een ziekenhuis, stierf daar. Naar een andere vrouw wordt nog gezocht. Eerder waren al drie lichamen geborgen. Onder de doden zijn twee Slovaken.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben maandag ingestemd met nieuwe, strengere terugkeerregels voor asielzoekers die niet in de EU mogen blijven. Een van de onderdelen van het akkoord is dat EU-lidstaten 'terugkeerhubs' in derde landen mogen realiseren voor afgewezen asielzoekers. Nederland wil zo'n centrum in Oeganda opzetten en is daarover al een paar maanden met het Afrikaanse land in gesprek.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische politie heeft een inval gedaan bij het kantoor van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in Oost-Jeruzalem, meldt UNRWA-chef Philippe Lazzarini. Hij schrijft op X dat de agenten de VN-vlag hebben neergehaald en vervangen door een Israëlische vlag.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben een politiek akkoord bereikt over de verdeling van asielzoekers over de EU, de zogeheten solidariteitspool. Daarin wordt jaarlijks aangegeven welke landen asielzoekers moeten overnemen van landen die de instroom niet aankunnen. In 2026 moeten 21.000 asielzoekers worden overgenomen, zo is afgesproken. Landen kunnen ook kiezen voor het afkopen ervan, voor 20.000 euro per asielzoeker.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky gaat maandag naar Brussel om met NAVO-topman Mark Rutte en EU-kopstukken te overleggen over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Behalve Rutte spreekt Zelensky de voorzitters van de Europese Commissie en van de raad van EU-regeringsleiders, Ursula von der Leyen en António Costa.
9 uur geleden