Onderhandelaars België bereiken regeerakkoord
BRUSSEL (ANP/BELGA) - In België is een regeerakkoord bereikt. De onderhandelaars van vijf partijen zijn het eens geworden, bijna acht maanden na de verkiezingen. De Vlaming Bart De Wever van de Vlaams-nationalistische N-VA is op weg de volgende premier van België te worden, melden Belgische media.
Het is de bedoeling dat de Franstalige liberalen, de Vlaamse sociaaldemocraten, een Franstalige centrumpartij, de Vlaamse christendemocraten en de N-VA de zogenoemde Arizona-coalitie vormen. De naam verwijst naar de kleuren van de vlag van de Amerikaanse staat Arizona en is een toespeling op de kleuren van de politieke families: blauw, rood, oranje en geel.
De hoofdonderhandelaars zaten voordat de laatste knoop werd doorgehakt sinds woensdagmiddag in conclaaf in de Koninklijke Militaire School in Brussel. Eerder bleken de thema's werk, belastingen en pensioenen een struikelblok bij de formatie.
Partijcongressen
Het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBO), de grootste werkgeversorganisatie van België, is tevreden dat een regeerakkoord is bereikt. "Het is alvast een krachttoer van de formateur om de uiteenlopende politieke stromingen te verzoenen en tegelijk toch diepgaande (...) hervormingen in het akkoord te verankeren", aldus VBO-topman Pieter Timmermans.
De partijen van de beoogde coalitie gaan het regeerakkoord voorleggen op partijcongressen. Het is nog niet duidelijk wie er in de nieuwe regering stapt, uitgezonderd dan hoogstwaarschijnlijk De Wever. Vermoedelijk moeten de partijvoorzitters daar nog afspraken over maken.
Vlaamse media benadrukken dat het een primeur is dat een politicus die eigenlijk een onafhankelijk Vlaanderen wil, premier van België wordt. "Een Vlaming aan de knoppen is beter dan géén Vlaming aan de knoppen", luidt een verklaring van Het Laatste Nieuws.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/SAINT PAUL (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie begint een strafrechtelijk onderzoek naar de Democratische gouverneur van Minnesota Tim Walz. Dat melden ingewijden aan CBS News en The Washington Post. Ook de burgemeester van Minneapolis, Jacob Frey, wordt gedagvaard, aldus de ingewijden.
2 uur geledenWASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse oud-vicepremier en oud-VN-gezant Sigrid Kaag zit in een nieuw op te richten ondersteunende raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza, meldt het Witte Huis vrijdagavond in een verklaring. Deze raad moet het Palestijnse overgangsbestuur en de door Trump voorgezeten vredesraad voor Gaza ondersteunen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de leden gekozen voor de internationale vredesraad die toezicht zal houden op het toekomstige overgangsbestuur in de Gazastrook. Het gaat onder meer om zijn minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, VS-gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Ook de Britse oud-premier Tony Blair zit in de raad, meldt het Witte Huis vrijdagavond.
2 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.
4 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Het aantal doden door de Amerikaanse aanval op Venezuela is bijgesteld naar 83. Het Venezolaanse ministerie van Defensie zegt dat 47 Venezolaanse militairen zijn omgekomen en niet 23, zoals eerder werd gemeld.
5 uur geledenWASHINGTON/NUUK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.
10 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.
11 uur geleden