Onderhandelaars België bereiken regeerakkoord
BRUSSEL (ANP/BELGA) - In België is een regeerakkoord bereikt. De onderhandelaars van vijf partijen zijn het eens geworden, bijna acht maanden na de verkiezingen. De Vlaming Bart De Wever van de Vlaams-nationalistische N-VA is op weg de volgende premier van België te worden, melden Belgische media.
Het is de bedoeling dat de Franstalige liberalen, de Vlaamse sociaaldemocraten, een Franstalige centrumpartij, de Vlaamse christendemocraten en de N-VA de zogenoemde Arizona-coalitie vormen. De naam verwijst naar de kleuren van de vlag van de Amerikaanse staat Arizona en is een toespeling op de kleuren van de politieke families: blauw, rood, oranje en geel.
De hoofdonderhandelaars zaten voordat de laatste knoop werd doorgehakt sinds woensdagmiddag in conclaaf in de Koninklijke Militaire School in Brussel. Eerder bleken de thema's werk, belastingen en pensioenen een struikelblok bij de formatie.
Partijcongressen
Het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBO), de grootste werkgeversorganisatie van België, is tevreden dat een regeerakkoord is bereikt. "Het is alvast een krachttoer van de formateur om de uiteenlopende politieke stromingen te verzoenen en tegelijk toch diepgaande (...) hervormingen in het akkoord te verankeren", aldus VBO-topman Pieter Timmermans.
De partijen van de beoogde coalitie gaan het regeerakkoord voorleggen op partijcongressen. Het is nog niet duidelijk wie er in de nieuwe regering stapt, uitgezonderd dan hoogstwaarschijnlijk De Wever. Vermoedelijk moeten de partijvoorzitters daar nog afspraken over maken.
Vlaamse media benadrukken dat het een primeur is dat een politicus die eigenlijk een onafhankelijk Vlaanderen wil, premier van België wordt. "Een Vlaming aan de knoppen is beter dan géén Vlaming aan de knoppen", luidt een verklaring van Het Laatste Nieuws.
Meer uit Buitenland
BANDAR ABBAS (ANP/DPA) - In meerdere plaatsen in Iran zijn explosies gemeld. Een van de meldingen kwam uit de strategische havenstad Bandar Abbas. Daar werd een appartementengebouw door een ontploffing zwaar beschadigd en zijn volgens de autoriteiten een dode en veertien gewonden gevallen.
42 minuten geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran heeft nogmaals gewaarschuwd dat het Israël kan aanvallen als de situatie in de regio escaleert. "Als de vijand een fout maakt, zal dat zonder twijfel zijn eigen veiligheid, de veiligheid van de regio en de veiligheid van het zionistische regime in gevaar brengen", verklaarde legerleider Amir Hatami volgens staatsmedia.
1 uur geledenRAFAH (ANP/AFP) - Bij nieuwe Israëlische luchtaanvallen op de stad Gaza en Khan Younis zijn volgens plaatselijke gezondheidsautoriteiten zaterdag zeker 25 doden gevallen, onder wie zeker zes kinderen, aldus de nieuwszender Al-Jazeera. Mahmoud Basal, een woordvoerder van de Palestijnse burgerbescherming in de stad Gaza, meent dat de meeste slachtoffers van de bombardementen kinderen zijn. Hij zei dat onder meer een politiebureau in Gaza-Stad is gebombardeerd en raketten enorme schade en brand hebben veroorzaakt. Er zouden in Gaza voor zover bekend achttien doden zijn gevallen.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG/RTR) - Problemen op het elektriciteitsnet hebben de Oekraïense hoofdstad Kyiv en ook buurland Moldavië getroffen. Daar was sprake van stroomuitval in hoofdstad Chisinau en vielen onder meer verkeerslichten uit.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Elon Musk zegt opnieuw de uitnodigingen te hebben afgewezen om een eiland van zedendelinquent Jeffrey Epstein te bezoeken. Vrijdag meldde CNN op basis van nieuwe vrijgegeven documenten dat de miljardair en topman van Tesla via e-mail een trip probeerde te regelen, al bleef onduidelijk of Musk het eiland daadwerkelijk heeft bezocht.
4 uur geledenGAZA (ANP) - Zeker tien kinderen in de Gazastrook zijn sinds het begin van de winter overleden door onderkoeling. Dat zegt topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in een bericht op X. "Naarmate de temperaturen dalen en de zware regenval toeneemt, worden kinderen en gezinnen die in slecht geïsoleerde, geïmproviseerde onderkomens verblijven, blootgesteld aan extreme omstandigheden, met weinig bescherming tegen de elementen."
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - De situatie in Syrië is nog niet stabiel genoeg om Syrische vluchtelingen vanuit de Europese Unie terug te sturen. Dat zegt Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) in een interview met het Duitse persbureau dpa.
5 uur geleden