Onderhandelaars België bereiken regeerakkoord
BRUSSEL (ANP/BELGA) - In België is een regeerakkoord bereikt. De onderhandelaars van vijf partijen zijn het eens geworden, bijna acht maanden na de verkiezingen. De Vlaming Bart De Wever van de Vlaams-nationalistische N-VA is op weg de volgende premier van België te worden, melden Belgische media.
Het is de bedoeling dat de Franstalige liberalen, de Vlaamse sociaaldemocraten, een Franstalige centrumpartij, de Vlaamse christendemocraten en de N-VA de zogenoemde Arizona-coalitie vormen. De naam verwijst naar de kleuren van de vlag van de Amerikaanse staat Arizona en is een toespeling op de kleuren van de politieke families: blauw, rood, oranje en geel.
De hoofdonderhandelaars zaten voordat de laatste knoop werd doorgehakt sinds woensdagmiddag in conclaaf in de Koninklijke Militaire School in Brussel. Eerder bleken de thema's werk, belastingen en pensioenen een struikelblok bij de formatie.
Partijcongressen
Het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBO), de grootste werkgeversorganisatie van België, is tevreden dat een regeerakkoord is bereikt. "Het is alvast een krachttoer van de formateur om de uiteenlopende politieke stromingen te verzoenen en tegelijk toch diepgaande (...) hervormingen in het akkoord te verankeren", aldus VBO-topman Pieter Timmermans.
De partijen van de beoogde coalitie gaan het regeerakkoord voorleggen op partijcongressen. Het is nog niet duidelijk wie er in de nieuwe regering stapt, uitgezonderd dan hoogstwaarschijnlijk De Wever. Vermoedelijk moeten de partijvoorzitters daar nog afspraken over maken.
Vlaamse media benadrukken dat het een primeur is dat een politicus die eigenlijk een onafhankelijk Vlaanderen wil, premier van België wordt. "Een Vlaming aan de knoppen is beter dan géén Vlaming aan de knoppen", luidt een verklaring van Het Laatste Nieuws.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft oorlogsschepen voor oefeningen naar het westen van de Stille Oceaan gestuurd als reactie op Japanse deelname aan grootschalige oefeningen van de Verenigde Staten, Canada, Nieuw-Zeeland, Australië, Frankrijk en de Filippijnen bij de Filippijnen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Drie mannen zijn om het leven gekomen bij een beschieting door het Amerikaanse leger op een drugsboot in het Caribisch gebied. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft in de nacht van zondag op maandag gedreigd met vergelding vanwege de Amerikaanse aanval op het onder Iraanse vlag varende vrachtschip Touska.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse leiders keren zich tegen een tweede onderhandelingsronde met de Verenigde Staten, meldden staatsmedia zondagavond. Dat gebeurde enkele uren nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat er nieuwe onderhandelingen zouden plaatsvinden in Pakistan om een eind te maken aan de oorlog.
7 uur geledenSOFIA (ANP/BLOOMBERG) - Voormalig president Rumen Radev, die zich verzet tegen sancties tegen Rusland en militaire steun aan Oekraïne, heeft de overwinning geclaimd in de Bulgaarse parlementsverkiezingen. Hij beloofde vernieuwing na jaren van politieke impasse en corruptie.
8 uur geledenHANNOVER (ANP/DPA) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft uitgehaald naar de Verenigde Staten vanwege de oorlog die het land samen met Israël voert tegen Iran. "Waanzin", aldus de Braziliaan, in een toespraak bij de opening van Hannover Messe, een grote handelsbeurs in de Duitse stad.
9 uur geledenHOUSTON (ANP) - Een van de wetenschappelijke instrumenten aan boord van de ruimtesonde Voyager 1 is uitgeschakeld. Het apparaat heeft vrijwel onafgebroken metingen verricht sinds de lancering in 1977. Zeven andere meetinstrumenten waren eerder al uitgezet, twee doen het nog. Volgens de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA moet de stap energie aan boord sparen en het leven van de verkenner zo lang mogelijk rekken.
9 uur geleden