Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderaannemers Pentagon naar Oekraïne voor onderhoud materieel

Onderaannemers Pentagon naar Oekraïne voor onderhoud materieel

WASHINGTON (ANP/DPA/RTR) - De Verenigde Staten sturen voor het eerst een "beperkt aantal" medewerkers van defensiebedrijven naar Oekraïne voor onderhoud van Amerikaanse gevechtsvliegtuigen, pantservoertuigen en luchtafweersystemen. Dat heeft het Pentagon vrijdag bekendgemaakt.

De onderhoudstechnici zullen ver van de frontlinies werken en niet tegen Russische troepen vechten, benadrukt het Amerikaanse ministerie van Defensie. "Ze moeten de Oekraïense strijdkrachten helpen om Amerikaanse apparatuur snel te repareren en onderhouden, zodat deze zo snel mogelijk kan terugkeren naar het front", aldus een woordvoerder.

In Oekraïne zijn al Amerikaanse bedrijven actief voor de overheid, maar het Pentagon stuurde niet eerder defensiebedrijven naar het land dat in oorlog is met Rusland. Zodoende komt een einde aan een de facto verbod van Washington aan Amerikaanse defensiebedrijven om in Oekraïne te werken.

Er loopt momenteel een aanbestedingsproces voor de opdracht. Het besluit is genomen na een zorgvuldige risicobeoordeling, aldus het Pentagon. Het Pentagon stelt dat de inzet van onderhoudspersoneel noodzakelijk is vanwege de benodigde technische expertise voor het onderhouden van wapensystemen zoals F-16-gevechtsvliegtuigen en Patriot-luchtverdedigingssystemen. Die leverden westerse bondgenoten van Kyiv sinds de Russische invasie.

Nu Donald Trump op het punt staat terug te keren in het Witte Huis, is de Amerikaanse steun aan Oekraïne onzeker. Uittredend VS-president Joe Biden heeft herhaaldelijk beloofd Kyiv zo lang als nodig te steunen. Trump, die op 20 januari aantreedt, heeft aangegeven de oorlog snel te willen beëindigen. Waarnemers concluderen hieruit dat Oekraïne mogelijk door Rusland ingenomen territorium zou moeten opgeven.

Meer uit Buitenland

Qatar roept inwoners op niet naar buiten te gaan om dreiging

DOHA (ANP/AFP) - Het Qatarese ministerie van Binnenlandse Zaken heeft het dreigingsniveau opgeschaald naar hoog en roept inwoners op om thuis te blijven, niet naar buiten te gaan en uit de buurt van ramen en open ruimtes te blijven, aldus het ministerie op X.

56 minuten geleden
Noord-Korea 'respecteert' keuze Iran voor nieuwe hoogste leider

PYONGYANG (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft zijn steun uitgesproken voor de benoeming van Mojtaba Khamenei als de hoogste leider van Iran. Daarnaast veroordeelde Pyongyang de "illegale" aanval van de Verenigde Staten en Israël op Iran.

1 uur geleden
Staatsmedia Libanon: Israëlische aanval treft flatgebouw Beiroet

BEIROET (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen hebben woensdag een flatgebouw in het centrum van Beiroet getroffen, aldus de Libanese staatsmedia. Het is nog onduidelijk of er slachtoffers zijn gevallen. Het Israëlische leger heeft nog niet gereageerd op de aanval.

1 uur geleden
Zelensky: belangrijke Russische fabriek getroffen

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïense troepen hebben dinsdag een belangrijke fabriek die raketonderdelen produceert getroffen in de Russische grensregio Bryansk, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

6 uur geleden
Iran maakt melding van meer dan 1300 omgekomen burgers

NEW YORK (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen sinds 28 februari zijn volgens de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir-Saeid Iravani, meer dan 1300 burgers gedood. Bijna 8000 woningen van burgers zijn verwoest volgens de gezant.

8 uur geleden
EU dreigt met sancties als Biënnale van Venetië Rusland toelaat

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil dat de Biënnale van Venetië het besluit terugdraait om Rusland weer toe te laten tot de internationale kunsttentoonstelling. Doet de organisatie dit niet, dan zal de EU sancties opleggen, zeggen Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie, en Eurocommissaris Glenn Micallef.

9 uur geleden
Trump waarschuwt Iran tegen mijnen in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iran gewaarschuwd voor ongekende militaire represailles als het land mijnen legt in de Straat van Hormuz. Hij zei dat indien er mijnen zijn gelegd, die onmiddellijk verwijderd moeten worden. Hij herhaalde evenwel dat de Amerikaanse inlichtingendiensten geen aanwijzingen hebben dat Iran mijnen zou hebben gelegd.

10 uur geleden