Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderaannemers Pentagon naar Oekraïne voor onderhoud materieel

Onderaannemers Pentagon naar Oekraïne voor onderhoud materieel

WASHINGTON (ANP/DPA/RTR) - De Verenigde Staten sturen voor het eerst een "beperkt aantal" medewerkers van defensiebedrijven naar Oekraïne voor onderhoud van Amerikaanse gevechtsvliegtuigen, pantservoertuigen en luchtafweersystemen. Dat heeft het Pentagon vrijdag bekendgemaakt.

De onderhoudstechnici zullen ver van de frontlinies werken en niet tegen Russische troepen vechten, benadrukt het Amerikaanse ministerie van Defensie. "Ze moeten de Oekraïense strijdkrachten helpen om Amerikaanse apparatuur snel te repareren en onderhouden, zodat deze zo snel mogelijk kan terugkeren naar het front", aldus een woordvoerder.

In Oekraïne zijn al Amerikaanse bedrijven actief voor de overheid, maar het Pentagon stuurde niet eerder defensiebedrijven naar het land dat in oorlog is met Rusland. Zodoende komt een einde aan een de facto verbod van Washington aan Amerikaanse defensiebedrijven om in Oekraïne te werken.

Er loopt momenteel een aanbestedingsproces voor de opdracht. Het besluit is genomen na een zorgvuldige risicobeoordeling, aldus het Pentagon. Het Pentagon stelt dat de inzet van onderhoudspersoneel noodzakelijk is vanwege de benodigde technische expertise voor het onderhouden van wapensystemen zoals F-16-gevechtsvliegtuigen en Patriot-luchtverdedigingssystemen. Die leverden westerse bondgenoten van Kyiv sinds de Russische invasie.

Nu Donald Trump op het punt staat terug te keren in het Witte Huis, is de Amerikaanse steun aan Oekraïne onzeker. Uittredend VS-president Joe Biden heeft herhaaldelijk beloofd Kyiv zo lang als nodig te steunen. Trump, die op 20 januari aantreedt, heeft aangegeven de oorlog snel te willen beëindigen. Waarnemers concluderen hieruit dat Oekraïne mogelijk door Rusland ingenomen territorium zou moeten opgeven.

Meer uit Buitenland

Europarlement aan lidstaten: maak haast met Europese defensieunie

BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs uit elf landen en vier politieke groepen roepen de lidstaten op snel een Europese defensieunie op te richten. Alleen daarmee kan Europa zich zelfstandig verdedigen. Die unie moet een plek krijgen binnen de NAVO, maar ook los van de NAVO kunnen opereren.

7 uur geleden
Stembureaus openen voor Britse verkiezingen

LONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.

13 uur geleden
AzG: ondervoeding Gaza verwoestend voor zwangeren en baby's

GAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).

14 uur geleden
Lagere straf voor Zuid-Koreaanse oud-premier Han

SEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.

17 uur geleden
Vermeende afscheidsbrief Jeffrey Epstein vrijgegeven

NEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.

18 uur geleden
Regering-Trump haalt uit naar Europa in nieuw terrorismebeleid

WASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.

18 uur geleden
Eerste Israëlische luchtaanval op Beiroet sinds begin bestand

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.

1 dag geleden