
Onderaannemers Pentagon naar Oekraïne voor onderhoud materieel
WASHINGTON (ANP/DPA/RTR) - De Verenigde Staten sturen voor het eerst een "beperkt aantal" medewerkers van defensiebedrijven naar Oekraïne voor onderhoud van Amerikaanse gevechtsvliegtuigen, pantservoertuigen en luchtafweersystemen. Dat heeft het Pentagon vrijdag bekendgemaakt.
De onderhoudstechnici zullen ver van de frontlinies werken en niet tegen Russische troepen vechten, benadrukt het Amerikaanse ministerie van Defensie. "Ze moeten de Oekraïense strijdkrachten helpen om Amerikaanse apparatuur snel te repareren en onderhouden, zodat deze zo snel mogelijk kan terugkeren naar het front", aldus een woordvoerder.
In Oekraïne zijn al Amerikaanse bedrijven actief voor de overheid, maar het Pentagon stuurde niet eerder defensiebedrijven naar het land dat in oorlog is met Rusland. Zodoende komt een einde aan een de facto verbod van Washington aan Amerikaanse defensiebedrijven om in Oekraïne te werken.
Er loopt momenteel een aanbestedingsproces voor de opdracht. Het besluit is genomen na een zorgvuldige risicobeoordeling, aldus het Pentagon. Het Pentagon stelt dat de inzet van onderhoudspersoneel noodzakelijk is vanwege de benodigde technische expertise voor het onderhouden van wapensystemen zoals F-16-gevechtsvliegtuigen en Patriot-luchtverdedigingssystemen. Die leverden westerse bondgenoten van Kyiv sinds de Russische invasie.
Nu Donald Trump op het punt staat terug te keren in het Witte Huis, is de Amerikaanse steun aan Oekraïne onzeker. Uittredend VS-president Joe Biden heeft herhaaldelijk beloofd Kyiv zo lang als nodig te steunen. Trump, die op 20 januari aantreedt, heeft aangegeven de oorlog snel te willen beëindigen. Waarnemers concluderen hieruit dat Oekraïne mogelijk door Rusland ingenomen territorium zou moeten opgeven.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Rusland stapt naar het Internationaal Gerechtshof (ICJ) om het oordeel van de Raad van de Internationale Burgerluchtvaart Organisatie (ICAO) over MH17 aan te vechten, meldt staatspersbureau TASS op basis van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De raad concludeerde in mei dat Rusland daar schuldig aan is.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten hebben in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties opnieuw een oproep voor een wapenstilstand tegengehouden. Als de VS tegen zo'n resolutie stemmen, kan de raad die niet aannemen. Alle andere leden waren wel voor.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gesuggereerd dat zenders misschien hun uitzendlicentie moeten verliezen als ze te veel kritiek op hem hebben. Trump zei dat aan boord van het vliegtuig na zijn staatsbezoek aan het Verenigd Koninkrijk.
5 uur geledenPHOENIX (ANP/AFP) - De weduwe van Charlie Kirk neemt de leiding over van Turning Point USA, de organisatie die hij heeft opgericht. De organisatie meldt op sociale media dat Kirk had gezegd dat hij wilde dat Erika Kirk de leiding zou overnemen als hij er niet meer zou zijn.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het is de EU-lidstaten niet gelukt om harde afspraken te maken hoeveel uitstoot ze precies gaan terugdringen per 2035, wat belangrijk is voor de aankomende VN-klimaattop in Brazilië. Wel hebben EU-landen een zogeheten intentieverklaring ondertekend, meldt de Deense minister Lars Aagaard na overleg van de EU-klimaatministers. Er is afgesproken dat de EU in 2035 tussen de 66,3 en 72,5 procent minder uitstoot, staat in de verklaring.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Ruim 500.000 demonstranten zijn in Frankrijk donderdag de straat opgegaan uit protest tegen de voorgenomen bezuinigingen, schatten de autoriteiten. In Parijs ging het om circa 55.000 mensen. Vakbond CGT spreekt zelfs van ruim 1 miljoen deelnemers. Door het hele land waren er opstootjes.
7 uur geledenAYLESBURY (ANP) - De doodgeschoten rechts-conservatieve activist Charlie Kirk had president van de Verenigde Staten kunnen worden, zegt president Donald Trump. Dat heeft hij Kirk naar eigen zeggen voorgehouden.
7 uur geleden