Onder meer India en Japan in Amerikaans economisch blok Azië
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten starten het initiatief Indo-Pacific Economic Framework for Prosperity (IPEF) met dertien landen waaronder India en Japan. Dat heeft de Amerikaanse minister van Handel Gina Raimondo gezegd. Het economische blok moet in de regio tegenwicht gaan bieden aan China.
Verder zijn onder meer Australië, Zuid-Korea en Nieuw-Zeeland onderdeel van het blok. "Ik heb er alle vertrouwen in dat Amerikaanse bedrijven er baat bij hebben", zei Raimondo tegen verslaggevers in Tokio. "Vooral omdat bedrijven steeds meer op zoek gaan naar alternatieven voor China." China is niet uitgenodigd om deel te nemen aan het initiatief. Het is volgens de Amerikanen bedoeld om samenwerking, stabiliteit, welvaart, ontwikkeling en vrede in de regio te stimuleren.
Taiwan is geen onderdeel van IPEF. Deelname van het land ligt gevoelig in China, want Beijing ziet het eiland als een afvallige provincie. China zet al tijden landen onder druk om hun banden met het democratische Taiwan af te zwakken of te verbreken. De VS leveren al jaren wapens aan de Oost-Aziatische eilandstaat.
Bereid tot geweld
De Amerikaanse president Joe Biden heeft maandag nog gezegd dat de Verenigde Staten bereid zijn om geweld te gebruiken om zo Taiwan te verdedigen tegen China. Hij noemt dat een belofte die het land zichzelf heeft opgelegd. China reageerde door te melden dat het klaar is om zijn nationale belangen wat betreft Taiwan te verdedigen.
Taiwan wilde zelf wel graag meepraten over IPEF. Volgens de Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur Jake Sullivan willen de Verenigde Staten hun economisch partnerschap met het land wel verdiepen, bijvoorbeeld op het gebied van chips.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenkoersen op het Damrak gingen maandag over een breed front omlaag, na de stevige verliezen vorige week. Een negatieve start van Wall Street droeg niet bij aan een verbetering van de stemming in Amsterdam.
10 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een ruime meerderheid van FNV-leden bij sjorbedrijven ILS en Matrans heeft ingestemd met het cao-resultaat voor de sjorders. Een staking van de medewerkers die containers in de haven van Rotterdam losmaken en vastzetten, had vorige maand grote impact, omdat containerschepen niet konden laden en lossen door de acties.
25 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - XPeng, een grote Chinese producent van elektrische auto's, ziet het somber in voor het laatste kwartaal van dit jaar. Volgens het concern staan de verkopen onder druk door een prijzenoorlog op de thuismarkt en groeiende concurrentie.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet (plus 4,5 procent) behoorde maandag tot de winnaars op Wall Street. Beleggers reageerden verheugd op het nieuws dat Berkshire Hathaway, de investeringsmaatschappij van superbelegger Warren Buffett, in het afgelopen kwartaal bijna 18 miljoen aandelen van het moederbedrijf van Google en YouTube heeft gekocht. Dat belang was eind september meer dan 4 miljard dollar waard.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sjaak van der Tak, voormalig voorman van LTO Nederland, wordt de nieuwe voorzitter van de vakgroep Vollegrondsgroenten bij de land- en tuinbouworganisatie. Deze nieuwe vakgroep is opgericht om de belangenbehartiging voor plantaardige sectoren verder te versterken, maakte LTO maandag bekend.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) voert de komende jaren een reorganisatie door om 10 procent van de kosten te besparen. Door het schrappen van zo'n 60 miljoen euro aan kosten wil de centrale bank dat de begroting in 2030 ongeveer even groot is als nu, ondanks verdere loon- en prijsstijgingen. DNB telt nu ruim 2300 voltijdkrachten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) waarschuwt voor de historisch hoge standen van aandelenbeurzen in met name de Verenigde Staten. Onder meer door optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI) en beter dan verwachte prestaties van de economie zijn op Wall Street sinds begin april winsten van zo'n 20 procent geboekt. Dat brengt volgens DNB-president Olaf Sleijpen risico's met zich mee.
4 uur geleden