Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ondanks tegenwind wil Brussel focus op investeringen in eurozone

Ondanks tegenwind wil Brussel focus op investeringen in eurozone

BRUSSEL (ANP) - De eurolanden moeten zich volgend jaar meer gaan richten op groei door investeringen in verdere vergroening en digitalisering van de economie, en geleidelijk minder op crisismanagement vanwege de coronapandemie. De Europese Commissie stelt dit in een pakket aanbevelingen voor 2022 en 2023, maar erkent dat onzekerheid door het coronavirus het begrotingsbeleid voor de middellange termijn bemoeilijkt.

"De Europese economie groeit sterk maar wordt geteisterd door tegenwind, door de stijgende Covidcijfers, piekende inflatie en aanhoudende problemen met de toeleveringsketen", zegt Eurocommissaris Paolo Gentiloni (Economische Zaken). "Dit complexe economische plaatje vraagt om zorgvuldig afgesteld beleid. We moeten zowel het herstel op het goede spoor houden als de omslag maken naar een duurzamer en concurrerend groeimodel voor de periode na de pandemie."

De eurolanden moeten daar rekening mee houden in hun begrotingsplannen, vindt de commissie. Vanwege de pandemie zijn de normaal strenge begrotingsregels voor de negentien eurolanden tijdelijk opgeschort, zodat ze hun bedrijven en burgers konden steunen. Daardoor zijn begrotingstekorten en vooral staatsschulden in de eurozone flink toegenomen. Ook volgend jaar nog knijpt Brussel een oogje dicht maar het is wel zaak geleidelijk de teugels weer aan te trekken. Vanaf 2023 moeten de lidstaten, als de economische ontwikkelingen het toelaten, aan de slag met het terugdringen van de schulden, zegt het dagelijks bestuur van de Europese Unie.

Herstelplannen

Intussen moeten de landen wel zorgen dat hun levensvatbare bedrijven financieel gezond kunnen blijven en moeten obstakels voor investeringen worden weggewerkt. De commissie wijst ook op problemen op de arbeidsmarkt. De lidstaten moeten meer geld en energie steken in het opleiden en herscholen van werknemers die hard nodig zullen zijn voor de groene omslag en verdere digitalisering.

Het hart van de groei in de EU moeten de herstelplannen zijn, herhaalt de commissie. Ze heeft sinds augustus al 52,3 miljard euro gestort in de kassen van zeventien lidstaten voor de voorfinanciering van projecten die ze hebben ingediend voor de groene en digitale omslag. De commissie heeft inmiddels 22 herstelplannen goedgekeurd, waarmee in totaal 291 miljard euro aan subsidies en 154 miljard aan gunstige leningen is gemoeid. Nederland is het enige land dat nog geen herstelplan in Brussel heeft ingediend.

Hoewel de commissie vanwege de pandemie geen gedetailleerde zogeheten landspecifieke aanbevelingen geeft, merkt ze over Nederland wel op dat de huizenprijzen en hoge schulden van huishoudens een blijvende bron van zorg zijn.

Meer uit Financieel

Kabinet moet afzien van subsidie Tata Steel, zeggen economen

DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.

4 uur geleden
Kabinet moet afzien van subsidie Tata Steel, zeggen economen

DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.

4 uur geleden
Iran-oorlog zorgt voor hevige koersbewegingen in New York

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben een bewogen handelssessie achter de rug. De belangrijkste graadmeters schommelden dinsdag hevig tussen winsten en verliezen, opgejaagd door nieuws over de situatie rond Iran en de energieprijzen.

7 uur geleden
Uitzendconcern Randstad degradeert uit AEX

AMSTERDAM (ANP) - Uitzendconcern Randstad verdwijnt uit de AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. De maritiem dienstverlener voor de energiesector SBM Offshore keert terug in de hoofdindex.

8 uur geleden
Vakbond roept piloten Lufthansa op tot tweedaagse staking

KEULEN (ANP/DPA) - Piloten van Lufthansa in Duitsland hebben de oproep gekregen om donderdag en vrijdag 48 uur lang te staken. Vakbond Vereinigung Cockpit doet die oproep vanwege een oplopend conflict over pensioenen. Naar verwachting raakt de actie vluchten die vanuit Duitsland vertrekken.

8 uur geleden
Olieprijs daalt flink na verwijderd bericht energieminister VS

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieprijs is dinsdag kortstondig scherp gedaald na het bericht van de Amerikaanse energieminister Chris Wright dat de Amerikaanse marine met succes een olietanker door de Straat van Hormuz had geëscorteerd. Wright meldde dat op X, maar verwijderde de post snel daarna weer.

9 uur geleden
Tanker-vloot voor olie onderweg naar alternatieve Saudische haven

YANBU (ANP/BLOOMBERG) - Een vloot van minstens 25 tankers is onderweg naar de Saudische haven Yanbu. Die haven aan de Rode Zee fungeert als alternatief nu de Straat van Hormuz en daardoor de Perzische Golf zijn afgesloten. Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco transporteert olie via een pijpleiding naar Yanbu en wil de hoeveelheid op korte termijn opvoeren.

10 uur geleden