Ondanks ongemak stemt Kamer voor nieuwe toeslagenregelingen
DEN HAAG (ANP) - Ondanks de zorgen en het ongemak die de Kamer heeft geuit over de regelingen voor ex-partners en nabestaanden van gedupeerden in het toeslagenschandaal, heeft vrijwel de voltallige Tweede Kamer voor de wet gestemd die compensatie voor deze groepen mogelijk maakt. Ook kinderen van gedupeerde aanvragers van kinderopvangtoeslag worden gecompenseerd.
De Raad van State uitte eerder harde kritiek op de voorstellen van staatssecretaris Aukje de Vries (Toeslagen). De grote vrees van de Raad, evenals van veel Kamerleden, is dat de toename van het aantal regelingen de toch al zeer stroperig verlopende 'hersteloperatie' verder vertraagt. Gedupeerden die nog niet hun volledige compensatie hebben ontvangen, moeten dan nog langer wachten.
Niet alleen de oppositie, maar juist ook coalitiepartijen spraken in een debat vorige week hun zorgen uit over het wetsvoorstel. De ChristenUnie en het CDA twijfelden hardop, en verschillende Kamerleden zeiden zich zorgen te maken over mogelijke rechtsongelijkheid en de gebrekkige uitvoerbaarheid. SP-Kamerlid Renske Leijten, zeer zichtbaar in het toeslagendossier, noemde de hele hersteloperatie voor gedupeerden een "gedrocht".
Sneller en persoonlijker
Leijten diende evenwel een voorstel in om de wet aan te passen, waardoor het proces voor nabestaanden wordt veranderd. Zo moet voorkomen worden dat nabestaanden in het stroperige bestaande herstelproces "worden gezogen". Via een persoonlijk gesprek moet het proces sneller en persoonlijker worden gemaakt voor mensen die compensatie aanvragen. De Kamer schaarde zich achter het aanpassingsvoorstel van de SP, dat voor "zó'n verbetering" zorgde, dat ook die partij het wetsvoorstel steunde.
Staatssecretaris De Vries spreekt van een "belangrijke stap" voor de mensen die aanspraak maken op de regeling. De Eerste Kamer moet zich ook nog over de wet buigen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een huisverbod voor plegers van huiselijk geweld moet maximaal een jaar kunnen duren in plaats van de vier weken die nu in de wet staan. Dat vraagt de Tweede Kamer aan het kabinet. Een motie die GroenLinks-PvdA-Kamerlid Songül Mutluer woensdag aankondigt, kan rekenen op steun van VVD, D66 en JA21.
8 minuten geledenRHEDEN (ANP) - Natuurmonumenten roept de formerende partijen D66, CDA en VVD op te investeren in natuur. De natuurorganisatie wil dat het Rijk 500 miljoen euro extra uittrekt om het Natuurnetwerk Nederland voor eind 2027 af te maken. Daarna moeten er afspraken worden gemaakt waardoor er tot 2050 elk jaar 5000 hectare nieuwe natuur bijkomt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is blij met het akkoord dat hij heeft gesloten met Dilan Yeşilgöz (VVD) en Henri Bontenbal (CDA). Kort nadat bekend was geworden dat de drie partijleiders een akkoord hebben bereikt op hoofdlijnen, zei Jetten dat de partijen vrijdag pas bekendmaken wat hun plannen zijn en hoe die worden betaald.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De formerende partijen D66, VVD en CDA zijn het op hoofdlijnen eens over hun coalitieakkoord, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS en het AD. Partijleiders Rob Jetten (D66), Dilan Yeşilgöz (VVD) en Henri Bontenbal (CDA) hebben daarvoor dagenlang onderhandeld tot in de avond en soms nacht. De Kamerfracties moeten nog instemmen met het akkoord.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet het plan voor de verbreding van de A27 bij Amelisweerd intrekt. Een motie van GroenLinks-PvdA met dat verzoek kreeg dinsdag steun van SP, 50PLUS, D66, Volt, Partij voor de Dieren, CDA, ChristenUnie en BBB.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het zijn de laatste loodjes van de onderhandelingen, zei D66-leider Rob Jetten voordat hij dinsdag opnieuw aan tafel ging met CDA en VVD. "En dat kost soms net even iets meer tijd dan je van tevoren had gehoopt." De deadline van komende vrijdag (30 januari) "gaat lukken", verwacht hij nog steeds.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Infrastructuur en Waterstaat) hoopt dat dit jaar een startbesluit wordt genomen over het verbeteren van het goederenspoor tussen Gent en Terneuzen. In een overleg in de Tweede Kamer over het Meerjarenprogramma Infrastructuur, Ruimte en Transport (MIRT) zei Aartsen dat hij over dit grensoverschrijdende project intensief contact heeft met zijn Belgische collega's en dat hij verwacht dat de kwestie volgende week in een gezamenlijk overleg aan de orde komt.
1 dag geleden