Ondanks mogelijk bestand toch Gaza-protest bij Buitenlandse Zaken
DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd mensen hebben donderdag voor de 55e keer een stil Gaza-protest gehouden buiten het ministerie van Buitenlandse Zaken, ondanks een mogelijk bestand tussen Israël en Hamas. De demonstratie van rijksambtenaren en anderen is gericht tegen de Nederlandse opstelling in de Gaza-oorlog.
Oud-minister van Ontwikkelingssamenwerking Jan Pronk sprak de mensen toe. Hij zei dat een bestand een eerste stap is, maar dat nog onduidelijk is hoe het verder gaat. Er is nog geen politieke oplossing voor het conflict en "er zullen nog vele doden vallen", verwacht de voormalige minister van PvdA-huize.
Sinds december 2023 houden rijksambtenaren elke donderdagmiddag een half uur een stil protest bij het departement. Ze hebben kritiek op het beleid van het kabinet. Ze vinden het optreden van Israël in de Gazastrook buiten alle proporties. Nederland neemt onvoldoende stelling hiertegen, vinden ze.
Genocide
"Er zal geen bom minder zijn gevallen door het protest", zegt oud-diplomaat Angélique Eijpe. De meerwaarde zit volgens haar in het uitspreken van het ongenoegen; dat veroorzaakt ongemak en dat is de bedoeling. Later deze dag beslist de organisatie of ze doorgaan met hun wekelijks protest.
Hamas viel Israël op 7 oktober 2023 aan en doodde meer dan 1200 mensen. Israël begon daarop direct Hamas in Gaza te bestoken. Daar zijn sindsdien al meer dan 46.000 voornamelijk burgers volgens de Palestijnen omgekomen. Mensenrechtenorganisaties spreken van een genocide. Het Internationaal Strafhof heeft leiders van Israël en Hamas aangeklaagd.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De bruine kroeg komt op de Nederlandse lijst van immaterieel erfgoed. Dat heeft fractievoorzitter van de PvdA in Amsterdam Lian Heinhuis vrijdagavond bekendgemaakt in het tv-programma Café Kockelmann.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf heeft een passage verwijderd uit een artikel van 5 maart over Nederlanders die vastzitten in het Midden-Oosten. Het gaat om een interview met een vrouw, Tamara Harema, die zelf repatriëringsvluchten zou organiseren van Oman naar Nederland. Eerder haalde de krant al de bijbehorende foto weg. Onderzoekscollectief Bellingcat meldde donderdag dat de foto vermoedelijk met AI was gemaakt en dat de vluchten waar Harema over sprak, niet leken te bestaan.
4 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagmiddag woningen doorzocht in Tilburg van personen die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam. Een woordvoerder van de politie bevestigt berichtgeving hierover door Omroep Brabant.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Simpelere regels zijn volgens meerdere gemeenteraadskandidaten een manier om meer woningen te bouwen, zeggen ze in het NOS-radiodebat in aanloop naar de verkiezingen. Een deel van die regels ligt buiten de macht van gemeenten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft naar aanleiding van de Iranoorlog de afgelopen dagen gebeld met de staatshoofden van Jordanië, Oman en Qatar. Hij belde ook met de kroonprins van Koeweit. De koning wil met de gesprekken steun en solidariteit bieden, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De komende dagen belt hij nog andere staatshoofden in de regio.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen zelf regels maken over het gebruik van onder meer staalslakken. Dat schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Milieu, CDA) in een Kamerbrief nadat hierover onduidelijkheid was ontstaan onder gemeenten. Landelijk is er al een tijdelijk verbod en een vergunningplicht voor staalslakken, omdat dit restproduct van de staalproductie giftig kan zijn.
6 uur geleden