Ondanks mogelijk bestand toch Gaza-protest bij Buitenlandse Zaken
DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd mensen hebben donderdag voor de 55e keer een stil Gaza-protest gehouden buiten het ministerie van Buitenlandse Zaken, ondanks een mogelijk bestand tussen Israël en Hamas. De demonstratie van rijksambtenaren en anderen is gericht tegen de Nederlandse opstelling in de Gaza-oorlog.
Oud-minister van Ontwikkelingssamenwerking Jan Pronk sprak de mensen toe. Hij zei dat een bestand een eerste stap is, maar dat nog onduidelijk is hoe het verder gaat. Er is nog geen politieke oplossing voor het conflict en "er zullen nog vele doden vallen", verwacht de voormalige minister van PvdA-huize.
Sinds december 2023 houden rijksambtenaren elke donderdagmiddag een half uur een stil protest bij het departement. Ze hebben kritiek op het beleid van het kabinet. Ze vinden het optreden van Israël in de Gazastrook buiten alle proporties. Nederland neemt onvoldoende stelling hiertegen, vinden ze.
Genocide
"Er zal geen bom minder zijn gevallen door het protest", zegt oud-diplomaat Angélique Eijpe. De meerwaarde zit volgens haar in het uitspreken van het ongenoegen; dat veroorzaakt ongemak en dat is de bedoeling. Later deze dag beslist de organisatie of ze doorgaan met hun wekelijks protest.
Hamas viel Israël op 7 oktober 2023 aan en doodde meer dan 1200 mensen. Israël begon daarop direct Hamas in Gaza te bestoken. Daar zijn sindsdien al meer dan 46.000 voornamelijk burgers volgens de Palestijnen omgekomen. Mensenrechtenorganisaties spreken van een genocide. Het Internationaal Strafhof heeft leiders van Israël en Hamas aangeklaagd.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Nationale Politie heeft de kritische blik van Bits of Freedom gebruikt om de werkwijze aan te passen. Dat zei plaatsvervangend korpschef Wilbert Paulissen in een videoboodschap bij de uitreiking van de Big Brother Awards, de 'prijs' voor de grootste privacyschenders van 2025.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst belooft algoritmes op een meer verantwoorde manier toe te passen, na hiervoor te zijn berispt met een Big Brother Award. Maar de organisatie kan volgens een woordvoerder niet zonder algoritmes om miljarden euro's aan belastinginkomsten te kunnen controleren. "Wij gebruiken algoritmes en zullen die blijven gebruiken."
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Om te komen tot gezonde en schimmelvrije woningen voor alle Amsterdammers, is steun van het Rijk nodig. Dat schrijft woonwethouder Zita Pels aan de gemeenteraad.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiën. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) hoort graag "input" van partijen in de Tweede Kamer nu de planbureaus de kabinetsplannen hebben doorgerekend. "Dan kunnen we richting de zomer, als we de definitieve begroting van volgend jaar maken, daar goed naar kijken."
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 39-jarige Bob ter H., die wordt verdacht van het bedreigen van zanger Douwe Bob, is opnieuw opgepakt. De man was in afwachting van zijn strafzaak vrijgelaten, maar heeft de voorwaarden die daaraan waren verbonden overtreden. Dat bevestigt zijn advocaat Willem van Vliet na berichtgeving door het AD.
16 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Vier van de vijf verdachten in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, mogen de inhoudelijke behandeling van de strafzaak in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden aan het einde van de derde inleidende zitting laten weten, waarna applaus in de zittingszaal klonk.
16 uur geleden