Ondanks mogelijk bestand toch Gaza-protest bij Buitenlandse Zaken
DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd mensen hebben donderdag voor de 55e keer een stil Gaza-protest gehouden buiten het ministerie van Buitenlandse Zaken, ondanks een mogelijk bestand tussen Israël en Hamas. De demonstratie van rijksambtenaren en anderen is gericht tegen de Nederlandse opstelling in de Gaza-oorlog.
Oud-minister van Ontwikkelingssamenwerking Jan Pronk sprak de mensen toe. Hij zei dat een bestand een eerste stap is, maar dat nog onduidelijk is hoe het verder gaat. Er is nog geen politieke oplossing voor het conflict en "er zullen nog vele doden vallen", verwacht de voormalige minister van PvdA-huize.
Sinds december 2023 houden rijksambtenaren elke donderdagmiddag een half uur een stil protest bij het departement. Ze hebben kritiek op het beleid van het kabinet. Ze vinden het optreden van Israël in de Gazastrook buiten alle proporties. Nederland neemt onvoldoende stelling hiertegen, vinden ze.
Genocide
"Er zal geen bom minder zijn gevallen door het protest", zegt oud-diplomaat Angélique Eijpe. De meerwaarde zit volgens haar in het uitspreken van het ongenoegen; dat veroorzaakt ongemak en dat is de bedoeling. Later deze dag beslist de organisatie of ze doorgaan met hun wekelijks protest.
Hamas viel Israël op 7 oktober 2023 aan en doodde meer dan 1200 mensen. Israël begon daarop direct Hamas in Gaza te bestoken. Daar zijn sindsdien al meer dan 46.000 voornamelijk burgers volgens de Palestijnen omgekomen. Mensenrechtenorganisaties spreken van een genocide. Het Internationaal Strafhof heeft leiders van Israël en Hamas aangeklaagd.
Meer uit Binnenland
DELFT (ANP) - Delft biedt alsnog excuses aan voor het onderzoek dat de gemeente liet uitvoeren naar de Delftse islamitische gemeenschap, waaronder het bestuur en de bezoekers van de Al-Ansaar-moskee. "Ik ben mij bewust van de impact en de pijn die dit onderzoek heeft veroorzaakt. Namens de gemeente Delft wil ik daarvoor mijn oprechte spijt betuigen", schrijft burgemeester Alexander Pechtold in een verklaring op de website van de gemeente.
1 uur geledenALMELO (ANP) - Een medewerkster van een zorginstelling in Wierden (Overijssel) blijft negentig dagen langer in de cel. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank Overijssel bepaald. De vrouw zou drie bewoners van een instelling opzettelijk insuline hebben gegeven, zonder medische noodzaak. Hierdoor zouden bloedsuikerwaarden bij hen mogelijk zijn gedaald naar (levens)gevaarlijke waarden, meldde het Openbaar Ministerie eerder.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse rechtbank heeft woensdag veertien maanden cel opgelegd, waarvan twee voorwaardelijk, aan de 20-jarige Sonny W. uit Den Haag. Hij zou samen met een medeverdachte van plan zijn geweest om vorig jaar februari in Rotterdam iemand in zijn been te schieten, een zogenoemde 'legday'. W. zou dat volgens justitie samen doen met een 16-jarige jongen, maar die overleed na een incident met een vuurwapen op het Hofstad Lyceum in Den Haag.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel hebben in de nacht van dinsdag op woensdag 2111 asielzoekers overnacht. Dat zijn er iets minder dan een dag eerder. Het aantal zit wel nog altijd boven de 2100, een niveau dat de afgelopen maanden niet was bereikt.
3 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Steeds meer mensen hebben griep onder de leden. Daardoor lijkt een epidemie in zicht, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
3 uur geledenDEN HOORN (ANP) - De politie heeft een sms gestuurd aan alle telefoons die in de buurt waren toen een 16-jarige jongen op donderdag 22 januari werd doodgestoken aan de Spoorplaats in Den Hoorn. Dat bevestigt het OM na berichtgeving van Omroep West, die schrijft over een "sms-bom".
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag twaalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 66-jarige Abderrahim El M. De man wordt verdacht van het lekken en in zijn bezit hebben van staatsgeheime informatie. El M. werkte jarenlang als analist voor terrorismebestrijder NCTV. Volgens het OM was hij een spion die staatsgeheimen naar "de hoogste bazen" van de Marokkaanse geheime dienst heeft gelekt.
3 uur geleden