Ondanks lekken uit miljoenennota nog veel onzeker
DEN HAAG (ANP) - De grootste klapper uit de gelekte miljoenennota 2024 die op Prinsjesdag wordt gepresenteerd, is de 2 miljard euro die het demissionaire kabinet voor armoedebestrijding uittrekt. Ook de koopkrachtplaatjes liggen al op straat, net zoals de zorgpremie die wat het kabinet betreft kan stijgen met 12 euro per maand. Maar veel is ook nog onduidelijk, zoals de invulling en reikwijdte van een energiepakket, de hoogte van de accijnsstijging op alcohol en tabak en een mogelijke verzachting van de bezuinigingen op de ouderenzorg.
Van de 2 miljard euro voor armoedebestrijding wil het kabinet 1,1 miljard euro steken in de verhoging van het kindgebonden budget. 700 miljoen euro gaat naar de verhoging van de huurtoeslag en 200 miljoen euro naar de verhoging van de arbeidskorting met 115 euro.
Met het armoedepakket van het kabinet blijft het aantal mensen dat in 2024 onder de armoedegrens moet leven met 4,8 procent gelijk aan dat van dit jaar. Zonder ingrijpen zou dat aantal stijgen naar bijna 1 miljoen mensen (5,7 procent), berekende het Centraal Planbureau (CPB) eerder.
Energiecrisis
Het kabinet wil de gevolgen van de energiecrisis en de hoge inflatie net zoals vorig jaar verzachten, maar veel gerichter. De financiële ondersteuning moet terechtkomen bij huishoudens die deze het hardst nodig hebben. De rekening hiervan wordt deels betaald uit belastingverhogingen zoals voor alcohol en tabak. De hoogste inkomens komen eerder in het hoogste belastingtarief terecht. Ook dat levert extra geld voor de schatkist op.
Een bezuiniging op jonggehandicapten (Wajong) wordt geschrapt. Mogelijk dat de ingeboekte bezuinigingen van honderden miljoenen euro's op de ouderenzorg worden verzacht of geschrapt. Minister Conny Helder (Langdurige Zorg) leek daar donderdag in een Kamerdebat op te zinspelen.
Met het pakket aan maatregelen dat het kabinet dinsdag presenteert, stijgt de koopkracht met gemiddeld 1,8 procent. Het begrotingstekort komt volgend jaar uit op 2,9 procent. De staatsschuld daalt naar 46,9 procent.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "We moeten ons niet laten afleiden door mensen die de regenboogvlag politiek willen maken", zei staatssecretaris Judith Tielen van Emancipatie vrijdag. "Het gaat niet over politiek, het gaat erover dat iedereen vrij en gelijkwaardig kan zijn."
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Leden van de Tweede Kamer moeten donderdagavond terugkomen naar Den Haag om te stemmen over een voorstel om zondag tijdens coming-outdag de regenboogvlag te hijsen aan het Kamergebouw. PRO-Kamerlid Kati Piri heeft het voorstel ingediend, SGP wil dat alle individuele Kamerleden daarover hun stem uitspreken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) noemt Rusland ook een vijand, maar deed dat pas na aandringen van de oppositie. Hij was vooraf niet op de hoogte gesteld dat defensieminister Dilan Yesilgöz deze term voor Rusland zou gebruiken bij de behandeling van haar begroting in de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet verwacht in november 2027 een rapport met adviezen om onlinediscriminatie tegen te gaan. Dat rapport wordt opgesteld op basis van onlinemeetings en fysieke gesprekken over het onderwerp. Iedereen kan zich daarvoor aanmelden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz wil andere EU-landen aansporen meer te leveren aan Oekraïne. Dat land verwacht een zware winter in de oorlog tegen Rusland en heeft dringend geld en middelen nodig. Onder meer Volt vroeg Yeşilgöz nu al meer geld vrij te maken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Alle ministeries moeten samen voor het eind van 2027 in totaal 750 regels hebben geschrapt of versimpeld. Ieder ministerie heeft een eigen doel gekregen, meldt staatssecretaris Eric van der Burg (Slagvaardige Overheid) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink weet nog niet wanneer de asielaanvragen van meer dan 140.000 Oekraïners behandeld worden. Het Europese Hof van Justitie oordeelde op 1 oktober dat die aanvragen gewoon behandeld moeten worden, maar de CDA-minister schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat andere aanvragen voorrang krijgen.
2 dagen geleden