Ondanks aandringen hervat kabinet hulp aan UNRWA niet per direct
DEN HAAG (ANP) - Ondanks aandringen van een deel van de Tweede Kamer wil demissionair minister Liesje Schreinemacher (Ontwikkelingssamenwerking) de hulp aan de VN-organisatie UNRWA niet per direct hervatten. Dat is de belangrijkste hulporganisatie in Gaza en medewerkers ervan werden door Israël beschuldigd meegedaan te hebben aan de aanval van Hamas op Israël begin oktober.
Na de beschuldigingen schortte het kabinet de steun aan UNRWA op. Een onderzoek van de Franse oud-minister Catherine Colonna stelt dat Israël geen bewijs heeft geleverd voor de beschuldiging. Het rapport werd maandagavond gepresenteerd. Schreinemacher wil het eerst zorgvuldig bestuderen en komt deze week nog met een besluit of ze de hulp aan UNRWA gaat hervatten, zei ze tijdens het Vragenuurtje.
D66, GroenLinks-PvdA, SP, Denk en Partij voor de Dieren pleiten ervoor om de hulp onmiddellijk te hervatten. De meeste landen hebben al een eind gemaakt aan de opschorting omdat "massief meer hulp" nodig is in Gaza, zei Jan Paternotte (D66). Elke tien minuten sterft een kind, verklaarde Sarah Dobbe van de SP. Daar heeft de urgentie van de Kamer mee te maken om de hulp te hervatten, zei ze.
Opschorten van de hulp was vooral een "politiek signaal" na de ernstige beschuldigingen, aldus de minister. Ze erkent dat er sprake is van een hongersnood in Gaza en dat UNRWA een "onmisbare schakel" is in de hulpverlening voor de ruim 2 miljoen Palestijnen daar. Maar Nederland heeft zijn jaarlijkse bijdrage van 19 miljoen euro aan UNRWA al overgemaakt en een paar dagen extra nemen om het rapport te bestuderen, maakt dan ook volgens haar niet uit.
Meer uit Binnenland
PEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.
2 uur geledenASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een persoon is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen door een schietpartij bij het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West, meldt de politie. Veel details zijn nog onbekend.
11 uur geledenGEELBROEK (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbevingen bij het Drentse Geelbroek is opgelopen tot 132, meldt de Commissie Mijnbouwschade. De buurtschap bij het Drentse gasveld Eleveld werd in de nacht van vrijdag op zaterdag getroffen door een beving met een magnitude van 3,0. Enkele uren later was er een naschok met een kracht van 1,3.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Waar de maand met zacht lenteweer begon, eindigt maart naar verwachting ook met weer dat zachter en droger is dan normaal. Vanaf april keert het 'normale' weer terug, verwacht Weeronline.
16 uur geleden