Ondanks aandringen hervat kabinet hulp aan UNRWA niet per direct
DEN HAAG (ANP) - Ondanks aandringen van een deel van de Tweede Kamer wil demissionair minister Liesje Schreinemacher (Ontwikkelingssamenwerking) de hulp aan de VN-organisatie UNRWA niet per direct hervatten. Dat is de belangrijkste hulporganisatie in Gaza en medewerkers ervan werden door Israël beschuldigd meegedaan te hebben aan de aanval van Hamas op Israël begin oktober.
Na de beschuldigingen schortte het kabinet de steun aan UNRWA op. Een onderzoek van de Franse oud-minister Catherine Colonna stelt dat Israël geen bewijs heeft geleverd voor de beschuldiging. Het rapport werd maandagavond gepresenteerd. Schreinemacher wil het eerst zorgvuldig bestuderen en komt deze week nog met een besluit of ze de hulp aan UNRWA gaat hervatten, zei ze tijdens het Vragenuurtje.
D66, GroenLinks-PvdA, SP, Denk en Partij voor de Dieren pleiten ervoor om de hulp onmiddellijk te hervatten. De meeste landen hebben al een eind gemaakt aan de opschorting omdat "massief meer hulp" nodig is in Gaza, zei Jan Paternotte (D66). Elke tien minuten sterft een kind, verklaarde Sarah Dobbe van de SP. Daar heeft de urgentie van de Kamer mee te maken om de hulp te hervatten, zei ze.
Opschorten van de hulp was vooral een "politiek signaal" na de ernstige beschuldigingen, aldus de minister. Ze erkent dat er sprake is van een hongersnood in Gaza en dat UNRWA een "onmisbare schakel" is in de hulpverlening voor de ruim 2 miljoen Palestijnen daar. Maar Nederland heeft zijn jaarlijkse bijdrage van 19 miljoen euro aan UNRWA al overgemaakt en een paar dagen extra nemen om het rapport te bestuderen, maakt dan ook volgens haar niet uit.
Meer uit Binnenland
VLAARDINGEN (ANP) - Twee personen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een plofkraak gepleegd bij een pinautomaat aan de Reigerlaan in Vlaardingen. Dat schrijft de politie op X.
38 minuten geledenKERKRADE (ANP) - Aan de Toupsbergstraat in het Limburgse Kerkrade is in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto een woning binnengereden. De bestuurder en een inzittende van de auto raakten gewond. Zij zijn met letsel naar het ziekenhuis gebracht. Dat heeft de politie bekendgemaakt.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bij een aanrijding met een tram in Rotterdam is vrijdagavond een voetganger overleden. Dat meldt de politie Rotterdam op X. Het ongeval vond om 23.30 uur plaats op de 1e Middellandstraat.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielaanvragen die voor het ingaan van het EU-migratiepact zijn ingediend, worden op een nieuwe systematische manier beoordeeld. Asielminister Bart van den Brink laat weten dat dit nodig is.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoe langer de coronacrisis duurde, hoe meer belangen er speelden en die hadden invloed op de politieke besluitvorming rond de coronamaatregelen. Dat zei Pieter-Jaap Aalbersberg vrijdag tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Hij was tijdens de coronacrisis de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).
14 uur geledenTIVAT (ANP) - Nog voor de zomer komen de Benelux-landen met een plan om kandidaat-landen op een snellere en correcte manier de EU in te trekken. Dat zei premier Rob Jetten na afloop van een top tussen de EU en Westelijke Balkanlanden in het Montenegrijnse Tivat.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer maatregelen zijn nodig om het miljardentekort van woningcorporaties op te lossen, meldt minister Elanor Boekholt-O'Sullivan van Volkshuisvesting. Ze heeft enkele coalitieplannen doorgerekend om de bijna 20 miljard euro op te brengen die corporaties nog nodig hebben voor woningbouw en verduurzaming. Daaruit blijkt dat de maatregelen het tekort alleen "in theorie" oplossen.
15 uur geleden