Onbekend wanneer systemen Universiteit Maastricht online zijn
MAASTRICHT (ANP) - De computersystemen van de Universiteit Maastricht zijn nog altijd uit de lucht na een grote aanval met gijzelsoftware, en de instelling weet niet wanneer de systemen weer online zijn. Het herstel is niet in te schatten "gezien de grootte en omvang van de aanval". De universiteit kan ook nog niet precies zeggen welke systemen getroffen zijn, uit voorzorg zijn alle systemen offline gehaald.
De universiteit werd maandag aangevallen. Het e-mailverkeer ligt plat en de meeste Windows-systemen werken niet. De universiteit heeft geen toegang tot wetenschappelijke gegevens. Een studentenportal en de website van de universiteitsbibliotheek zijn onbereikbaar. De universiteit heeft aangifte gedaan. Als studenten en onderzoekers door de aanval in problemen komen, wil de universiteit kijken of ze "op enige wijze tegemoet kunnen worden gekomen".
De computersystemen zijn getroffen door een gijzelsoftware die Clop heet. Die vergrendelt systemen. Doorgaans eisen de verspreiders een losgeld. Eerder trof Clop onder meer de universiteit van Antwerpen en een academisch ziekenhuis in het Franse Rouen. "Er is sprake van contact met de organisatie achter de aanval, of met mensen die zich daarvoor uitgeven. Over aard en inhoud van het contact kan ik niets zeggen", laat een woordvoerder van de Universiteit Maastricht weten.
Meer uit Binnenland
RITTHEM (ANP) - De politie gaat ervan uit dat de piloot van het neergestorte sportvliegtuigje bij Middelburg het voertuig opzettelijk heeft laten neerstorten. Dat meldt een woordvoerder. De piloot is overleden.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De spelers en staf van PSV zijn iets na 18.00 uur verschenen op het bordes van het stadhuis in Eindhoven. Daar wordt de selectie, die voor de derde keer op rij landskampioen is, gehuldigd. Op het plein worden in de uitzinnige rood-witte menigte met fans veel rode fakkels afgestoken. Ook klinken er af en toe knallen, ondanks het vuurwerkverbod van de gemeente.
2 uur geledenVREDEPEEL (ANP) - Nederland krijgt een extra Patriot-luchtverdedigingsbatterij. Kopers verdringen zich voor het schaarse Amerikaanse systeem en een bestelling duurt al gauw een jaar of acht, maar Nederland heeft voorrang gekregen.
5 uur geledenZUTPHEN (ANP) - De advocaat van een 21-jarige man uit Zelhem (Gelderland) die ervan wordt verdacht dat hij als stagiair tijdens zwemlessen veertien jonge kinderen heeft misbruikt, zegt dat er geen bewijs in het dossier zit voor seksueel "binnendringen". Dat bleek dinsdag tijdens een tweede inleidende zitting in de rechtbank in Zutphen. Justitie vervolgt de man in elf gevallen voor verkrachting.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De tien telers die meedoen aan het wietexperiment en daarom hennep of hasj mogen produceren, gaan regelmatig de fout in. De Inspectie Justitie en Veiligheid heeft het afgelopen jaar 46 inspecties uitgevoerd bij deze wiettelers, stelde daarbij 42 overtredingen vast en legde 32 sancties op. In vier gevallen moesten telers een boete betalen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de uitspraak in een zaak over de moord op een Haagse garagehouder in 1992. Verdachte Ruben B. (71) werd eind maart vrijgesproken. De rechtbank zag ondanks "sterke aanwijzingen" voor zijn betrokkenheid te weinig bewijs voor een veroordeling.
7 uur geledenKLAZIENAVEEN (ANP) - De politie heeft dinsdag een 50-jarige vrouw uit Emmen aangehouden in een onderzoek naar de dood van Ralf Meinema uit Klazienaveen. Dat meldt de politie. Meinema werd in maart 2017 dood in de kofferbak van zijn auto gevonden met hersenletsel.
7 uur geleden