Onbegrip en teleurstelling bij provincie Groningen om houding NAM
GRONINGEN (ANP) - Bij de provincie Groningen heerst "teleurstelling en onbegrip" over de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), die niet meer wil meebetalen aan de verbetering van de leefbaarheid en het economisch perspectief in Groningen. "Groningen heeft niet alleen Nederland, maar ook de NAM veel gebracht. Omgekeerd zijn Groningers structureel en op grote schaal door de NAM in de steek gelaten", zegt gedeputeerde Susan Top, die het gasdossier in haar portefeuille heeft.
Via onder meer het Nationaal Programma Groningen investeert het Rijk in de provincie, die veel te lijden heeft onder de gaswinning. De NAM maakte in 2018 afspraken met het Rijk om hier jaarlijks tientallen miljoenen euro's aan bij te dragen. Het bedrijf acht zich volgens het ministerie nu echter niet langer gehouden aan de afspraken, omdat de gaswinning jaren eerder is gestopt dan destijds het plan was.
Bij de provincie Groningen heerst volgens Top "teleurstelling en onbegrip over de houding van de NAM". De gedeputeerde wijst op de harde conclusies van de parlementaire enquêtecommissie die eerder onderzoek deed naar de gaswinning en de gevolgen ervan. "Herstel, veiligheid en perspectief zijn geen gunsten, maar noodzakelijke voorwaarden om de regio er weer bovenop te helpen. De NAM geeft echter geen blijk van verantwoordelijkheid en maatschappelijk verantwoordingsbesef. Daar tillen we zwaar aan."
De gedeputeerde rekent erop dat de rijksoverheid de afspraken nakomt, "ook wanneer de NAM niet meer bijdraagt aan het Rijk". Top: "De regio gaat er dus van uit dat er geen gevolgen zijn voor de bijdragen aan leefbaarheid en perspectief voor Groningen".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van meerdere brandstichtingen in Den Haag. De branden werden allemaal gesticht in hetzelfde gebied in het zuidwesten van de stad.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het systeem dat het Nederlandse spoor beveiligt, is sneller aan vervanging toe dan gedacht. Delen van het systeem zijn tussen 2035 en 2040 aan vervanging toe, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) aan de Tweede Kamer. De haast om over te stappen op het nieuwe Europese spoorbeveiligingssysteem ERTMS is daarmee gegroeid.
7 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil dat een inmiddels 18-jarige man uit Heemskerk zeker zes maanden de cel in gaat voor poging tot doodslag in vereniging en openlijke geweldpleging in Beverwijk. Die misdrijven zou hij hebben gepleegd in september met jongeren uit Beverwijk, rond een langer lopend conflict met jongeren uit Haarlem. Volgens het OM heeft hij bekend betrokken te zijn.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mediabedrijf Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven doorbetalen in het conflict over de beëindiging van een overeenkomst voor een televisieprogramma dat uiteindelijk niet doorging. Dat heeft de voorzieningenrechter in Amsterdam bepaald.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 38-jarige Marvin B. die vastzit omdat hij in januari in Leiderdorp zijn ex-vriendin (52) zou hebben gedood, heeft het geweld dat hij gebruikte gefilmd. B. maakte zes filmpjes, meldde het Openbaar Ministerie donderdag bij een eerste inleidende zitting in de rechtbank in Den Haag. De opnames, sommige met commentaar, zou hij hebben verstuurd naar een dochter van het slachtoffer en naar twee van haar vriendinnen.
9 uur geledenALKMAAR (ANP) - Vier verdachten die donderdag terechtstonden in de zaak rond de dood van de broer van zangeres S10, mogen hun proces in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Alkmaar beslist aan het slot van een regiezitting, waarbij de verdediging wensen voor verder onderzoek kenbaar kon maken. Het viertal komt op 14 april op vrije voeten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensenrechtenorganisaties stappen naar de rechter om vervolging van verhuurplatform Booking.com af te dwingen. Het gaat om de organisatie The Rights Forum, samen met enkele partnerorganisaties.
9 uur geleden