Onbegrip en teleurstelling bij provincie Groningen om houding NAM
GRONINGEN (ANP) - Bij de provincie Groningen heerst "teleurstelling en onbegrip" over de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), die niet meer wil meebetalen aan de verbetering van de leefbaarheid en het economisch perspectief in Groningen. "Groningen heeft niet alleen Nederland, maar ook de NAM veel gebracht. Omgekeerd zijn Groningers structureel en op grote schaal door de NAM in de steek gelaten", zegt gedeputeerde Susan Top, die het gasdossier in haar portefeuille heeft.
Via onder meer het Nationaal Programma Groningen investeert het Rijk in de provincie, die veel te lijden heeft onder de gaswinning. De NAM maakte in 2018 afspraken met het Rijk om hier jaarlijks tientallen miljoenen euro's aan bij te dragen. Het bedrijf acht zich volgens het ministerie nu echter niet langer gehouden aan de afspraken, omdat de gaswinning jaren eerder is gestopt dan destijds het plan was.
Bij de provincie Groningen heerst volgens Top "teleurstelling en onbegrip over de houding van de NAM". De gedeputeerde wijst op de harde conclusies van de parlementaire enquêtecommissie die eerder onderzoek deed naar de gaswinning en de gevolgen ervan. "Herstel, veiligheid en perspectief zijn geen gunsten, maar noodzakelijke voorwaarden om de regio er weer bovenop te helpen. De NAM geeft echter geen blijk van verantwoordelijkheid en maatschappelijk verantwoordingsbesef. Daar tillen we zwaar aan."
De gedeputeerde rekent erop dat de rijksoverheid de afspraken nakomt, "ook wanneer de NAM niet meer bijdraagt aan het Rijk". Top: "De regio gaat er dus van uit dat er geen gevolgen zijn voor de bijdragen aan leefbaarheid en perspectief voor Groningen".
Meer uit Binnenland
SCHOONHOVEN (ANP) - De man van Iraanse komaf die donderdagochtend is neergeschoten in Schoonhoven is een medewerker van de politie. Korpschef Janny Knol en directeur Paul van Musscher van het Politiedienstencentrum laten dat weten. De man raakte ernstig gewond. Waarom hij werd neergeschoten is niet duidelijk.
31 minuten geledenDORDRECHT (ANP) - In sommige sloten in Dordrecht, Sliedrecht, Papendrecht en de gemeente Molenlanden is de PFAS-vervuiling de afgelopen jaren verergerd. Daarom hebben gemeenten en waterschappen besloten dat in een groter deel geen slootwater meer gebruikt mag worden voor het beregenen van voedselgewassen.
2 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - Minister van Justitie en Veiligheid David van Weel zegt op X geïnformeerd te zijn door de politie over het neerschieten van een 36-jarige Iraniër in Schoonhoven donderdag. Volgens hem zijn verschillende autoriteiten alert en nemen die maatregelen.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een vijfde verdachte aangehouden voor de explosie vorige week bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam. Het gaat om een 19-jarige man uit Tilburg, die donderdag in zijn woonplaats is gearresteerd. Zijn rol wordt onderzocht, meldt de politie.
4 uur geledenDOESBURG (ANP) - In de Gelderse gemeente Doesburg is de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen donderdag toch nog iets veranderd. De SP krijgt er een tweede zetel. Dat gaat ten koste van GroenLinks-PvdA. Die partij komt niet met drie mensen in de raad, maar met twee.
4 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Lokale partijen zouden ook geld moeten krijgen voor hun werk, net als de plaatselijke afdelingen van landelijke partijen. Daarvoor pleit de Raad van Europa. Een betere vergoeding "zorgt voor een gelijker speelveld tussen partijen", stelt de organisatie daags na de gemeenteraadsverkiezingen in Nederland.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voormalig NRC-hoofdredacteur Peter Vandermeersch is door uitgever Mediahuis tijdelijk geschorst omdat hij kunstmatige intelligentie gebruikte voor het schrijven van nieuwsbrieven. Daarin stonden citaten die door AI waren verzonnen, bevestigt de journalist in een blog na berichtgeving hierover van NRC.
5 uur geleden