Omzet Suezkanaal gehalveerd in januari, zegt kanaalautoriteit
CAÏRO (ANP/BLOOMBERG) - De Suez Canal Authority (SCA) heeft de omzet in januari bijna zien halveren ten opzichte van dezelfde maand in 2023. Dat zei SCA-topman Osama Rabie in een programma op de Egyptische televisie. De daling komt door de aanvallen van Houthi-rebellen uit Jemen op schepen in de Rode Zee. Daardoor hebben veel grote rederijen besloten de route te vermijden.
De inkomsten kwamen afgelopen maand uit op 428 miljoen dollar, omgerekend zo'n 395 miljoen euro, zei Rabie. Een jaar eerder was dat nog 804 miljoen dollar. Ook het aantal schepen dat door het Suezkanaal voer daalde, met 36 procent op jaarbasis. De route is een belangrijke voor de wereldwijde handel, maar ook een belangrijke inkomstenbron voor Egypte.
"Dit is de eerste keer dat het Suezkanaal betrokken is bij een crisis als deze", zei Rabie op de Egyptische televisie. "Vroeger was elke maand beter dan de vorige en elk jaar beter dan de voorgaande." Maar dat is inmiddels dus veranderd. Over heel 2023 kwam het totaal aan inkomsten nog uit op ruim 10 miljard dollar.
Door Iran gesteunde Houthi-rebellen vallen sinds enkele maanden bijna dagelijks westerse schepen aan in de Rode Zee, om steun te betuigen aan Hamas in de oorlog met Israël. Uit veiligheidsoverwegingen mijden rederijen daardoor de doorvaarroute, waar het Suezkanaal onderdeel van is. Zij kiezen er bijvoorbeeld voor om via Kaap de Goede Hoop te varen, het meest zuidelijke puntje van Afrika.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.
3 uur geledenDEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.
3 uur geledenROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".
7 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.
8 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.
8 uur geleden