
Omzet en winst dalen in 'bewogen halfjaar' voor VDL
EINDHOVEN (ANP) - Industrieconcern VDL heeft in het eerste halfjaar een lagere omzet en veel minder winst geboekt. Dat kwam onder andere door de sluiting van zijn autofabriek in het Limburgse Born, waarvoor het familiebedrijf geen nieuwe grote klant kon vinden voor het in elkaar zetten van auto's na het vertrek van BMW. Ook was de divisie die bussen bouwt verlieslatend door problemen met de toelevering van onderdelen.
De omzet daalde ruim 34 procent tot 2,1 miljard euro, maakte het bedrijf bekend. Daarop boekte het concern een nettowinst van 3,3 miljoen euro, fors minder dan de 42 miljoen euro winst in de eerste zes maanden van vorig jaar.
Die lagere winst komt door veel hogere kosten. Een deel daarvan was eenmalig en had te maken met het afbouwen van de divisie voor autoassemblage. Een tijdlang hield VDL daarvoor 450 werknemers aan in de hoop nog een nieuwe autofabrikant te kunnen strikken voor Nedcar, zonder dat er noemenswaardige opbrengsten waren. Daarnaast waren er hoge kosten voor het sociaal plan voor de duizenden medewerkers die hun baan verloren in Born. Ook loonkosten en materiaalprijzen bleven stijgen.
Doorstart
"We hebben een bewogen eerste zes maanden achter de rug, onder meer door de ontwikkelingen bij VDL Nedcar, de naweeën van de vertraagde leveringen van onze bussen en door de overname van onderdelen van Van Hool", zegt Willem van der Leegte, president-directeur van de VDL Groep, verwijzend naar de doorstart van een deel van de failliete bussenbouwer Van Hool uit België.
Als de divisie voor autoassemblage niet wordt meegerekend, zou er sprake zijn van een lichte omzetstijging van 2,4 procent. Dat was vooral te danken aan de divisie toeleveringen, die onderdelen en systemen levert aan bijvoorbeeld chipbedrijven of de voedingsmiddelenindustrie.
Verstoorde markt
Dat de bussendivisie verlieslatend is, heeft te maken met de nog altijd verstoorde markt voor bussen tijdens de coronapandemie. Doordat de productie en verkoop van bussen tijdens de pandemie voor een groot deel stillagen, werken de toeleveringsketens voor onderdelen nog steeds niet goed, legt een woordvoerder uit. Dat zorgt voor vertraagde leveringen en hogere kosten.
In de tweede helft van 2024 verwacht VDL een omzet die in lijn is met de opbrengsten in de eerste zes maanden. Het Eindhovense bedrijf rekent daarbij op "eerste stappen van herstel" van de winst.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met plussen gesloten, waarbij de brede S&P 500 en de technologiebeurs Nasdaq nieuw recordstanden bereikten. De hoofdgraadmeters op Wall Street gaven eerder op de dag wel wat van de koerswinsten prijs na het nieuws dat president Donald Trump per direct de handelsgesprekken met Canada stopt. Later trokken de indices weer aan.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump stopt per direct alle handelsgesprekken met Canada in verband met een Canadese belasting op digitale diensten. Dat meldde Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Ook zei hij dat Canada binnen zeven dagen te horen krijgt welke importheffingen het land krijgt opgelegd.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Eppo Bruins (Media) denkt dat de voorwaarden die de Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft gesteld aan de overname van RTL door DPG de "onafhankelijkheid van de journalistiek versterken". De ACM ging vrijdag akkoord met de overname na lang gekeken te hebben naar de voorwaarden.
6 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil met een loonbod de vakbonden tegemoetkomen. KLM zegt de nullijn los te zullen laten en nodigt alle tien vakbonden uit voor een zogenoemd multi-overleg op 2 juli waar over vier cao's gesproken wordt. Dat overleg zal dan gaan over loon en looptijd, twee onderwerpen die voor al deze cao's relevant zijn, aldus KLM.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met winst het weekend ingegaan, mede geholpen door de nieuwe recordstanden op Wall Street. Bij de bedrijven op het Damrak stond fitnessketen Basic-Fit in de schijnwerpers door overnamegeruchten.
8 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Het noodlijdende Maastricht Aachen Airport (MAA) staat niet op punt van omvallen en zit daar ook niet tegenaan, zegt de Limburgse gedeputeerde Stephan Satijn. De luchthaven ten noorden van Maastricht sloot vorig jaar af met 11,5 miljoen euro verlies, fors meer dan in 2023.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Belgische zakenbank KBC Securities zegt dat er geruchten rondgaan over een mogelijke overname van de Nederlandse fitnessketen Basic-Fit. Volgens KBC Securities zou het Amerikaanse Planet Fitness interesse hebben om het beursgenoteerde Basic-Fit over te nemen. Op de Amsterdamse aandelenbeurs ging de koers met bijna 4 procent omhoog, na een eerdere plus van meer dan 8 procent.
10 uur geleden