Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Omzet autobranche flink hoger in 2022 door prijsstijgingen

Omzet autobranche flink hoger in 2022 door prijsstijgingen

DEN HAAG (ANP) - De omzet van de auto- en motorbranche in Nederland is in 2022 flink gestegen en zette daarmee het herstel na de coronacrisis voort. De toename van de omzet werd volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vooral veroorzaakt door prijsstijgingen. Nieuwe personenauto’s, occasions en ook onderdelen stegen gedurende het jaar in prijs.

De omzet van de branche steeg vorig jaar met 17,6 procent ten opzichte van een jaar eerder en lag 24,5 procent hoger dan in 2019, het jaar voor de pandemie. Daarmee lijkt de branche zich drie jaar na de start van de coronacrisis hersteld te hebben.

De coronacrisis heeft grote impact gehad op de auto- en motorbranche. Naast het wereldwijde chiptekort speelden er tijdelijke sluitingen van fabrieken. Dat had gevolgen voor auto-importeurs en voor de verkoop van nieuwe auto's. Ook mochten dealers geen klanten ontvangen in hun showroom.

Elektrische auto's

Alle deelbranches lieten vorig jaar groeicijfers zien, ook ten opzichte van 2019. De deelbranche handel in en reparatie van personenauto's boekte in 2022 de grootste omzetgroei. Bedrijven in deze deelbranche hadden in de tweede jaarhelft minder last van het chiptekort en er werden meer elektrische auto’s verkocht. Bij elektrische auto's, die over het algemeen duurder zijn, valt het volgens het CBS ook op dat er de laatste tijd steeds meer Chinese merken op de Europese markt komen.

Het vertrouwen van ondernemers in de auto- en motorbranche heeft volgens het CBS aan het begin van het eerste kwartaal van 2023 ook een sprong gemaakt. Ondernemers zijn echter nog niet zo positief als in het derde kwartaal van 2021. Het vertrouwen in de auto- en motorbranche is wel hoger dan in andere bedrijfstakken.

Het CBS merkt verder op dat de gespannen arbeidsmarkt ook in de auto- en motorbranche merkbaar blijft. Iets meer bedrijven (35,7 procent) gaven aan het begin van het eerste kwartaal van 2023 aan een tekort aan personeel te hebben. Aan het begin van het vierde kwartaal van 2022 was dit 34,9 procent. Het aantal vacatures is wel iets afgenomen.

Meer uit Financieel

Tanker-vloot voor olie onderweg naar alternatieve Saudische haven

YANBU (ANP/BLOOMBERG) - Een vloot van minstens 25 tankers is onderweg naar de Saudische haven Yanbu. Die haven aan de Rode Zee fungeert als alternatief nu de Straat van Hormuz en daardoor de Perzische Golf zijn afgesloten. Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco transporteert olie via een pijpleiding naar Yanbu en wil de hoeveelheid op korte termijn opvoeren.

21 minuten geleden
BKR ziet nog geen kredietfraude na datalek bij Odido

TIEL (ANP) - Het Bureau Krediet Registratie (BKR) heeft vooralsnog geen signalen dat er momenteel kredietfraude wordt gepleegd na het grote datalek bij telecomprovider Odido. Consumenten dienen wel alert te blijven op verdachte mails en eventuele niet-bekende afschrijvingen van de bankrekening, waarschuwt BKR.

22 minuten geleden
Techinvesteerder Prosus grote winnaar op positief Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Na de forse verliezen van vorige week lieten de Europese aandelenmarkten dinsdag een krachtig herstel zien. Ook op Wall Street gingen de beursgraadmeters verder omhoog. Beleggers trokken zich op aan uitlatingen van Donald Trump. De Amerikaanse president gaf maandag aan dat de oorlog met Iran snel voorbij zal zijn. De angst voor een langdurige strijd in het olierijke Midden-Oosten nam daardoor af en zorgde voor een forse daling van de olieprijs.

1 uur geleden
Klanten webwinkel bol kwamen op pagina andere klant terecht

UTRECHT (ANP) - Klanten van webwinkel bol kwamen afgelopen weekend terecht op een pagina van een andere klant, bevestigt een woordvoerder van bol na berichtgeving van Tweakers. Het was het gevolg van een "technisch incident" en overkwam "tientallen klanten", laat de woordvoerder weten.

1 uur geleden
Hoofdkantoor NAM verhuist uit Assen

ASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij vertrekt volgend jaar uit Assen. Het hoofdkantoor in de Drentse stad is na meerdere reorganisaties en de sluiting van het Groningen-gasveld te groot geworden voor het bedrijf.

1 uur geleden
KLM vliegt ook woensdag niet naar Dubai

AMSTELVEEN (ANP) - KLM vliegt ook woensdag niet naar Dubai door het geweld in het Midden-Oosten. Eerder maakte de Nederlandse luchtvaartmaatschappij bekend tot en met dinsdag niet te vliegen naar de stad in de Verenigde Arabische Emiraten.

2 uur geleden
Uitvaartverzorgers: hoge gaskosten geen effect op crematieprijzen

DEN HAAG (ANP) - Grote uitvaartverzorgers in Nederland zien vooralsnog geen reden om de prijs van crematies te verhogen, ondanks de sterk stijgende kosten voor gas. Dat komt doordat de bedrijven werken met langlopende vaste gascontracten, zeggen Monuta en DELA.

2 uur geleden