Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Omzet autobranche flink hoger in 2022 door prijsstijgingen

Omzet autobranche flink hoger in 2022 door prijsstijgingen

DEN HAAG (ANP) - De omzet van de auto- en motorbranche in Nederland is in 2022 flink gestegen en zette daarmee het herstel na de coronacrisis voort. De toename van de omzet werd volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vooral veroorzaakt door prijsstijgingen. Nieuwe personenauto’s, occasions en ook onderdelen stegen gedurende het jaar in prijs.

De omzet van de branche steeg vorig jaar met 17,6 procent ten opzichte van een jaar eerder en lag 24,5 procent hoger dan in 2019, het jaar voor de pandemie. Daarmee lijkt de branche zich drie jaar na de start van de coronacrisis hersteld te hebben.

De coronacrisis heeft grote impact gehad op de auto- en motorbranche. Naast het wereldwijde chiptekort speelden er tijdelijke sluitingen van fabrieken. Dat had gevolgen voor auto-importeurs en voor de verkoop van nieuwe auto's. Ook mochten dealers geen klanten ontvangen in hun showroom.

Elektrische auto's

Alle deelbranches lieten vorig jaar groeicijfers zien, ook ten opzichte van 2019. De deelbranche handel in en reparatie van personenauto's boekte in 2022 de grootste omzetgroei. Bedrijven in deze deelbranche hadden in de tweede jaarhelft minder last van het chiptekort en er werden meer elektrische auto’s verkocht. Bij elektrische auto's, die over het algemeen duurder zijn, valt het volgens het CBS ook op dat er de laatste tijd steeds meer Chinese merken op de Europese markt komen.

Het vertrouwen van ondernemers in de auto- en motorbranche heeft volgens het CBS aan het begin van het eerste kwartaal van 2023 ook een sprong gemaakt. Ondernemers zijn echter nog niet zo positief als in het derde kwartaal van 2021. Het vertrouwen in de auto- en motorbranche is wel hoger dan in andere bedrijfstakken.

Het CBS merkt verder op dat de gespannen arbeidsmarkt ook in de auto- en motorbranche merkbaar blijft. Iets meer bedrijven (35,7 procent) gaven aan het begin van het eerste kwartaal van 2023 aan een tekort aan personeel te hebben. Aan het begin van het vierde kwartaal van 2022 was dit 34,9 procent. Het aantal vacatures is wel iets afgenomen.

Meer uit Financieel

JPMorgan sloot rekening van Trump een maand na Capitoolbestorming

NEW YORK (ANP) - Het Amerikaanse JPMorgan Chase heeft Donald Trump en zijn bedrijf in februari 2021 meegedeeld dat hun rekeningen bij de bank werden gesloten. Dat blijkt uit nieuwe documenten die vrijdag zijn vrijgegeven als onderdeel van een rechtszaak die Trump heeft aangespannen tegen de bank en topman Jamie Dimon. Daarin eist de Amerikaanse president 5 miljard dollar schadevergoeding.

5 uur geleden
Trump verhoogt wereldwijde importheffing van 10 naar 15 procent

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.

13 uur geleden
Merz verwacht lagere tariefdruk na uitspraak VS-hooggerechtshof

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.

13 uur geleden
Lagarde vond speech handelsminister VS op WEF onnodig beledigend

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.

15 uur geleden
Geen concrete toezeggingen in verklaring na AI-top

NEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.

16 uur geleden
Franse president blij met uitspraak hof VS over Trumps heffingen

PARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.

18 uur geleden
India en Brazilië sluiten deal over zeldzame grondstoffen

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.

18 uur geleden