Omwonenden verliezen rechtszaak over uitdijende Efteling
DEN HAAG (ANP) - Omwonenden van de Efteling die bezwaar hadden gemaakt tegen de oplopende bezoekersaantallen van het attractiepark, hebben ongelijk gekregen van de Raad van State. De rechtbank had hun bezwaren in 2022 nog toegewezen en de provincie Noord-Brabant opgedragen het maximum van 5 miljoen bezoekers te handhaven. Die uitspraak heeft de hoogste bestuursrechter nu van tafel geveegd.
Het is een juridische overwinning voor de Efteling en de provincie, die het al niet zag zitten om dwangsommen aan het bekende park op te leggen.
Diverse inwoners van de omgeving hadden de zaak aangespannen. Ze wezen erop dat het park in Kaatsheuvel jaren achtereen meer bezoekers heeft ontvangen dan de 5 miljoen waar de natuurvergunning op is gebaseerd. De omwonenden klaagden onder meer over het toegenomen verkeer en over de stikstofdepositie die dat verkeer veroorzaakt op het nabijgelegen natuurgebied Loonse en Drunense Duinen & Leemkuilen.
Afstand
Het probleem met de zaak is echter dat gewone burgers die bezwaar maken, daarbij alleen hun eigen belangen mogen aanvoeren. Natuurwaarden vallen daar niet onder, behalve als die nauw verbonden zijn aan de kwaliteit van de woon- en leefomgeving van de bezwaarmaker, of bijvoorbeeld aan bedrijfseconomische belangen. Dat was hier niet aan de orde, oordeelt de Raad van State.
De rechters leggen uit dat de woningen van de eisers op 1,5 tot 1,8 kilometer van het beschermde natuurgebied staan. Er zit ook nog een vierbaansweg tussen. Volgens de Raad van State is dat een te grote afstand. De eis tot handhaving is daarom afgewezen.
De komende jaren zal het nog veel drukker worden in de Efteling. Het park wil uitbreiden en hoopt op 7 miljoen jaarlijkse bezoekers in 2030. Vorig jaar trok het park ruim 5,5 miljoen mensen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bij Nederlandse alarmcentrales hebben zich vooralsnog slechts enkele Nederlanders gemeld na het noodweer in de Spaanse regio Catalonië. Vanuit de regio Barcelona heeft de ANWB Alarmcentrale acht meldingen van gedupeerde Nederlandse vakantiegangers binnengekregen. Vier mensen meldden zich bij Eurocross.
7 uur geledenLEIDEN (ANP) - In Leiden zijn zaterdagavond twee mensen gewond geraakt bij een steekpartij. Die vond plaats op de Molenwerf, waar op dat moment de kermis was vanwege Leidens Ontzet. De gewonden zijn naar het ziekenhuis gebracht. Er is nog niemand aangehouden.
11 uur geledenDE BILT (ANP) - In zeven provincies komt zondagochtend dichte mist voor. Het verkeer kan hiervan hinder ondervinden. Het KNMI waarschuwt daarvoor met code geel. De waarschuwing geldt tot 10.00 uur in de provincies Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland.
13 uur geledenZEIST (ANP) - Een half miljoen overvliegende trekvogels zijn volgens Vogelbescherming Nederland zaterdag in Nederland geteld. Dit gebeurde tijdens de jaarlijkse Euro Birdwatch, die dit jaar voor de 31e keer werd georganiseerd door Vogelbescherming Nederland. In Nederland telden vogelaars op meer dan 126 verschillende plekken en telden zij 208 soorten vogels. Het is het grootste evenement voor het tellen van trekvogels.
23 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een 32-jarige man aangehouden die wordt verdacht van betrokkenheid bij een dodelijke schietpartij op de Amstelveenseweg in Amsterdam Oud-Zuid. Bij de schietpartij in de nacht van vrijdag op zaterdag kwam een 34-jarige man uit Amsterdam om het leven.
23 uur geledenGELEEN (ANP) - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een minderjarige jongen uit de gemeente Sittard-Geleen aangehouden voor zware mishandeling. De jongen wordt verdacht van het gooien van zwaar vuurwerk afgelopen zondag op de Markt in Sittard.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Het Familiediner stopt na een kwart eeuw op de Nederlandse televisie. Dat hebben de EO en presentator Bert van Leeuwen bekendgemaakt. "Ik heb goed en slecht nieuws. Het slechte nieuws is: Het Familiediner stopt. Echt waar", zegt Van Leeuwen op sociale media. "Maar het goede nieuws is: we maken nog één serie, dus grijp je kans, voordat het te laat is."
1 dag geleden