Omwonenden verliezen rechtszaak over uitdijende Efteling
DEN HAAG (ANP) - Omwonenden van de Efteling die bezwaar hadden gemaakt tegen de oplopende bezoekersaantallen van het attractiepark, hebben ongelijk gekregen van de Raad van State. De rechtbank had hun bezwaren in 2022 nog toegewezen en de provincie Noord-Brabant opgedragen het maximum van 5 miljoen bezoekers te handhaven. Die uitspraak heeft de hoogste bestuursrechter nu van tafel geveegd.
Het is een juridische overwinning voor de Efteling en de provincie, die het al niet zag zitten om dwangsommen aan het bekende park op te leggen.
Diverse inwoners van de omgeving hadden de zaak aangespannen. Ze wezen erop dat het park in Kaatsheuvel jaren achtereen meer bezoekers heeft ontvangen dan de 5 miljoen waar de natuurvergunning op is gebaseerd. De omwonenden klaagden onder meer over het toegenomen verkeer en over de stikstofdepositie die dat verkeer veroorzaakt op het nabijgelegen natuurgebied Loonse en Drunense Duinen & Leemkuilen.
Afstand
Het probleem met de zaak is echter dat gewone burgers die bezwaar maken, daarbij alleen hun eigen belangen mogen aanvoeren. Natuurwaarden vallen daar niet onder, behalve als die nauw verbonden zijn aan de kwaliteit van de woon- en leefomgeving van de bezwaarmaker, of bijvoorbeeld aan bedrijfseconomische belangen. Dat was hier niet aan de orde, oordeelt de Raad van State.
De rechters leggen uit dat de woningen van de eisers op 1,5 tot 1,8 kilometer van het beschermde natuurgebied staan. Er zit ook nog een vierbaansweg tussen. Volgens de Raad van State is dat een te grote afstand. De eis tot handhaving is daarom afgewezen.
De komende jaren zal het nog veel drukker worden in de Efteling. Het park wil uitbreiden en hoopt op 7 miljoen jaarlijkse bezoekers in 2030. Vorig jaar trok het park ruim 5,5 miljoen mensen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst wil het vernieuwde btw-systeem zelf gaan beheren en onderhouden. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Belastingen, D66) in een Kamerbrief. Het Amerikaanse softwarebedrijf Fast Enterprises gaat het nieuwe systeem nog steeds leveren, maar de servers komen onder meer in eigen datacentra.
28 minuten geledenTERNEUZEN (ANP) - Naar aanleiding van het verkeersongeluk waarbij donderdagmiddag twee kinderen en een volwassene overleden, zegt de Zeeuwse gemeente Terneuzen "ontzettend geschrokken te zijn" en mee te leven met alle betrokkenen en hun dierbaren.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De documentaireserie De Afhaalchinees: Thuisbezorgd van Omroep Zwart heeft dit jaar de Zilveren Nipkowschijf gewonnen. Regisseur Kelly-Qian van Binsbergen nam de belangrijkste Nederlandse juryprijs voor televisie in ontvangst in Het Ketelhuis in Amsterdam. De Afhaalchinees: Thuisbezorgd is het vervolg op De Afhaalchinees uit 2023 en gaat over de gevolgen van adoptie.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-voorzitter Cyprus stelt een iets lagere EU-meerjarenbegroting voor dan het voorstel van 2000 miljard euro van de Europese Commissie. Het gaat om ongeveer 1950 miljard euro voor 2028-2034, zo heeft Cyprus donderdag voorgesteld. Dat is voor Nederland onacceptabel, stelde minister Eelco Heinen (Financiën) in een reactie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Het afschuwelijke en heftige nieuws uit Zeeland overschaduwt vandaag alles." Dat laat minister-president Rob Jetten via X weten in een reactie op het ernstige ongeval nabij het Zeeuwse Vogelwaarde waarbij drie mensen donderdagmiddag overleden. "Wat een hoogtepunt moet zijn voor elk kind en elke basisschool, het schoolkamp, eindigt in een nachtmerrie."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ophokplicht voor pluimvee vanwege vogelgriep is landelijk opgeheven. Deze gold alleen nog in de Gelderse Vallei, de regio waar veel pluimveebedrijven gevestigd zijn. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) heeft deskundigen geraadpleegd die nu de kans op vogelgriep als "matig tot laag" inschatten.
3 uur geledenVOGELWAARDE (ANP) - Bij het ongeluk tussen een auto en een groep fietsers op de N290 nabij het Zeeuwse Vogelwaarde zijn donderdagmiddag twee kinderen en één volwassene overleden. Vier kinderen raakten zwaargewond en zijn overgebracht naar het ziekenhuis. Dat meldt de veiligheidsregio.
3 uur geleden