Omwonenden Schiphol: gros geluidhinder bestaat niet voor de Staat
DEN HAAG (ANP) - In verschillende gemeenten in de wijde omtrek van Schiphol wordt door meer dan een tiende van de inwoners ernstige geluidhinder ervaren. Maar "de ironie wil dat het gros van deze hinder voor de Staat helemaal niet bestaat". Daarmee heeft de advocaat namens de stichting Recht op Bescherming tegen Vliegtuighinder (RBV) een rechtszitting tegen de Staat afgetrapt. Op die manier proberen de omwonenden die zijn verenigd in de stichting via de rechter af te dwingen dat de Staat meer doet om geluidhinder terug te dringen.
De raadsvrouw van RBV verwijst daarbij naar een onderzoek van de GGD. Zij noemt verschillende gemeenten bij naam, waarbij inwoners uit Aalsmeer en Uithoorn relatief de meeste hinder ervaren. "Al zolang Schiphol in bedrijf is, is 'minder hinder' het credo", aldus de advocaat. Dat is volgens haar ook altijd in het vooruitzicht gesteld. "Maar uit statistieken blijkt: als het vliegverkeer groeit, neemt de hinder evenredig toe."
Dat omwonenden hinder ondervinden van Schiphol, wordt niet door de Staat betwist, merkt RBV verder op. Maar de advocaat benadrukt wel dat hinder "niet alleen om ergerlijke overlast" gaat, maar ook om gezondheidseffecten. Die kunnen volgens de raadsvrouw schadelijk zijn en tot ziekte leiden. "Deze ziektelast en risico's moeten in elk geval worden meegewogen in de balansoefening van de Staat", stelt de advocaat. Die balans gaat over de overlast die omwonenden ervaren enerzijds en het economisch belang van Schiphol anderzijds.
'Castricum en Heiloo'
De stichting RBV erkent op haar beurt dat de verbondenheid met andere landen via Schiphol voordelen met zich meebrengt. "Maar wanneer wegen die voordelen niet meer op tegen de nadelen die ermee gepaard gaan?", vraagt de raadsvrouw zich af. "Schiphol is uit zijn jasje gegroeid en past niet meer bij de noden van onze maatschappij."
Ook werd nog kort ingegaan op de keuze die mensen zelf maken om in de buurt van Schiphol of een van de aanvliegroutes te gaan wonen. Volgens RBV is de Staat dan alsnog gehouden aan de maatschappelijke zorgplicht. Omwonenden van de luchthaven kunnen bovendien niet altijd voorzien in hoeverre hinder zal ontstaan. "Zo kregen wij berichten van mensen in Aalsmeer, waar de geluidshinder in korte tijd enorm is toegenomen", aldus de advocaat. "Maar ook uit Castricum en Heiloo, waar men toch zeker niet gedacht zou hebben in de buurt van Schiphol te gaan wonen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De inzet van het luchtverdedigings- en commandofregat de Zr.Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied wordt niet nogmaals verlengd, schrijven ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het schip hielp daar een Frans vliegdekschip bij het beveiligen van de oostelijke Middellandse Zee, na aanvallen op Cyprus.
4 minuten geledenKOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.
2 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel laait hier en daar weer op. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio komt dat door de wind en omdat de temperatuur stijgt. De vlammen bevinden zich binnen het gebied waar eerder brand was. "We bewaken de randen en verwachten niet dat het vuur zich uitbreidt", zegt hij.
4 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."
5 uur geledenNAALDWIJK (ANP) - Duizenden mensen hebben vrijdag aan het begin van de middag in Naaldwijk met een luid applaus een laatste eer bewezen aan sociale-mediapersoonlijkheid Jade Kops. Buiten het WestlandTheater De Naald, waar het besloten afscheid plaatsvond, vormden belangstellenden uit heel Nederland een erehaag.
5 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer wil de natuurbrand bij 't Harde zo snel mogelijk blussen, zegt burgemeester van Elburg Harm-Jan van Schaik. Voor het blussen zullen vrijdag ook weer twee Chinook-helikopters worden ingezet, met het doel het bluswerk te versnellen.
6 uur geleden'T HARDE (ANP) - Defensie zet twee Chinook-transporthelikopters in bij de bestrijding van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Dat meldt het Defensie Helikopter Commando (DHC) op X.
7 uur geleden