Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Omwonenden Schiphol en Staat voor de rechter om geluidshinder

Omwonenden Schiphol en Staat voor de rechter om geluidshinder

DEN HAAG (ANP) - Omwonenden van Schiphol proberen dinsdag via de rechter af te dwingen dat de Staat gaat handhaven op geluidsnormen rond het vliegveld. De stichting Recht op Bescherming tegen Vliegtuighinder (RBV), die de omwonenden vertegenwoordigt, spreekt van "onacceptabele en ziekmakende geluidsniveaus". Schiphol zelf is geen partij, maar liet eerder al weten de zaak "met interesse te zullen volgen".

Specifiek wil RBV dat de overheid gaat handhaven naar de normen van de Wereldgezondheidsorganisatie WHO. De stichting constateert dat de luchtvaartsector zich niet hoeft te houden aan regels en normen, daar waar andere sectoren dat wel moeten. "De balans tussen economie en gezondheid is compleet zoek", staat in een aankondiging van de rechtszaak op de website van RBV. Het liefst ziet de stichting dat het aantal vliegbewegingen naar beneden gaat.

Maar dat achtte demissionair minister Mark Harbers (Infrastructuur) vorige week nog "onwaarschijnlijk". Het gaat dan om de eerder nog voorgenomen krimp van Schiphol per november, van 500.000 jaarlijkse vluchten naar 452.500. Op die manier zou de overlast voor omwonenden worden verminderd. Maar de Europese Commissie moet die krimpplannen van het kabinet nog verder bestuderen, en het is niet bekend wanneer de commissie met een oordeel daarover komt.

Over de krimp op Schiphol zijn al de nodige rechtszaken gevoerd. Zowel de Staat als Schiphol wil namelijk dat de luchthaven minder vluchten gaat verwerken met het oog op de hinder die omwonenden ervaren. De Staat en RBV trokken eerder nog samen op in een zaak tegen verschillende partijen uit de luchtvaartsector, die eisten dat krimpplannen voor Schiphol van tafel gingen. Uiteindelijk besloot Harbers de krimpplannen in november op te schorten. Volgens hem liep het kabinet namelijk tegen grote juridische bezwaren aan.

De Verenigde Staten lieten eerder die maand nog weten dat het de opgelegde krimp, die ook Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen hard zou raken, te beschouwen als een schending van internationale afspraken. Daardoor dreigden ook landingsrechten die KLM heeft op luchthavens in de VS in het gedrang te komen.

De zitting van dinsdag liet op zich wachten. Zo stond de inhoudelijke behandeling eerder gepland op 4 juli vorig jaar. Maar de Staat vroeg de rechter om eerst te beoordelen of RBV het proces wel mocht voeren namens omwonenden. Uiteindelijk besloot de rechtbank in november dat de stichting wel degelijk ontvankelijk is.

Meer uit Financieel

Plasticklompenmaker Crocs wil verkoop aanjagen met LEGO-schoenen

BROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.

43 minuten geleden
Venezuela heft beperkingen voor investeringen in oliesector op

CARACAS (ANP/AFP) - De beperkingen op particuliere investeringen in de oliesector van Venezuela worden opgeheven. Het Venezolaanse parlement heeft donderdag voor een voorstel daartoe gestemd. Dat lijkt de weg vrij te maken voor de terugkeer van Amerikaanse oliemaatschappijen.

59 minuten geleden
Franse maker Assassin's Creed kent slechtste beursdag ooit

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gamesontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag op de beurs in Parijs zijn grootste koersdaling ooit laten zien. Nadat de maker van Assassin's Creed aankondigde dat het gameprojecten zou annuleren, studio's zou sluiten en zijn verwachtingen zou bijstellen, verloren de aandelen bijna 40 procent van hun waarde.

2 uur geleden
Trump naar rechter omdat grote bank hem niet meer als klant wil

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase en diens topman Jamie Dimon voor de rechter gedaagd. Hij beschuldigt de bank ervan hem om politieke redenen geen bankdiensten meer te willen aanbieden. Voor dit zogenoemde 'debanken' zou Trump nu miljarden aan compensatie willen.

3 uur geleden
Musk: Tesla gaat in 2027 robots verkopen aan particulieren

DAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Tesla gaat waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots verkopen aan het grote publiek. Dat zei Elon Musk op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos. Volgens de topman van de autofabrikant zal de toekomst van het bedrijf steeds meer afhangen van dergelijke humanoïde robots.

3 uur geleden
AEX sluit weer boven 1000 punten na opluchting over Groenland

AMSTERDAM (ANP) - De hoofdindex aan de Amsterdamse beurs is donderdag weer boven de 1000 punten gesloten. Daarmee overheerst de opluchting bij beleggers dat de geopolitieke rel tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland weer wat tot bedaren lijkt te komen. Vorige week kwam de AEX-index al boven de grens van 1000 punten, maar daarna zakte de graadmeter door de angst voor nieuwe Amerikaanse heffingen en de mogelijkheid van een gewapend conflict.

4 uur geleden
ECB kritisch over Nederlandse uitzonderingen voor acceptatie cash

FRANKFURT (ANP) - Een Nederlands plan met uitzonderingen op de verplichte acceptatie van contant geld gaat veel te ver. Dat stelt de Europese Centrale Bank (ECB) in een kritisch adviesrapport, waarin de centrale bank zegt "zeer bezorgd" te zijn omdat het plan de status van wettig betaalmiddel van eurocontanten dreigt te ondermijnen.

5 uur geleden