Omwonenden Schiphol en Staat voor de rechter om geluidshinder
DEN HAAG (ANP) - Omwonenden van Schiphol proberen dinsdag via de rechter af te dwingen dat de Staat gaat handhaven op geluidsnormen rond het vliegveld. De stichting Recht op Bescherming tegen Vliegtuighinder (RBV), die de omwonenden vertegenwoordigt, spreekt van "onacceptabele en ziekmakende geluidsniveaus". Schiphol zelf is geen partij, maar liet eerder al weten de zaak "met interesse te zullen volgen".
Specifiek wil RBV dat de overheid gaat handhaven naar de normen van de Wereldgezondheidsorganisatie WHO. De stichting constateert dat de luchtvaartsector zich niet hoeft te houden aan regels en normen, daar waar andere sectoren dat wel moeten. "De balans tussen economie en gezondheid is compleet zoek", staat in een aankondiging van de rechtszaak op de website van RBV. Het liefst ziet de stichting dat het aantal vliegbewegingen naar beneden gaat.
Maar dat achtte demissionair minister Mark Harbers (Infrastructuur) vorige week nog "onwaarschijnlijk". Het gaat dan om de eerder nog voorgenomen krimp van Schiphol per november, van 500.000 jaarlijkse vluchten naar 452.500. Op die manier zou de overlast voor omwonenden worden verminderd. Maar de Europese Commissie moet die krimpplannen van het kabinet nog verder bestuderen, en het is niet bekend wanneer de commissie met een oordeel daarover komt.
Over de krimp op Schiphol zijn al de nodige rechtszaken gevoerd. Zowel de Staat als Schiphol wil namelijk dat de luchthaven minder vluchten gaat verwerken met het oog op de hinder die omwonenden ervaren. De Staat en RBV trokken eerder nog samen op in een zaak tegen verschillende partijen uit de luchtvaartsector, die eisten dat krimpplannen voor Schiphol van tafel gingen. Uiteindelijk besloot Harbers de krimpplannen in november op te schorten. Volgens hem liep het kabinet namelijk tegen grote juridische bezwaren aan.
De Verenigde Staten lieten eerder die maand nog weten dat het de opgelegde krimp, die ook Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen hard zou raken, te beschouwen als een schending van internationale afspraken. Daardoor dreigden ook landingsrechten die KLM heeft op luchthavens in de VS in het gedrang te komen.
De zitting van dinsdag liet op zich wachten. Zo stond de inhoudelijke behandeling eerder gepland op 4 juli vorig jaar. Maar de Staat vroeg de rechter om eerst te beoordelen of RBV het proces wel mocht voeren namens omwonenden. Uiteindelijk besloot de rechtbank in november dat de stichting wel degelijk ontvankelijk is.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.
39 minuten geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard omhoog op de beurzen in New York. De chipfabrikant presteerde afgelopen kwartaal veel beter dan verwacht en gaf ook een sterke omzetverwachting af voor het huidige kwartaal. Het concern profiteerde van de sterke vraag naar processors (CPU's) die nodig zijn om geavanceerde AI-modellen te laten draaien.
2 uur geledenCINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - Procter & Gamble heeft de verkoop afgelopen kwartaal zien toenemen. Vooral de schoonheidstak van het bedrijf achter Gillette, Head & Shoulders en Oral-B deed het beter dan in dezelfde periode een jaar geleden. Het bedrijf verwacht wel dat de grondstofkosten dit jaar flink oplopen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Winkels in Belgiƫ mogen binnenkort langer openblijven, staat in een nieuw wetsvoorstel van de regering in Brussel. Als dat wordt aangenomen, mogen winkeliers hun zaak elke dag tot 21.00 uur openhouden. Ook vervalt de verplichte wekelijkse rustdag. De ruimere openingstijden moeten winkels in staat stellen om beter te concurreren met webshops en winkeliers over de grens.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het internationale vliegverkeer vanaf de Imam Khomeini-luchthaven in Teheran wordt zaterdag hervat. Volgens het Iraanse persbureau ISNA gaan de eerste vluchten naar het Turkse Istanbul en Muscat in Oman.
4 uur geleden