Omwonenden en ngo's: Staat moet geen aandelen AF-KLM bijkopen
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse overheid moet geen aandelen Air France-KLM bijkopen om daarmee de luchtvaartonderneming van extra geld te voorzien in de nasleep van de coronacrisis. Verschillende bewonersorganisaties en ngo's als Milieudefensie, Comite Schone Lucht en de Klimaatcoalitie vragen de Tweede en Eerste Kamer af te zien van extra steun.
Air France-KLM maakte eerder bekend zo'n 2,3 miljard euro te willen ophalen met de uitgifte van nieuwe aandelen. Het geld zal worden gebruikt om de staatssteun die tijdens de coronacrisis werd ontvangen, sneller terug te betalen. Nederland heeft ook aangegeven mee te willen doen om daarmee het huidige belang van 9 procent op peil te houden. Dat zou het kabinet zo'n 220 miljoen euro kosten, mits akkoord door de Staten-Generaal.
Volgens de organisaties is de aankoop van nieuwe aandelen in tegenspraak met de eigen regels voor staatsdeelnemingen en de verplichtingen die voortvloeien uit het klimaatakkoord van Parijs. "Het ligt meer voor de hand de aandelen te verkopen en in te zetten op krimp van het vliegverkeer op een zodanige manier dat het de Nederlandse bevolking nauwelijks raakt", aldus de tegenstanders.
Ze benadrukken verder dat de uitstoot van broeikasgassen voor 2030 met 55 procent moet zijn teruggedrongen. "Dat slaagt alleen als ook de luchtvaart hieraan bijdraagt", menen ze. Ze wijzen erop dat de klimaatimpact van de uitstoot van gassen op grotere hoogte drie keer zo groot is als van bijvoorbeeld energiecentrales. "Daarmee is er maar één toekomst voor de KLM: die van krimp", aldus de briefschrijvers.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie is akkoord met de miljardenovername van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance. Dat meldt het ministerie in een verklaring.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft via zijn antitrustafdeling akkoord gegeven voor de geplande miljardenovername van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance. Dat meldt Politico op basis van ingewijden. De goedkeuring maakt volgens de nieuwssite de weg vrij voor de twee grote Amerikaanse entertainmentconcerns om samen te gaan.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - SpaceX is de eerste handelsdag op de aandelenbeurs in New York hoger geëindigd. Het aandeel steeg vrijdag ruim 19 procent tot bijna 161 dollar, tegen een introductieprijs van 135 dollar per aandeel. De beursgang van het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk was de grootste ooit, waarbij het bedrijf 75 miljard dollar ophaalde.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds leent nog eens bijna 700 miljoen dollar aan Oekraïne, hoewel het land niet heeft voldaan aan de geëiste belastinghervormingen. Het IMF en de regering in Kyiv hebben een akkoord bereikt dat nog moet worden goedgekeurd door het bestuur van het IMF.
10 uur geledenSTARBASE (ANP) - Elon Musk heeft na de recordbrekende beursgang van SpaceX zijn liefde uitgesproken voor medewerkers van het ruimtevaartbedrijf. "Ik hou onbeschrijflijk veel van de ongelooflijke mensen van SpaceX", schrijft hij in een bericht op socialemediaplatform X, nadat SpaceX vrijdag zijn debuut maakte op techbeurs Nasdaq in New York.
10 uur geledenMÜNCHEN (ANP/RTR/DPA) - Google gaat in beroep tegen een uitspraak van een Duitse rechter. De rechtbank in München stelde deze week dat het Amerikaanse techbedrijf aansprakelijk gesteld kan worden voor valse resultaten die gegenereerd zijn door zijn eigen AI. De zaak kan gevolgen hebben voor andere ontwikkelaars van kunstmatige intelligentie.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/RTR/BELGA) - De Europese Unie gaat luchtvaartmaatschappijen verbieden om ouders extra te laten betalen voor een stoel naast hun kind. Dat melden diplomaten aan persbureau AFP. Dit is het resultaat van een EU-hervorming van de passagiersrechten, die vrijdag is overeengekomen. De compensatie die luchtvaartmaatschappijen moeten betalen voor lange vertragingen en annuleringen blijft hetzelfde.
12 uur geleden