Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Omwonende en IC-arts Gommers verheugd om onderzoek naar Chemours

Omwonende en IC-arts Gommers verheugd om onderzoek naar Chemours

DORDRECHT (ANP) - IC-arts Diederik Gommers is als omwonende van Chemours "verheugd" dat het OM heeft aangekondigd strafrechtelijk onderzoek te gaan doen naar het chemiebedrijf. "Het onderzoek gaat natuurlijk nog lang duren, maar dit eerste bericht is positief."

Gommers woont aan de rand van het Zuid-Hollandse dorp Wijngaarden, dicht bij Dordrecht en hemelsbreed op zo'n 5 kilometer afstand van Chemours. In september zei hij in het Algemeen Dagblad aangifte te hebben gedaan tegen het bedrijf, net als meer dan 3000 andere omwonenden. Hij was "ziedend" na onderzoek van televisieprogramma Zembla waarin naar voren kwam dat DuPont (nu Chemours) dertig jaar geleden al wist dat de fabriek het grondwater in de omgeving ernstig vervuilde. Inmiddels zegt Gommers dat hij "moet leven met de kennis in een hoogrisicogebied te wonen".

De arts zegt dat het nu aan het OM is om te onderzoeken in hoeverre leidinggevenden wisten dat de fabriek de omgeving verontreinigde. Uiteindelijk hoopt hij dat hierdoor alle uitstoot van schadelijke stoffen stopt. Het onderzoek richt zich in eerste instantie op de uitstoot van PFOA. Deze stof is tot 2012 gebruikt, terwijl in een interne memo van de Amerikaanse tak in 1980 al stond dat die giftig was en voortdurende blootstelling vermeden moet worden.

Uitfasering

Na 2012 zijn GenX-stoffen ingevoerd als vervanging van PFOA. Het liefst zou Gommers ook een uitfasering zien van deze stoffen. "Maar natuurlijk realiseer ik me dat hiervoor een overgangsperiode nodig is. Het zit in veel producten, ook in de gezondheidszorg bijvoorbeeld."

GenX-stoffen zijn ook een vorm van PFAS die gevolgen kunnen hebben voor mens en milieu. Volgens het RIVM zijn de GenX-stoffen mogelijk kankerverwekkend, maar zijn ze wel minder schadelijk voor de voortplanting dan PFOA. Het is nog onduidelijk of de stoffen zich ook ophopen in het lichaam, zoals PFOA doet.

Meer uit Binnenland

Drachtige melkkoeien vaak naar slachthuis, NVWA doet onderzoek

UTRECHT (ANP) - Veehouders overtreden regelmatig het verbod op het vervoeren van hoogdrachtige melkkoeien naar slachthuizen. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft tussen 1 januari 2025 en nu in totaal 227 keer geconstateerd dat dit gebeurde. De autoriteit onderzoekt "waarom veehouders dat toch doen", terwijl het te voorkomen valt door bij te houden sinds wanneer een koe drachtig is.

3 uur geleden
Nagenoeg alle stembureaus zijn open

DEN HAAG (ANP) - Nagenoeg alle stembureaus zijn sinds 07.30 uur open. In totaal zijn er 9964 locaties. Op verschillende plekken in het land kan al sinds middernacht gestemd worden.

3 uur geleden
Stemmers kunnen uit bijna net zoveel partijen kiezen als in 2022

DEN HAAG (ANP) - Gemiddeld zijn er bijna negen partijen verkiesbaar per gemeente, nagenoeg net zoveel als bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen. Dit jaar doen er gemiddeld 8,61 partijen mee per gemeente, bij de vorige verkiezingen waren dat er 8,66. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van data van de Kiesraad.

4 uur geleden
Weinig partijen met alleen vrouwelijke kandidaten op stembiljet

DEN HAAG (ANP) - Slechts enkele partijen hebben op de stembiljetten voor de gemeenteraadsverkiezingen uitsluitend vrouwelijke kandidaten. Dat blijkt uit een analyse van ANP op basis van gegevens van Stem op een Vrouw. Zonder partijen met minder dan vijf kandidaten mee te tellen, zijn er vier partijen die volledig uit vrouwen bestaan. Daartegenover staan 95 partijen met alleen mannelijke kandidaten.

5 uur geleden
Koning Willem-Alexander in Antillen vanwege jubileum Aruba

ORANJESTAD (ANP) - Koning Willem-Alexander is woensdag in alle vroegte aangekomen op Aruba. Hij bezoekt het eiland omdat het veertig jaar een zelfstandig land binnen het Koninkrijk der Nederlanden (1986-2026) is en vijftig jaar een eigen vlag en volkslied (1976-2026) heeft. Ook brengt de koning een bezoek aan CuraƧao. Daar gaat hij in gesprek met vertegenwoordigers van de lokale gemeenschap over de geopolitieke spanningen in de regio.

6 uur geleden
Goede opkomst bij nachtelijk stemmen in meerdere gemeenten

DEN HAAG/ARNHEM/CASTRICUM (ANP) - Het nachtelijk stemmen had in Den Haag om 01.00 uur al meer stemmers getrokken dan in de hele nacht in 2018. Dat zei een woordvoerster van de gemeente.

8 uur geleden
JA21-fractievoorzitter Kreuger doet aangifte van mishandeling

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse JA21-fractievoorzitter Kevin Kreuger heeft in de nacht van dinsdag op woensdag aangifte gedaan van mishandeling. Dat meldt de Amsterdamse JA21-fractie op X.

8 uur geleden