Omwonende en IC-arts Gommers verheugd om onderzoek naar Chemours
DORDRECHT (ANP) - IC-arts Diederik Gommers is als omwonende van Chemours "verheugd" dat het OM heeft aangekondigd strafrechtelijk onderzoek te gaan doen naar het chemiebedrijf. "Het onderzoek gaat natuurlijk nog lang duren, maar dit eerste bericht is positief."
Gommers woont aan de rand van het Zuid-Hollandse dorp Wijngaarden, dicht bij Dordrecht en hemelsbreed op zo'n 5 kilometer afstand van Chemours. In september zei hij in het Algemeen Dagblad aangifte te hebben gedaan tegen het bedrijf, net als meer dan 3000 andere omwonenden. Hij was "ziedend" na onderzoek van televisieprogramma Zembla waarin naar voren kwam dat DuPont (nu Chemours) dertig jaar geleden al wist dat de fabriek het grondwater in de omgeving ernstig vervuilde. Inmiddels zegt Gommers dat hij "moet leven met de kennis in een hoogrisicogebied te wonen".
De arts zegt dat het nu aan het OM is om te onderzoeken in hoeverre leidinggevenden wisten dat de fabriek de omgeving verontreinigde. Uiteindelijk hoopt hij dat hierdoor alle uitstoot van schadelijke stoffen stopt. Het onderzoek richt zich in eerste instantie op de uitstoot van PFOA. Deze stof is tot 2012 gebruikt, terwijl in een interne memo van de Amerikaanse tak in 1980 al stond dat die giftig was en voortdurende blootstelling vermeden moet worden.
Uitfasering
Na 2012 zijn GenX-stoffen ingevoerd als vervanging van PFOA. Het liefst zou Gommers ook een uitfasering zien van deze stoffen. "Maar natuurlijk realiseer ik me dat hiervoor een overgangsperiode nodig is. Het zit in veel producten, ook in de gezondheidszorg bijvoorbeeld."
GenX-stoffen zijn ook een vorm van PFAS die gevolgen kunnen hebben voor mens en milieu. Volgens het RIVM zijn de GenX-stoffen mogelijk kankerverwekkend, maar zijn ze wel minder schadelijk voor de voortplanting dan PFOA. Het is nog onduidelijk of de stoffen zich ook ophopen in het lichaam, zoals PFOA doet.
Meer uit Binnenland
'T HARDE (ANP) - De brandweer wil de natuurbrand bij 't Harde zo snel mogelijk blussen, zegt burgemeester van Elburg Harm-Jan van Schaik. Voor het blussen zullen vrijdag ook weer twee Chinook-helikopters worden ingezet, met het doel het bluswerk te versnellen.
15 minuten geleden'T HARDE (ANP) - Defensie zet twee Chinook-transporthelikopters in bij de bestrijding van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Dat meldt het Defensie Helikopter Commando (DHC) op X.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee doet ook onderzoek naar een brand op een militair oefenterrein op de Ederheide, die op dinsdag 21 april uitbrak. Dat werd vrijdag bekendgemaakt. Bekend was al dat onderzoek loopt naar branden op oefenterreinen bij 't Harde, Oirschot en Weert.
2 uur geledenWEERT (ANP) - In Weert geldt een noodverordening voor het gebied waar de brandweer nog steeds bezig is met het blussen van de natuurbrand. De noodverordening is donderdagavond laat ingegaan en geldt vrijdag nog steeds, laat een woordvoerder weten.
2 uur geledenDEN HELDER (ANP) - De Vakbond voor Burger en Militair defensiepersoneel (VBM) is het eens met generaal Onno Eichelsheim, die zegt dat oefeningen van Defensie ondanks de droogte niet tijdelijk stilgelegd hoeven te worden. Deze week ontstonden drie grote natuurbranden op militaire terreinen. Voorzitter Jean Debie vindt het desondanks niet onverantwoord om onder de huidige omstandigheden te oefenen. "Militairen weten over het algemeen heel goed wat ze op zulke momenten moeten doen."
3 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer is nog volop bezig met het controleren en nablussen van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Op meerdere plekken ontstaan nieuwe brandhaarden, die direct door de brandweer worden bestreden om verdere uitbreiding van de brand te voorkomen.
4 uur geledenBONN (ANP) - De Duitse brandweer stuurt vrijdag 21 voertuigen met 67 mensen naar Nederland om te helpen bij het blussen van de natuurbranden. De gespecialiseerde eenheden komen uit de steden Düsseldorf, Leverkusen, Bonn, Königswinter en Ratingen.
5 uur geleden