Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Omwonende en IC-arts Gommers verheugd om onderzoek naar Chemours

Omwonende en IC-arts Gommers verheugd om onderzoek naar Chemours

DORDRECHT (ANP) - IC-arts Diederik Gommers is als omwonende van Chemours "verheugd" dat het OM heeft aangekondigd strafrechtelijk onderzoek te gaan doen naar het chemiebedrijf. "Het onderzoek gaat natuurlijk nog lang duren, maar dit eerste bericht is positief."

Gommers woont aan de rand van het Zuid-Hollandse dorp Wijngaarden, dicht bij Dordrecht en hemelsbreed op zo'n 5 kilometer afstand van Chemours. In september zei hij in het Algemeen Dagblad aangifte te hebben gedaan tegen het bedrijf, net als meer dan 3000 andere omwonenden. Hij was "ziedend" na onderzoek van televisieprogramma Zembla waarin naar voren kwam dat DuPont (nu Chemours) dertig jaar geleden al wist dat de fabriek het grondwater in de omgeving ernstig vervuilde. Inmiddels zegt Gommers dat hij "moet leven met de kennis in een hoogrisicogebied te wonen".

De arts zegt dat het nu aan het OM is om te onderzoeken in hoeverre leidinggevenden wisten dat de fabriek de omgeving verontreinigde. Uiteindelijk hoopt hij dat hierdoor alle uitstoot van schadelijke stoffen stopt. Het onderzoek richt zich in eerste instantie op de uitstoot van PFOA. Deze stof is tot 2012 gebruikt, terwijl in een interne memo van de Amerikaanse tak in 1980 al stond dat die giftig was en voortdurende blootstelling vermeden moet worden.

Uitfasering

Na 2012 zijn GenX-stoffen ingevoerd als vervanging van PFOA. Het liefst zou Gommers ook een uitfasering zien van deze stoffen. "Maar natuurlijk realiseer ik me dat hiervoor een overgangsperiode nodig is. Het zit in veel producten, ook in de gezondheidszorg bijvoorbeeld."

GenX-stoffen zijn ook een vorm van PFAS die gevolgen kunnen hebben voor mens en milieu. Volgens het RIVM zijn de GenX-stoffen mogelijk kankerverwekkend, maar zijn ze wel minder schadelijk voor de voortplanting dan PFOA. Het is nog onduidelijk of de stoffen zich ook ophopen in het lichaam, zoals PFOA doet.

Meer uit Binnenland

Van Bruggen onwel door hitte bij herdenking geweldslachtoffers

DE WIJK (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) is zaterdag door de hitte onwel geworden tijdens een herdenkingsceremonie voor slachtoffers van geweld in het Drentse De Wijk. Dat meldt de bewindsvrouw op Instagram.

2 uur geleden
GGD: cruiseschip Hondius na hantavirus weer schoon

ROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius waarop het hantavirus uitbrak, is gereinigd en kan weer in bedrijf worden gesteld. Dat maakte de GGD Rotterdam-Rijnmond zaterdag bekend. Bij een eerdere inspectie zag de GGD nog tekortkomingen bij de schoonmaak. De geplande terugvaart van Rotterdam naar de thuislocatie in Vlissingen moest daarom worden uitgesteld.

8 uur geleden
DPG Media verlengt project met kranten voor mensen in armoede

AMSTERDAM (ANP) - DPG Media verlengt het project waarbij jaarlijks 5000 gratis krantenabonnementen worden verstrekt aan mensen met een laag inkomen. Aanleiding is onderzoek van Hogeschool Windesheim, waaruit blijkt dat deelnemers zich door de abonnementen beter geïnformeerd en meer betrokken voelen bij de samenleving.

10 uur geleden
Minder mensen verbleven afgelopen nacht in opvanglocatie Warffum

WARFFUM (ANP) - In het Groningse Warffum zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 45 asielzoekers opgevangen, meldt het Rode Kruis. Dat is minder dan een nacht eerder, toen er 82 mensen in de nachtopvang sliepen. Volgens een woordvoerster van het Rode Kruis wijst het lagere aantal er vermoedelijk op dat meer mensen zijn doorgestroomd naar andere opvanglocaties.

10 uur geleden
Nieuwe verdachte (35) opgepakt na vondst dode man in sloot Herpen

OSS (ANP) - De politie heeft zaterdagochtend vroeg een 35-jarige Nederlandse man uit Oss opgepakt voor mogelijke betrokkenheid bij de dood van een 47-jarige man uit Berghem. Een 33-jarige man die eerder vrijdag in Berghem werd opgepakt, geldt niet langer als verdachte.

15 uur geleden
Scenario waarin Moerdijk blijft bestaan 'nadrukkelijker' in beeld

DEN HAAG (ANP) - Het scenario waarin Moerdijk blijft bestaan, is "nadrukkelijker" in beeld gekomen bij het kabinet. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) meldt in een Kamerbrief dat hij de optie overweegt dat "een kleinere uitbreiding van het haven- en industriecluster Moerdijk wordt gerealiseerd". Als hiervoor wordt gekozen, hoeft het Noord-Brabantse dorp niet te verdwijnen om plaats te maken voor de uitbreiding van het haven- en industriegebied en grootschalige energieprojecten.

22 uur geleden
Code oranje in het oosten vanwege zware onweersbuien

DE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.

1 dag geleden