Omtzigt wil gedogen, maar weet nog niet precies hoe
DEN HAAG (ANP) - Het is duidelijk dat NSC-leider Pieter Omtzigt vasthoudt aan de gedoogrol die hij voor zijn eigen partij ziet. Maar op welke manier hij precies gedoogsteun aan een minderheidskabinet wil verlenen, weet hij nog niet.
SGP-leider Chris Stoffer vroeg Omtzigt naar de manier waarop NSC zich straks wil opstellen. Wil de partij van Omtzigt aan tafel zitten en een eventueel gedoogakkoord tekenen, zoals bijvoorbeeld de PVV in 2010 deed bij het kabinet-Rutte I, of gaat NSC voor de "SGP-variant"? De SGP was de afgelopen jaren steevast een belangrijke steunpilaar voor het kabinet. Behalve op enkele uiterst principiële thema's ligt het niet in de aard van de kleine christelijke partij om felle oppositie te voeren.
Omtzigt is er "nog niet helemaal uit", zegt hij op de vraag van Stoffer. De SGP-variant noemt hij evenwel sympathiek. Het zou de stabiliteit van een minderheidskabinet ten goede komen als ook partijen als de SGP en het CDA constructief plannen steunen, benadrukt de NSC-leider. In de Eerste Kamer hebben PVV, VVD, NSC en BBB samen immers geen meerderheid.
CDA-leider Henri Bontenbal ziet daar overigens niets in. Hij heeft voor de verkiezingen al aangegeven niet met de PVV te willen samenwerken, benadrukt hij.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De drie coalitiepartijen D66, VVD en CDA willen structureel 1,5 miljard euro investeren in het onderwijs. Het geld wordt gebruikt om een bezuiniging van ongeveer 400 miljoen euro van het huidige demissionaire kabinet terug te draaien. Verder moet onder meer worden geïnvesteerd in de kwaliteit van het onderwijs, in wetenschap en de koopkracht van studenten.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitiepartijen willen ruim 5 miljard euro gaan besparen op het eigen risico. De beoogde verlaging van het vorige kabinet gaat niet door, en wordt vanaf volgend jaar bovendien weer aangepast aan de lonen en inflatie. Dit scheelt de schatkist jaarlijks ongeveer 4 miljard euro.
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die werkloos zijn, moeten wat D66, de VVD en het CDA betreft niet twee jaar maar één jaar lang een uitkering krijgen. De maatregel moet in 2029 een half miljard euro opleveren, en uiteindelijk de schatkist ongeveer 1,3 miljard euro per jaar schelen.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Of de minderheidscoalitie het gaat halen, valt of staat volledig met een nieuwe politieke cultuur, zegt informateur Rianne Letschert. Partijen moeten elkaar wat gunnen en niet alleen het meeste uit onderhandelingen willen slepen. Bovendien moeten de persoonlijke verhoudingen weer herstellen.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De verdeling van de kabinetsposten tussen D66, VVD en CDA is nog niet afgerond. Dat moet gebeuren in de formatie, schrijft informateur Rianne Letschert in haar verslag dat vrijdag naar de Kamer is gestuurd. Ook moeten de drie partijen het nog eens worden over de omschrijving van de beleidsterreinen van de bewindslieden.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionaire kabinetsleden zijn terughoudend om te reageren op de coalitieplannen die tot nu toe via de media zijn uitgelekt. Ze wachten de presentatie later op vrijdag af, klonk het steeds voorafgaand aan de ministerraad.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Rianne Letschert adviseert de drie coalitiepartijen D66, VVD en CDA om "brede akkoorden" te sluiten. Daarbij moeten niet alleen oppositiepartijen betrokken worden, maar ook maatschappelijke organisaties. Volgens haar zal dit ook veel vragen van individuele bewindslieden. "Persoonlijk moeten zij in staat zijn te geven en te nemen, te onderhandelen en zichzelf weg te cijferen", schrijft zij in haar eindverslag.
1 uur geleden