Omtzigt wil discussie over taken van leden van Koninklijk Huis
DEN HAAG (ANP) - De leden van het Koninklijk Huis moeten zich beperken tot hun eigenlijke ceremoniële taken, vindt NSC-leider Pieter Omtzigt. In een interview met EW zegt hij dat het onmogelijk is voor een minister-president om politieke verantwoordelijkheid te dragen als de leden meer inhoudelijke werkzaamheden of politiek getinte of maatschappelijk omstreden uitspraken doen.
Als de koning of anderen dit toch zouden willen, dan zou er in die gevallen een uitzondering moeten worden gemaakt op de ministeriële verantwoordelijkheid zoals die nu geldt, stelt Omtzigt. Staatsrechtelijk is geregeld dat de premier verantwoordelijk is voor het optreden van de koning, koningin, prins of prinsessen. Dat betekent dat de premier daarover aanspreekbaar is in bijvoorbeeld de Tweede Kamer.
Omtzigt reageert op de werkzaamheden die prinses Laurentien doet met haar stichting voor de slachtoffers van de toeslagenaffaire. Zij kwam op een gemiddeld veel hoger bedrag uit voor de getroffen ouders dan de methode van het kabinet. Dit leidt tot zeker 2 miljard euro extra voor de overheid dan was verwacht, bleek onlangs. De regeling is nu wel versoberd, maar Laurentien mag van het ministerie van Financiën doorgaan met haar werk.
Te veel ruimte
Koningin Máxima maakte opmerkingen over een digitale euro en over vaccinaties, waarover op sociale media kritiek werd geuit. Ze werkt voor de Verenigde Naties als pleitbezorger voor inclusieve financiering voor ontwikkeling.
Omtzigt kan zich vinden in de compensatieregeling, maar vindt het onverantwoordelijk om dit te laten uitvoeren door iemand van het Koninklijk Huis. In zijn ogen heeft oud-premier Mark Rutte te veel ruimte geboden aan dit soort zaken en is het nodig om een discussie te voeren over de taken en de ministeriële verantwoordelijkheid.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Scholen moeten in de weken voor de zomervakantie extra alert zijn op signalen dat meisjes in de zomer mogelijk worden meegenomen naar een ander land om genitaal verminkt te worden. Het kabinet stuurt alle scholen een brief met een aantal signalen die daarop kunnen wijzen.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer is veel verbazing en woede over het gebrek aan voortgang bij het tegengaan van huiselijk geweld. Tijdens een debat over dat onderwerp vroegen bijna alle partijen zich af hoe het kan dat er nog steeds zoveel misgaat bij het herkennen van onder meer kinder- en vrouwenmishandeling.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport neemt het advies van de Gezondheidsraad over en neemt een vaccinatie tegen meningokokken B niet op in het rijksvaccinatieprogramma. Volgens de raad wegen de voordelen niet op tegen de nadelen. Als er nieuwe vaccins voor komen, kan dit besluit veranderen.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Nederlandse mijnenjager gaat eind deze week voor een NAVO-inzet naar de Middellandse Zee, zodat het marineschip tijdig naar de Straat van Hormuz kan varen als er overeenstemming is over een missie daar. Verder worden voorbereidingen getroffen om onder meer een gecombineerd search-, duik- en explosievenopruimingsteam (eventueel vanaf een Nederlands ondersteuningsschip) naar de Perzische Golf te sturen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil niet dat de NOS horecaondernemers geld vraagt om wedstrijden van het Nederlands elftal op het WK voetbal op schermen te vertonen. Zolang er niet meer dan 5000 mensen bij zijn, zou dat gratis moeten zijn, vindt een ruime meerderheid.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In een Tweede Kamerdebat klinken woensdag frustraties over de voortgang van het nieuwe spoorbeveiligingssysteem ERTMS. Het kost mogelijk 15 miljard euro en het kan tot 2060 à 2070 duren om het helemaal in te voeren, stond in een recent rapport. Kamerleden vinden dat te duur en te traag, al hebben ze weinig concrete voorstellen om er iets aan te doen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De relatie van Nederland en Europa met de Verenigde Staten is "onomkeerbaar" veranderd, zegt premier Rob Jetten. In een grote toespraak over het buitenlandbeleid van zijn kabinet waarschuwde hij dat de houding van Europa's voormalige grote beschermheer de komende jaren "uitdagend" zal blijven. "Het is naïef om te denken dat bij een nieuwe Amerikaanse president we terug naar vroeger gaan."
1 dag geleden