Omtzigt: toeslagenschandaal en Groningen waren geen blinde vlekken
AMERSFOORT (ANP) - Het toeslagenschandaal en het beleid waardoor Groningers in het aardbevingsgebied in de knel kwamen, waren geen blinde vlekken, zegt NSC-lijsttrekker Pieter Omtzigt. Hij verwijst daarmee naar VVD-leider Dilan Yeşilgöz, die het beleid van haar partij in de afgelopen dertien jaar verdedigt, maar toegeeft dat er "blinde vlekken" zijn geweest. Deze twee dossiers zijn daar wat haar betreft voorbeelden van.
Omtzigt is het daar duidelijk niet mee eens, blijkt tijdens een gesprek dat hij met SP-voorvrouw Lilian Marijnissen voerde in Amersfoort. De twee partijleiders spraken daar op eigen initiatief over bestaanszekerheid en liberalisme. Omtzigt en voormalig SP-Kamerlid Renske Leijten speelden een sleutelrol in het aan het licht brengen van het toeslagenschandaal.
"Dat wás niet ongekend", zegt Omtzigt verwijzend naar het rapport Ongekend Onrecht over het schandaal. De top van het tweede kabinet-Rutte wist in 2019 van de ontspoorde fraudejacht. "Dat is ook het nare aan het frame 'blinde vlek'", vindt hij. "Men hield het onder de pet."
Meer duidelijkheid
Binnenkort komt het rapport van de parlementaire-enquêtecommissie naar buiten over het fraudebeleid in de afgelopen decennia. Omtzigt denkt dat dit rapport nog meer duidelijkheid geeft. "Het gaat dieper dan het toeslagenschandaal." Het raakt volgens hem "het hart van het functioneren van de staat" als mensen die van fraude worden beticht geen rechten meer lijken te hebben.
Om de omgang met burgers drastisch te verbeteren, is een grote hervorming van het openbaar bestuur nodig, vindt Omtzigt. De positie van toezichthouders moet bijvoorbeeld worden versterkt. Het belang daarvan bleek tijdens een ander dossier waarin burgers in de knel kwamen door de overheid: het Staatstoezicht op de Mijnen zei begin 2013 al dat de gaswinning in Groningen flink moest worden teruggebracht. Met dat advies werd niets gedaan.
"Niks blinde vlek", foetert Omtzigt. "Dit lag op tafel bij minister Kamp." De VVD'er was indertijd als minister verantwoordelijk voor de gaswinning. Die bereikte in 2013, het jaar na de zware beving bij Huizinge, juist een recordhoogte.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De verkiezingsoverwinning van Péter Magyar "markeert een nieuwe stap voor Hongarije en de EU, met hoop op herstel van de democratie, rechtsstaat en Europese samenwerking", schrijft premier Rob Jetten op X. Hij feliciteert de oppositieleider, die volgens eerste tellingen van het Kiesbureau premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kamerleden uit coalitiepartijen VVD en CDA hebben verheugd gereageerd op het bericht dat de Hongaarse oppositieleider Péter Magyar de verkiezingsoverwinning heeft geclaimd. Eerste tellingen van het Kiesbureau wijzen erop dat hij de zittende premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat. "De Hongaren hebben luid en duidelijk gesproken!", reageert Ruben Brekelmans van de VVD op X.
13 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De stempassen voor de herverkiezingen in Gorinchem zijn eerder dan verwacht verstuurd. De gemeente dacht de passen voor de herstemming op 20 april bij alle kiesgerechtigden te bezorgen, maar dat wordt 15 april nadat "samen met de drukker alles op alles is gezet", aldus een gemeentewoordvoerder.
2 dagen geledenDEN HAAG/ISLAMABAD (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen heeft met de bemiddelaar van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zijn zorgen gedeeld over de schending daarvan in Libanon. Berendsen belde vrijdag met zijn ambtgenoot in Pakistan, dat hielp het bestand tussen Iran en de Verenigde Staten tot stand te brengen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt eenmalig 350.000 euro uit voor Joodse studenteninitiatieven. "Zodat zij hun eigen culturele tradities en gewoontes op die campussen verder kunnen vormgeven", zei onderwijsminister Rianne Letschert tegen het ANP. Ook komen er gesprekken tussen onderwijsinstellingen en lokale autoriteiten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vicepremier Dilan Yeşilgöz erkent desgevraagd dat de timing van het bezoek van premier Rob Jetten aan de Amerikaanse president "ongemakkelijk" is. Trump dreigde eerder deze week nog met het vernietigen van de Iraanse beschaving, als dat land niet akkoord ging met het heropenen van de Straat van Hormuz.
2 dagen geledenHILVERSUM (ANP) - PvdA-prominent en oud-Kamerlid Rob Oudkerk wil een nieuwe politieke partij oprichten. Hij gaat daarvoor zijn lidmaatschap opzeggen van Progressief Nederland, het nieuwe samenwerkingsverband van PvdA en GroenLinks, zei hij vrijdagochtend bij Goedemorgen Nederland (WNL). Oudkerk mist bij die partij "sociaaldemocratische normen en waarden".
3 dagen geleden