Omtzigt: toeslagenschandaal en Groningen waren geen blinde vlekken
AMERSFOORT (ANP) - Het toeslagenschandaal en het beleid waardoor Groningers in het aardbevingsgebied in de knel kwamen, waren geen blinde vlekken, zegt NSC-lijsttrekker Pieter Omtzigt. Hij verwijst daarmee naar VVD-leider Dilan Yeşilgöz, die het beleid van haar partij in de afgelopen dertien jaar verdedigt, maar toegeeft dat er "blinde vlekken" zijn geweest. Deze twee dossiers zijn daar wat haar betreft voorbeelden van.
Omtzigt is het daar duidelijk niet mee eens, blijkt tijdens een gesprek dat hij met SP-voorvrouw Lilian Marijnissen voerde in Amersfoort. De twee partijleiders spraken daar op eigen initiatief over bestaanszekerheid en liberalisme. Omtzigt en voormalig SP-Kamerlid Renske Leijten speelden een sleutelrol in het aan het licht brengen van het toeslagenschandaal.
"Dat wás niet ongekend", zegt Omtzigt verwijzend naar het rapport Ongekend Onrecht over het schandaal. De top van het tweede kabinet-Rutte wist in 2019 van de ontspoorde fraudejacht. "Dat is ook het nare aan het frame 'blinde vlek'", vindt hij. "Men hield het onder de pet."
Meer duidelijkheid
Binnenkort komt het rapport van de parlementaire-enquêtecommissie naar buiten over het fraudebeleid in de afgelopen decennia. Omtzigt denkt dat dit rapport nog meer duidelijkheid geeft. "Het gaat dieper dan het toeslagenschandaal." Het raakt volgens hem "het hart van het functioneren van de staat" als mensen die van fraude worden beticht geen rechten meer lijken te hebben.
Om de omgang met burgers drastisch te verbeteren, is een grote hervorming van het openbaar bestuur nodig, vindt Omtzigt. De positie van toezichthouders moet bijvoorbeeld worden versterkt. Het belang daarvan bleek tijdens een ander dossier waarin burgers in de knel kwamen door de overheid: het Staatstoezicht op de Mijnen zei begin 2013 al dat de gaswinning in Groningen flink moest worden teruggebracht. Met dat advies werd niets gedaan.
"Niks blinde vlek", foetert Omtzigt. "Dit lag op tafel bij minister Kamp." De VVD'er was indertijd als minister verantwoordelijk voor de gaswinning. Die bereikte in 2013, het jaar na de zware beving bij Huizinge, juist een recordhoogte.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voelt zich "plat gezegd gewoon bedonderd" door defensieminister Dilan Yeşilgöz. Zij verzweeg tijdens een debat over de inzet van de Zr. Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied dat een kanon aan boord van het fregat niet werkt. De VVD-bewindsvrouw had die informatie gewoon moeten delen, vindt Klaver.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gevluchte Iraniërs hoeven voorlopig niet terug te keren naar hun land, meldde premier Rob Jetten (D66) donderdag tijdens het debat over de oorlog aldaar. Het kabinet heeft eerder de beslissingen over asielaanvragen gepauzeerd, maar had nog geen formeel besluit- en vertrekmoratorium ingesteld. Asielminister Bart van den Brink is dat laatste aan het voorbereiden.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nog enkele honderden gestrande reizigers willen uit het Midden-Oosten worden gerepatrieerd, zei buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Het gaat onder meer om zo'n tweehonderd mensen uit de Verenigde Arabische Emiraten, waar steden zoals Dubai en Abu Dhabi liggen. Ook zitten nog tientallen Nederlanders vast in landen als Jordanië, Israël, Irak, Iran, Qatar of Saudi-Arabië.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten krijgt van zowel links als rechts kritiek op het standpunt van het minderheidskabinet over de oorlog in Iran. Wel zijn partijen in de Tweede Kamer verdeeld over de aanval van de Verenigde Staten en Israël.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer risico's nemen op het stroomnet om een aansluitstop in het midden van het land te voorkomen, door een deel van de reserveruimte in te zetten. Dat schrijft staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Energie, CDA) in een Kamerbrief.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil opheldering van het kabinet over berichtgeving dat het kanon op Zr. Ms. Evertsen niet werkt. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat meedoen aan een missie in het oosten van de Middellandse Zee om Cyprus en het NAVO-grondgebied te beschermen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als mensen aan een chatbot vragen op welke partij ze moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen, krijgen ze vrijwel nooit het advies om op een lokale partij te stemmen. Dat concludeert de Autoriteit Persoonsgegevens. Die is niet alleen de toezichthouder voor privacy, maar ook voor kunstmatige intelligentie (AI).
15 uur geleden