Omtzigt spreekt geplaagd NSC toe op congres
DEN HAAG (ANP) - Rustig op gang komen zit er niet in voor Pieter Omtzigt in de week van zijn terugkeer: zaterdag spreekt hij het congres van zijn partij NSC in Nieuwegein toe. De leden hebben veel te bespreken. De samenwerking in de coalitie met PVV, VVD en BBB verloopt namelijk moeizaam en dat werkt door in de eigen gelederen. In de afgelopen weken zijn twee staatssecretarissen en evenveel Kamerleden van de partij teruggetreden omdat zij zich stoorden aan de omgangsvormen in de coalitie en het kabinet.
De korte bestaansgeschiedenis van de in augustus vorig jaar opgerichte partij van Omtzigt is tot nu toe een wilde rit. Bij de verkiezingen in november dat jaar behaalde de partij uit het niets twintig zetels. Daarna volgde een moeizame formatie waarbij de verwijten tussen de latere coalitiepartijen over en weer vlogen. NSC maakte zich zorgen of de rechtstaat wel veilig was bij de radicaalrechtse PVV, maar liet zich na afspraken hierover toch overhalen tot een samenwerking.
Ook daarna bleef het onrustig. Bij de coalitieonderhandelingen over de miljoenennota liepen de spanningen hoog op. In september meldde de partijleider dat hij voorlopig thuisbleef met burn-outklachten.
De nummer twee Nicolien van Vroonhoven nam het tijdelijk van hem over, maar haar was amper een inwerkperiode gegund. De spanningen in de coalitie liepen flink op in de discussie over de door de PVV zo gewenste asielnoodwet, waarbij NSC weer grote rechtstatelijke bezwaren had. Na meerdere overleggen tot diep in de avond ging de noodwet van tafel en werd een coalitiecrisis afgewend.
De "polariserende omgangsvormen" in de nasleep van de onrust in Amsterdam waren vorige week de reden voor de Marokkaans-Nederlandse staatssecretaris Nora Achahbar (NSC) om een stap terug te doen. Ook dit leidde tot crisisoverleg tot in de nacht. Er werd rekening mee gehouden dat meer NSC-bewindslieden zouden volgen.
Ook deze ruzie werd gesust, maar niet zonder gevolgen. Twee NSC-Kamerleden stapten deze week op uit onvrede over de gang van zaken. Een dag later keerde Omtzigt terug in Den Haag.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - Voorzitter Johan Vollenbroek van Mobilisation for the Environment (MOB) vindt het nieuwe coalitieakkoord van D66, VVD en CDA "een heilloze voortzetting van falend beleid".
56 minuten geledenALBLASSERDAM (ANP) - In het Zuid-Hollandse Alblasserdam woedt een brand in een bedrijfspand, meldt de veiligheidsregio. Die adviseert omwonenden om ramen en deuren te sluiten wegens rookontwikkeling.
11 uur geledenSPRANG-CAPELLE (ANP) - De politie heeft zaterdag in het Brabantse Sprang-Capelle een verdachte aangehouden die wordt verdacht van poging tot doodslag of moord. Bij de aanhouding werd een schot gelost, maar niemand raakte gewond.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer tweeduizend mensen demonstreren zaterdagmiddag op het Malieveld in Den Haag tegen het Iraanse regime. Er klinkt muziek en ze dragen protestborden mee met teksten als 'Down with the islamic republic in Iran' en 'End the dictatorship in Iran'. Ook hebben de demonstranten de oude Iraanse vlag mee, een groen-wit-rode vlag met in het midden een leeuw met zwaard die tot 1979 werd gebruikt.
18 uur geledenUTRECHT (ANP) - ProRail vervangt dit jaar 288 camera's langs het spoor door nieuwe, slimme camera's. Ook gaat de spoorwegbeheerder drones testen die zelfstandig kunnen vliegen en beelden kunnen analyseren. Dit moet ervoor zorgen dat sneller gereageerd kan worden op gevaarlijke situaties, zoals mensen die op het spoor lopen of stilgevallen voertuigen bij overwegen. "Dat maakt het spoor veiliger en zorgt voor minder storingen en vertragingen", aldus ProRail.
1 dag geledenGENÈVE (ANP) - Nederland moet zich vrijdag verantwoorden op een hoorzitting van het comité dat erop toeziet dat het VN-vrouwenverdrag wordt nageleefd. In maart doet het comité dan aanbevelingen die Nederland moet volgen om vrouwenrechten te verbeteren.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het voormalige hoofdkantoor van verzekeraar Aegon in Den Haag wordt omgebouwd tot een nationaal centrum voor digitale veiligheid. In dat House of Cyber moeten onder meer het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) van het ministerie van Justitie en Veiligheid, onderzoeksinstituut TNO en het ministerie van Defensie gaan samenwerken.
1 dag geleden