Omtzigt spreekt geplaagd NSC toe op congres
DEN HAAG (ANP) - Rustig op gang komen zit er niet in voor Pieter Omtzigt in de week van zijn terugkeer: zaterdag spreekt hij het congres van zijn partij NSC in Nieuwegein toe. De leden hebben veel te bespreken. De samenwerking in de coalitie met PVV, VVD en BBB verloopt namelijk moeizaam en dat werkt door in de eigen gelederen. In de afgelopen weken zijn twee staatssecretarissen en evenveel Kamerleden van de partij teruggetreden omdat zij zich stoorden aan de omgangsvormen in de coalitie en het kabinet.
De korte bestaansgeschiedenis van de in augustus vorig jaar opgerichte partij van Omtzigt is tot nu toe een wilde rit. Bij de verkiezingen in november dat jaar behaalde de partij uit het niets twintig zetels. Daarna volgde een moeizame formatie waarbij de verwijten tussen de latere coalitiepartijen over en weer vlogen. NSC maakte zich zorgen of de rechtstaat wel veilig was bij de radicaalrechtse PVV, maar liet zich na afspraken hierover toch overhalen tot een samenwerking.
Ook daarna bleef het onrustig. Bij de coalitieonderhandelingen over de miljoenennota liepen de spanningen hoog op. In september meldde de partijleider dat hij voorlopig thuisbleef met burn-outklachten.
De nummer twee Nicolien van Vroonhoven nam het tijdelijk van hem over, maar haar was amper een inwerkperiode gegund. De spanningen in de coalitie liepen flink op in de discussie over de door de PVV zo gewenste asielnoodwet, waarbij NSC weer grote rechtstatelijke bezwaren had. Na meerdere overleggen tot diep in de avond ging de noodwet van tafel en werd een coalitiecrisis afgewend.
De "polariserende omgangsvormen" in de nasleep van de onrust in Amsterdam waren vorige week de reden voor de Marokkaans-Nederlandse staatssecretaris Nora Achahbar (NSC) om een stap terug te doen. Ook dit leidde tot crisisoverleg tot in de nacht. Er werd rekening mee gehouden dat meer NSC-bewindslieden zouden volgen.
Ook deze ruzie werd gesust, maar niet zonder gevolgen. Twee NSC-Kamerleden stapten deze week op uit onvrede over de gang van zaken. Een dag later keerde Omtzigt terug in Den Haag.
Meer uit Binnenland
DÜSSELDORF (ANP/DPA) - De opvarende van cruiseschip Hondius die na aankomst op Schiphol woensdagavond naar Düsseldorf werd vervoerd, is daar aangekomen. De passagier wordt opgevangen in het academische ziekenhuis UKD in de Duitse stad.
1 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De toestand van de opvarende van de MV Hondius die wordt opgevangen door het academische ziekenhuis UKD in Düsseldorf is "stabiel". Dat meldt de brandweer van de Duitse stad, die betrokken is bij het vervoer van de cruiseschippassagier van Schiphol naar Düsseldorf. Er zijn "geen symptomen van een infectie", aldus de brandweer in een verklaring.
6 uur geledenUSHUAIA (ANP/RTR/AFP) - Het Argentijnse ministerie van Gezondheid is van plan om knaagdieren te vangen in de buurt van de zuidelijke stad Ushuaia, de plek waar een of meerdere passagiers van het cruiseschip MV Hondius mogelijk het hantavirus hebben opgelopen. De Argentijnse autoriteiten willen de knaagdieren onderzoeken in hun zoektocht naar de oorsprong van het virus.
6 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Een paar honderd mensen hebben woensdagavond gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvang in Loosdrecht. Kamerleden Gidi Markuszower en Mona Keijzer waren hierbij ook aanwezig.
6 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - In de geplande noodopvang voor asielzoekers in IJsselstein komen met name gezinnen te wonen. Het gaat om gezinnen en partners van statushouders die via gezinshereniging naar Nederland komen, meldt de Utrechtse gemeente woensdag.
6 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De demonstranten die de A59 bij Den Bosch blokkeerden, zijn de snelweg weer af. De weg daar is daarom weer vrijgegeven, meldt Rijkswaterstaat (RWS). Woensdagavond liepen zo'n 150 mensen de snelweg op in de rijrichting van Den Bosch naar Waalwijk omdat zij niet willen dat er een tijdelijke asielopvang voor jongeren in Engelen komt.
7 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken denkt dat de overgebleven passagiers van de MV Hondius komende maandag kunnen worden geëvacueerd, schrijft de krant El País. De verwachting is nu dat het cruiseschip zaterdag aankomt op Tenerife, maar daar moeten de passagiers nog aan boord blijven tot ze twee dagen later worden opgehaald, staat in een verklaring.
7 uur geleden