
Omtzigt overtuigd dat NSC nog wat kan bereiken in dit kabinet
DEN HAAG (ANP) - Pieter Omtzigt denkt met NSC nog resultaten te kunnen boeken in het kabinet met PVV, VVD en BBB. Mede daarom is de partij vrijdag niet uit de coalitie gestapt, zei hij tijdens een persmoment over zijn terugkeer na enkele maanden ziekte. Ook Omtzigt hamerde erop dat hem niets is gebleken van racisme in het kabinet, wel stelde hij vast dat er "enige ruimte voor verbetering is in de omgangsvormen".
Omtzigt zat sinds medio september ziek thuis met burn-outklachten. Dat overkwam hem eerder toen hij nog voor het CDA in de Tweede Kamer zat. Destijds wilde hij te snel weer volledig aan de slag, erkent hij nu, en die fout wil hij niet opnieuw maken. Daarom gaat hij "stap voor stap" weer aan de slag en deelt hij het fractievoorzitterschap voorlopig met Nicolien van Vroonhoven, die hem ook de afgelopen maanden verving.
Uiteindelijk wil Omtzigt wel weer helemaal zelf het fractievoorzitterschap dragen, al zal hij dan selectiever zijn dan voorheen met bijvoorbeeld debatten en mediaoptredens. Hij benadrukte dat hij ook tijdens zijn afwezigheid in Den Haag, die langer duurde dan hij zelf had gehoopt, gewoon politiek leider was van de partij die hij vorig jaar oprichtte.
Turbulente week
Omtzigt keert terug in een tot dusver turbulente week voor NSC. Afgelopen vrijdag trad staatssecretaris Nora Achahbar (Toeslagen) af omdat zij niet langer om kon gaan met polariserende teksten van haar collega's in het kabinet. Het verhaal vanuit NSC-kringen dat racisme daarbij een rol speelde, met klem tegengesproken door de andere partijen, werd later ingetrokken. Toch legden dinsdag twee fractieleden, Rosanne Hertzberger en Femke Zeedijk, hun Kamerlidmaatschap neer. Zij vinden dat wel degelijk fatsoensnormen zijn overschreden.
"Soms zie ik een beetje op tegen de harde omgangsvormen in Den Haag", gaf Omtzigt toe. "Ik hoop wat bij te kunnen dragen aan een stukje verandering. Want ik denk dat Nederland daar uiteindelijk mee geholpen is." De NSC-leider heeft vanaf de bank thuis "te weinig focus gezien" op de problemen in Nederland die om een oplossing vragen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De oud-politici Rob Oudkerk en Ronald Plasterk (beiden PvdA) maken dit jaar kans op de Pim Fortuyn Prijs. Ook opiniemaker Marianne Zwagerman en schrijver Keyvan Shahbazi zijn genomineerd.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Premier Dick Schoof zei tijdens zijn toespraak bij de herdenking op de Dam in Amsterdam dat het de echo uit het verleden is die mensen oproept om tachtig jaar na de bevrijding te blijven herdenken. "En te overdenken wat dit in het hier en nu voor ons betekent. In ons eigen leven. In onze eigen keuzes. In alle grote en kleine daden van menselijkheid", aldus Schoof. De premier houdt eens in de vijf jaar een toespraak bij de Nationale Dodenherdenking.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben premier Dick Schoof de rug toegekeerd toen hij zijn toespraak hield tijdens de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam. Ook toen PVV'er en Tweede Kamervoorzitter Martin Bosma vlak daarna een krans legde draaiden zij zich om. Activist Frank van der Linde had hiertoe opgeroepen, omdat hij vindt dat de dodenherdenking niet gekaapt mag worden "door extreemrechts die medeplichtig is aan de genocide in Gaza".
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Na de toespraak van premier Dick Schoof tijdens de Nationale Herdenking op de Dam riep iemand vanuit het publiek: "Schande, bloed aan je handen!" Dat hoorde een ANP-verslaggever. Ook daarna werd nog iets geroepen vanuit het publiek. Onduidelijk is wat.
1 dag geledenSINT ANNAPAROCHIE (ANP) - Binnen enkele uren is meer dan 100.000 euro opgehaald om kinderen van een asielzoekerscentrum in Sint Annaparochie toch naar pretpark de Efteling te kunnen laten gaan. Vier crowdfundingacties op GoFundMe hadden even voor 13.45 uur zaterdag samen bijna 104.000 euro ingezameld.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) zegt dat inzamelingsacties om een uitje naar pretpark de Efteling voor jongeren uit een Fries asielzoekerscentrum mogelijk te maken, niet nodig zijn. Verschillende crowdfundingsacties hebben inmiddels bij elkaar tienduizenden euro's opgeleverd. Van een uitje naar de Efteling blijft geen sprake, zegt het COA.
3 dagen geledenSINT ANNAPAROCHIE (ANP) - Via meerdere crowdfundingacties is al circa 84.000 euro opgehaald om kinderen van een asielzoekerscentrum in de Friese plaats Sint Annaparochie alsnog een uitje naar pretpark de Efteling te geven. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) trok een plan daarvoor eerder terug omdat asielminister Marjolein Faber dat een snoepreisje noemde. "Geen sprake van", oordeelde ze op X.
3 dagen geleden