Omtzigt (NSC) praat voor het eerst met leden over geklapte formatie
DEN HAAG (ANP) - NSC-leider Pieter Omtzigt praat vrijdagavond voor het eerst met zijn partijleden over de vastgelopen formatie en de rol van NSC daarin. Het is ongewis of Omtzigt steun of juist kritiek zal krijgen op de houding en inzet van de partij in de afgelopen weken. De NSC-kiezers zijn daarover in ieder geval verdeeld, met name over samenwerking met de PVV. Een deel van de kiezers vindt dat geen enkel probleem, een ander deel vindt het juist onbegrijpelijk dat NSC met de PVV is gaan onderhandelen, zo bleek eerder uit diverse peilingen. Het is daarnaast onduidelijk of de leden het eens zijn met de nu gekozen gedoogrol. NSC-leden hebben echter geen stemrecht.
Omtzigt praat samen met NSC-Kamerlid Eddy van Hijum de leden in Zwolle bij over de afgelopen weken waarin de partij met PVV, VVD en BBB over de vorming van een nieuw kabinet heeft onderhandeld. Van Hijum schoof als mede-onderhandelaar bij een aantal gesprekken aan.
Na de verkiezingen heeft Omtzigt aan verkenner Ronald Plasterk laten weten bereid te zijn "om medeverantwoordelijkheid te nemen voor het landsbestuur", maar wel onder een groot aantal voorwaarden. Zo wil NSC alleen samenwerken met partijen die de grondrechten waarborgen. "Het verkiezingsprogramma van de PVV bevat standpunten die naar ons oordeel in strijd zijn met de Grondwet", schreef Omtzigt. "Daarnaast zien wij ook politiek-inhoudelijk veel obstakels om met de PVV tot overeenstemming te komen."
De conclusie van de brief: "Al met al ziet de NSC-fractie nu geen basis om onderhandelingen te starten met de PVV over een meerderheidsregering of een minderheidsregering."
Toch ging NSC vanaf de start van de informatie "constructief aan tafel" zitten om te verkennen of en onder welke voorwaarden een regering kan worden gevormd van PVV, VVD, NSC en BBB. Dat schreef de partij vorige week aan de leden, om uit te leggen waarom NSC uit de onderhandelingen was gestapt. Hoewel er een gezamenlijke basislijn over de rechtsstaat werd vastgesteld, ziet NSC samenwerking met de radicaal-rechtse partij niet zitten, onder meer om het PVV-verkiezingsprogramma en Wilders' uitspraken uit het verleden.
In het Kamerdebat over het eindverslag van oud-informateur Plasterk van woensdag, zei Omtzigt dat hij alleen een gedoogrol voor zijn partij ziet weggelegd in een minderheidskabinet met PVV, VVD en BBB. Als dat niet lukt, wil NSC een breed extraparlementair constructief steunen.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Ook zondag zendt de NOS extra journaals uit in verband met de ontwikkelingen in en rondom Iran. In de ochtend is ieder uur een kort NOS Journaal te zien van vijf minuten, laat de omroep weten.
23 minuten geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - In de gevangenis in Heerhugowaard is zaterdagmiddag een steekincident en daarna een gijzeling door een gedetineerde geweest. Dat laat de politie weten. Het gevaar is inmiddels voorbij; de gedetineerde is onder controle, aldus de politie.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een negatief reisadvies gegeven voor Irak, Israël, Libanon en de Palestijnse gebieden. In die landen of gebieden geldt nu de kleurcode rood, omdat het er te gevaarlijk is. "Wat uw situatie ook is, reis er niet heen," aldus het ministerie.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De demonstratie in Den Haag tegen het Iraanse regime is veranderd in een feest nadat er zaterdagmiddag steeds meer berichten kwamen dat ayatollah Ali Khamenei bij een van de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten is gedood. Dat nieuws verspreidde zich snel op het Malieveld, zag een ANP-verslaggever. De mensen waren uitzinnig van blijdschap en vielen elkaar emotioneel in de armen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn een paar honderd mensen naar de demonstratie op het Malieveld gekomen om zich uit te spreken voor het Iraanse volk en tegen het regime. Die actie startte om 14.00 uur en een uur later komen er nog altijd mensen bij, ziet een ANP-verslaggever. Bijna alle aanwezigen dragen een vlag bij zich, veelal een Iraanse.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Tijdens een ontmoeting met president Volodymyr Zelensky zaterdag in Kyiv hebben ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) gesproken over het versterken van de luchtafweer. Oekraïense steden en de energie-infrastructuur worden dagelijks onder vuur genomen door de Russen met raketten en drones.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor Naomi Mestrum, directeur van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI), was de vraag niet óf, maar wanneer de Israëlisch-Amerikaanse aanval op Iran zou plaatsvinden. "In Israël was men daar al een paar weken mee bezig. Het land is al een tijdje in opperste staat van paraatheid."
2 uur geleden