
Omtzigt na forse kritiek: onzin dat ik problemen slechts aankaart
DEN HAAG (ANP) - Volgens Pieter Omtzigt is het "totale onzin" dat hij alleen problemen aankaart maar niet met oplossingen komt, zegt hij in een uitzending van RTL Nieuws. Hij verweert zich daarmee tegen kritiek van verschillende partijen, die hem woensdag en donderdag aanvielen.
Woensdagavond herhaalde CDA-leider Henri Bontenbal in het programma Nieuwsuur zijn kritiek dat Omtzigt in zijn ogen "iets te veel de rol van aanklager vervult" zonder zelf met perspectieven te komen. Volgens Bontenbal doet dat het vertrouwen in de politiek geen goed.
Soortgelijke kritiek kwam na Omtzigts optreden in het radioprogramma Dit is de Dag. Daar sprak Omtzigt de VVD en GroenLinks-PvdA aan op de doorrekeningen van hun verkiezingsprogramma's door het CPB. Zo viel hij de VVD aan op de voorgenomen bezuiniging op het hele budget voor ontwikkelingssamenwerking, en GroenLinks-PvdA op de hogere vermogensbelasting.
Verontwaardigd
Maar Omtzigt heeft het programma van zijn partij NSC zelf niet laten doorrekenen door het CPB, naar eigen zeggen omdat zijn nieuw opgerichte partij daar geen tijd voor had. Ook komt hij niet meer met een overzicht van "plussen en minnen" in zijn programma.
VVD-leider Dilan Yeşilgöz en Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) reageerden verontwaardigd op X. "Zo werkt het niet", schreef Yeşilgöz. Zij verwacht ook van hem dat hij transparant is. Volgens Klaver past Omtzigts opstelling bij iemand uit de oppositie, en niet bij iemand die kans maakt de grootste partij te leiden. "Pieter, durf je eerlijk te worden voor 22 november, of krijgen mensen pas na de verkiezingen de rekening?"
Directe confrontatie
Tegen RTL zegt Omtzigt dat hij dat hij van alle Kamerleden het meeste heeft meegedaan aan debatten waarin wetten kritisch worden doorgelicht. Ook heeft hij veel voorstellen gedaan om wetten te verbeteren, en heeft hij verschillende plannen naar de Kamer gestuurd. Daarin staat onder meer de uitwerking hoe bijvoorbeeld een grondwettelijk hof, wat Omtzigt op wil richten, eruit gaat zien.
Partijen waren lange tijd voorzichtig om Omtzigt aan te vallen, maar inmiddels zoeken meer partijen de directe confrontatie met hem op. Zo daagde D66-leider Rob Jetten Omtzigt donderdag nogmaals uit voor een een-op-eendebat. Eerder viel hij hem al aan omdat Omtzigt geen gratis kinderopvang wil. Volt-leider Laurens Dassen denkt dat Nederland "twintig, dertig, misschien wel veertig stappen achteruit zet" als Omtzigts partij NSC gaat regeren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Op deze Prinsjesdag werd volgens Mirjam Bikker (ChristenUnie) nog eens heel helder dat een andere regering nodig is. "Nederland wil een andere politiek, betrouwbaar met leiderschap."
2 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - "Deze miljoenennota is een sof, terwijl Nederlanders vragen om moed, visie en oplossingen: voor een betaalbaar huis, goed onderwijs en het klimaat", aldus D66-leider Rob Jetten. Volgens hem worden door het demissionaire kabinet problemen naar de toekomst doorgeschoven.
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De SGP ziet de koers van het demissionaire kabinet veranderen en dat baart de SGP zorgen. "Het VVD/BBB-kabinet laat gezinnen in de steek, en zet fundamenteel verkeerde stappen op abortus en Israël", laat Chris Stoffer van de orthodox-christelijke partij dinsdag weten in een reactie op de begroting voor volgend jaar.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Eerste Kamer, Mei Li Vos, heeft de Verenigde Vergadering van de Staten-Generaal geopend. De senator van GroenLinks-PvdA vervangt sinds kort haar voorganger Jan Anthonie Bruijn, die onlangs minister van Volksgezondheid is geworden in het demissionaire kabinet.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State is kritisch over de aanpak van probleemwolven die demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur, BBB) voor ogen heeft. Hij wil het te makkelijk maken om een wolf te vangen of zelfs te doden en dat is strijdig met Europese natuurbeschermingsregels, aldus de belangrijkste adviseur van de regering op wetgevingsgebied.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen en jongeren voelen zich structureel niet gehoord door politici. Ze beoordelen de mate waarin ze zich gehoord voelen met een 4,4. Vorig jaar was dit een 4,5. Hun grootste zorgen zijn pesten (41 procent), woningnood (36 procent) en veiligheid (36 procent), meldt UNICEF Nederland in het jaarlijkse UNICEF-jongerenadvies. Twee van de drie grootste zorgen zijn hetzelfde als vorig jaar. "Er is dus weinig veranderd", concludeert UNICEF.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) vindt dat het aan het Openbaar Ministerie is om "te beoordelen of en welke stappen passend zijn" na het optreden van de rapgroep Bob Vylan in Paradiso. Hij gaat niet in op het verzoek van coalitiepartij BBB om "desnoods gebruik te maken van uw bevoegdheid om deze persoon de toegang tot Nederland te ontzeggen".
1 dag geleden