Omtzigt na forse kritiek: onzin dat ik problemen slechts aankaart
DEN HAAG (ANP) - Volgens Pieter Omtzigt is het "totale onzin" dat hij alleen problemen aankaart maar niet met oplossingen komt, zegt hij in een uitzending van RTL Nieuws. Hij verweert zich daarmee tegen kritiek van verschillende partijen, die hem woensdag en donderdag aanvielen.
Woensdagavond herhaalde CDA-leider Henri Bontenbal in het programma Nieuwsuur zijn kritiek dat Omtzigt in zijn ogen "iets te veel de rol van aanklager vervult" zonder zelf met perspectieven te komen. Volgens Bontenbal doet dat het vertrouwen in de politiek geen goed.
Soortgelijke kritiek kwam na Omtzigts optreden in het radioprogramma Dit is de Dag. Daar sprak Omtzigt de VVD en GroenLinks-PvdA aan op de doorrekeningen van hun verkiezingsprogramma's door het CPB. Zo viel hij de VVD aan op de voorgenomen bezuiniging op het hele budget voor ontwikkelingssamenwerking, en GroenLinks-PvdA op de hogere vermogensbelasting.
Verontwaardigd
Maar Omtzigt heeft het programma van zijn partij NSC zelf niet laten doorrekenen door het CPB, naar eigen zeggen omdat zijn nieuw opgerichte partij daar geen tijd voor had. Ook komt hij niet meer met een overzicht van "plussen en minnen" in zijn programma.
VVD-leider Dilan Yeşilgöz en Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) reageerden verontwaardigd op X. "Zo werkt het niet", schreef Yeşilgöz. Zij verwacht ook van hem dat hij transparant is. Volgens Klaver past Omtzigts opstelling bij iemand uit de oppositie, en niet bij iemand die kans maakt de grootste partij te leiden. "Pieter, durf je eerlijk te worden voor 22 november, of krijgen mensen pas na de verkiezingen de rekening?"
Directe confrontatie
Tegen RTL zegt Omtzigt dat hij dat hij van alle Kamerleden het meeste heeft meegedaan aan debatten waarin wetten kritisch worden doorgelicht. Ook heeft hij veel voorstellen gedaan om wetten te verbeteren, en heeft hij verschillende plannen naar de Kamer gestuurd. Daarin staat onder meer de uitwerking hoe bijvoorbeeld een grondwettelijk hof, wat Omtzigt op wil richten, eruit gaat zien.
Partijen waren lange tijd voorzichtig om Omtzigt aan te vallen, maar inmiddels zoeken meer partijen de directe confrontatie met hem op. Zo daagde D66-leider Rob Jetten Omtzigt donderdag nogmaals uit voor een een-op-eendebat. Eerder viel hij hem al aan omdat Omtzigt geen gratis kinderopvang wil. Volt-leider Laurens Dassen denkt dat Nederland "twintig, dertig, misschien wel veertig stappen achteruit zet" als Omtzigts partij NSC gaat regeren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het levert geen extra problemen op in Ter Apel als het Europese migratiepact volgende week vrijdag van kracht wordt, verwacht asielminister Bart van den Brink. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) gebruikt vanaf dan een nieuw systeem en gaat dat voorlopig alleen in Ter Apel gebruiken. Daardoor kunnen aanmeldingen niet meer worden afgehandeld door het asielzoekerscentrum in Budel, dat normaal gesproken enkele tientallen aanmeldingen per dag op zich neemt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de verhoren van volgende week moeten Mark Rutte, Dick Schoof en Wouter Koolmees voor de parlementaire enquêtecommissie corona verschijnen. Het is de tweede volle verhoorweek en deze staat in het teken van de organisatie van de corona-aanpak.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan vindt dit niet het goede moment om gemeenten die te weinig statushouders opvangen daarop aan te spreken. Gemeenten huisvesten al jaren veel minder vluchtelingen met verblijfspapieren dan moet van de wet. De D66-bewindsvrouw werkt aan afspraken met de gemeenten hierover. "Het zou echt heel raar zijn als ik dan nu hier hele stevige uitspraken doe."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen link tussen het besluit om de begroting van minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) dit jaar bij te plussen en de beslissing om verder te gaan met het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme. Dat zei vicepremier en VVD-leider Dilan Yeşilgöz vrijdag.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel een groot aantal gemeenten al jarenlang te weinig huizen regelt voor vluchtelingen met een verblijfsvergunning, willen provincies "liever niet" ingrijpen. Ze proberen gemeenten zo goed mogelijk te helpen om oplossingen te vinden, zeggen ze in een rondgang door het ANP. Provincies zijn wettelijk verplicht om erop toe te zien dat gemeenten aan hun taken voldoen. Het Rijk bepaalt ieder halfjaar hoeveel statushouders een gemeente moet huisvesten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen met een verblijfsvergunning en kansrijke asielzoekers moeten na drie maanden al aan het werk kunnen, vindt minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie). In de komende vier jaar moeten 75.000 extra nieuwkomers een betaalde baan hebben, stelt hij zichzelf ten doel.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het Outbreak Management Team (OMT) adviesvragen kreeg rondom coronamaatregelen, bijvoorbeeld vanuit het ministerie van Volksgezondheid, waren die soms zo specifiek dat "je je daar kriegelig bij voelde", zei Jaap van Dissel vrijdag. Volgens de toenmalige OMT-voorman was het niet altijd mogelijk dat het team adviesvragen kon beantwoorden.
10 uur geleden