Omtzigt: kabinetsdeelname vraagt veel 'spankracht' van NSC
DEN HAAG (ANP) - De verkiezingswinst van een jaar geleden en de daaropvolgende kabinetsdeelname van NSC hebben "veel spankracht" gevraagd van de nog jonge partij. Dat gaf partijleider Pieter Omtzigt toe in een gesprek met de pers tijdens het ledencongres van NSC.
"Wij zijn snel gegroeid", zei Omtzigt. Hij richtte NSC op in de zomer van 2023. De partij van de voormalige CDA'er kwam meteen met twintig zetels in de Tweede Kamer en stapte afgelopen zomer in een kabinet met PVV, VVD en BBB. NSC levert daarin vier ministers en drie staatssecretarissen.
"Onder ideale omstandigheden" had de partij een geleidelijker groeipad gekend, zei Omtzigt. Hij nam de SP als voorbeeld van een partij die "stapje voor stapje" groeide en zo in de gelegenheid was de partijorganisatie te laten meegroeien.
Dat NSC in de huidige peilingen nog maar op drie tot zes zetels staat, zegt Omtzigt niet zoveel. "Ik ben de afgelopen twintig jaar vaker afgeschreven", zei hij. Wel erkende hij dat de partij de successen die volgens hem wel degelijk worden behaald, beter onder de aandacht moet zien te brengen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten (D66) noemde zijn eerste debat als minister-president "misschien wel rustig en saai", maar dat is volgens hem "het nieuwe normaal". Jetten zei dat de oppositie en coalitie moesten kijken waar ze elkaar kunnen vinden. In de praktijk werden inhoudelijk nog geen plannen aangepast en werden er nauwelijks deals gesloten tussen oppositie en coalitie.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor de motie gestemd met de oproep om het coalitieplan over een verhoging van de AOW-leeftijd te 'verzachten'. De vakbonden en ook oppositiepartijen zoals de SP en GroenLinks-PvdA vonden deze motie niet ver genoeg gaan, omdat zij de voorgestelde stijging van de AOW-leeftijd volledig van tafel willen. Maar de indieners van de motie SGP en Groep Markuszower kregen behalve de coalitiepartijen ook JA21 mee, na het debat van twee dagen over de regeringsverklaring.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat de belasting op vermogensrendement wordt aangepast, zodat verliezen in een voorgaand jaar kunnen worden verrekend. Een motie van ChristenUnie en JA21 met die oproep werd aangenomen door een meerderheid van de Kamer. Ook coalitiepartij VVD stemde voor deze aanpassing van de nieuwe vorm van box 3.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Groep Markuszower helpt het minderheidskabinet voorlopig, vicefractievoorzitter Hidde Heutink vindt het nog te vroeg om "voor miljarden te vertimmeren" aan het coalitieakkoord. Het beleid van D66, VVD en CDA blijft intact zolang de oppositie niet eensgezind is in het aanpassen van de kabinetsplannen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver is niet onder de indruk van het standpunt dat Rob Jetten (D66) als premier inneemt over de situatie in de Gazastrook. "Dit had Dick Schoof ook kunnen zeggen, zij het dat de heer Jetten dat veel eloquenter doet", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij het debat over de regeringsverklaring.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) heeft niet expliciet gezegd dat minister van Buitenlandse Handel en zijn partijgenoot Sjoerd Sjoerdsma naar China kan voor handelsmissies. De vraag is relevant, omdat Sjoerdsma in dat land nog op een sanctielijst zou staan. "Hij kan een belangrijke rol vervullen", zei Jetten.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne zou volgens een aangenomen motie van de Tweede Kamer dit jaar 2 miljard euro extra steun krijgen. Maar dat gaat niet meer gebeuren, bleek donderdag tijdens het debat over de regeringsverklaring. Het geld is "opgelost" in steun voor de komende jaren, aldus premier Rob Jetten.
14 uur geleden