Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Omtzigt: er moet iets gebeuren op migratie, niet alleen asiel

Omtzigt: er moet iets gebeuren op migratie, niet alleen asiel

DEN HAAG (ANP) - Er moet wat gebeuren om de migratie naar Nederland toe in te perken, zegt Pieter Omtzigt tegen het ANP. Maar dan moet vooral worden gekeken naar arbeids- en studiemigratie, vindt hij. Ook die stromen hebben volgens hem een grote impact op de voorzieningen van Nederland, zoals het beschikbare aantal woningen.

Ook leidt bijvoorbeeld arbeidsmigratie tot grote misstanden, zoals uitbuiting of het huisvesten van werkers in erbarmelijke omstandigheden, zegt Omtzigt. Verder komt ongeveer 40 procent van alle studenten aan universiteiten uit een ander land, wat grote druk legt op studentenhuisvesting of universiteiten.

Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen vorig jaar ongeveer 403.000 mensen naar Nederland, onder wie 108.000 Oekraïense vluchtelingen. Ook kwamen bijna 130.000 mensen uit de Europese Unie, bijvoorbeeld voor werk of studie. Van de ongeveer 120.000 migranten van buiten de EU, vroegen ongeveer 27.000 asiel aan.

Onverantwoord

Omtzigt vindt het "onverantwoord" dat het kabinet viel op asiel, maar niet de rest van het pakket uitvoerde om die migratiestromen in te dammen. Er lag volgens goed ingevoerde bronnen een "95-procent-pakket", maar de VVD zette de onderhandelingen op scherp op het punt van gezinshereniging. Vervolgens viel het kabinet.

Dat er verder geen maatregelen werden genomen, noemt Omtzigt in zijn 'politieke lijn' "veruit het domste besluit dat mogelijk was". Waar overeenstemming over was, had volgens Omtzigt "doorgevoerd kunnen en moeten worden".

Stomme reflex

Verder vindt hij het "een stomme reflex" dat partijen het niet over migratie willen hebben, omdat dit volgens hen een thema is van Geert Wilders. Hoewel Omtzigt niet met de PVV in een coalitie zou willen, vindt hij wel dat geluisterd moet worden naar dergelijke partijen als ze valide punten maken. Zo vindt hij ook dat Thierry Baudet van Forum voor Democratie serieus genomen moet worden als het gaat over de "baantjescarrousel". Dat houdt in dat prestigieuze functies alleen rouleren onder politici en bestuurders, en volgens Omtzigt is dat ook aan de hand.

Omtzigt maakte zondagavond bekend dat hij met zijn eigen partij Nieuw Sociaal Contract meedoet aan de Tweede Kamerverkiezingen op 22 november. Het programma is al rond, de kandidatenlijst nog niet.

Meer uit Politiek

Kamer verliest volgende week 136 jaar aan ervaring

DEN HAAG (ANP) - Met de wisseling van Tweede Kamerleden verdwijnt volgende week in totaal ongeveer 136 jaar ervaring uit de Tweede Kamer. Dat blijkt uit een berekening van het ANP. De vertrekkende Kamerleden hadden bij elkaar bijna 178 jaar ervaring, terwijl hun vervangers ook weer zo'n 42 jaar aan Kamerwerk mee terugbrengen.

1 uur geleden
VVD overweegt politici deel inkomen te laten afstaan aan partij

DEN HAAG (ANP) - De VVD overweegt haar eigen politici een deel van hun inkomen te laten afstaan aan de partij. Dat staat in een 'dilemmastuk' dat op een ledenvergadering in december aan bod komt. Als er een besluit over wordt genomen, is dat pas in het voorjaar, zegt een VVD-woordvoerder.

6 uur geleden
Verkenner Koolmees ziet voor kerst geen nieuw kabinet op bordes

DEN HAAG (ANP) - Voor de kerst ziet verkenner Wouter Koolmees nog geen nieuw kabinet op het bordes staan. "Die kans acht ik niet heel groot", zei hij vrijdag na drie dagen van overleg met de politieke leiders uit de Tweede Kamer die in de campagne allemaal verklaarden heel snel een nieuw kabinet te willen.

1 dag geleden
Yeşilgöz: VVD is niet over te halen voor coalitie met GL-PvdA

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA kan VVD-leider Dilan Yeşilgöz op geen enkele manier overhalen om samen in een coalitie te stappen, zei ze voor een gesprek met de linkse leider en verkenner Wouter Koolmees. De politica zei dat "de verschillen enorm" zijn en dat één gesprek dat niet gaat veranderen. "Dan zouden zij richting hun eigen kiezers een eigen draai moeten maken op alle punten. Dat lijkt me niet geloofwaardig."

1 dag geleden
Kamer moet eerst besluiten over verlaging eigen risico

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet stelt de beslissing over het al dan niet verlagen van het eigen risico in de zorg uit. "We willen eerst kijken hoe het ligt in de Tweede Kamer, dan gaan we besluiten of we het ook voorleggen," zegt zorgminister Jan Anthonie Bruijn (VVD) na afloop van de ministerraad.

1 dag geleden
JA21 en D66 zien vooral op klimaat, asiel en EU grote verschillen

DEN HAAG (ANP) - JA21-leider Joost Eerdmans en D66-voorman Rob Jetten zien vooral op het gebied van klimaat, asiel en Europese samenwerking nog grote inhoudelijke verschillen tussen hun partijen. Dat zeiden de twee fractievoorzitters voor aanvang van een gesprek bij verkenner Wouter Koolmees.

1 dag geleden
Kiesraad: bijstellen van uitslagen was onwenselijk

DEN HAAG (ANP) - Meerdere gemeenten hebben hun voorlopige uitslagen voor de Tweede Kamerverkiezingen een paar keer aangepast. "Dat heeft geleid tot onrust. Dat is onnodig en onwenselijk", zei voorzitter Wim Kuijken van de Kiesraad daar vrijdag over bij het vaststellen van de einduitslag.

1 dag geleden