Omtzigt: bezoek Wilders aan Netanyahu kan, niet heel verstandig
DEN HAAG (ANP) - Het staat PVV-leider Geert Wilders vrij een bezoek te brengen aan de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, ook nu die door het Internationaal Strafhof (ICC) verdacht wordt van oorlogsmisdaden, vindt ook NSC-voorman Pieter Omtzigt. "Ik vind het niet heel verstandig, maar ik snap dat hij het doet."
Het ICC vaardigde vorige week een arrestatiebevel uit tegen onder anderen Netanyahu. Het hof zegt dat er aanwijzingen zijn dat hij als regeringsleider verantwoordelijkheid draagt voor in Gaza gepleegde misdrijven. Wilders sprak daar op X schande van en kondigde meteen aan dat hij bij zijn al eerder geplande bezoek aan Israël ook de premier zou spreken.
"Ik zou het zelf niet doen", zei Omtzigt over die ontmoeting. Tegelijkertijd erkende hij dat hij vanuit zijn functie als Tweede Kamerlid ook zelf weleens mensen spreekt "die omstreden zijn bij andere groepen". Dat is volgens Omtzigt "je goed recht als politicus". Hij benadrukte ook dat Netanyahu verdachte is en nog nergens voor is veroordeeld.
NSC-minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) zei eerder dat het voorgenomen bezoek van Wilders aan Israël "haaks" staat op het kabinetsbeleid en in strijd zou zijn met de afspraken die de coalitiepartijen onderling hebben gemaakt. Hij werd vrijdag na de ministerraad evenwel teruggefloten door premier Dick Schoof, die zei dat de fractieleiders van de partijen daar helemaal niet aan gehouden zijn.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het besluit van landbouwminister Femke Wiersma om stroomstootapparatuur in de veehouderij te verbieden. Voordat het besluit formeel van kracht kan worden, moet de Koning het voorstel ondertekenen, een formaliteit.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet een minister van Digitale Zaken krijgen. Deze minister moet de "doorzettingsmacht" hebben om een nieuw digitaal systeem binnen de overheid van de grond te krijgen. Dat zei demissionair staatssecretaris Eddie van Marum na afloop van de ministerraad tegen het ANP. Behalve Binnenlandse Zaken gaat hij ook over digitalisering.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".
12 uur geleden