Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Omtzigt besluit voor 9 oktober over deelname in alle kieskringen

Omtzigt besluit voor 9 oktober over deelname in alle kieskringen

DEN HAAG (ANP) - Pieter Omtzigt laat voor 9 oktober weten of hij in alle kieskringen meedoet. Dan moet hij zijn kieslijsten inleveren bij de Kiesraad en dus ook bepalen of hij overal deelneemt.

Het is nu dus nog niet zeker dat kiezers overal in Nederland op de partij Nieuw Sociaal Contract van Omtzigt kunnen stemmen. Sommige peilingen voorzien veertig zetels of meer voor Omtzigt. Dat vindt hij "onverantwoord" voor een nieuwe partij. Te snelle groei kan een partij instabiel maken.

Om dit te voorkomen, kan Omtzigt besluiten niet in alle kieskringen mee te doen. Daarvan zijn er twintig. De meeste beslaan een hele provincie en sommige grote provincies, zoals Gelderland of Noord-Brabant zijn opgedeeld in twee kieskringen. Ook een gemeente als Amsterdam heeft een eigen kieskring.

Kiesdeler

Na de verkiezingen wordt de zogeheten kiesdeler bepaald. Dat is het aantal stemmen dat nodig is voor één zetel, ongeacht of een partij in alle kieskringen meedoet. Omtzigt kan ervoor kiezen om bijvoorbeeld alleen in zijn thuisprovincie Overijssel mee te doen. Iemand uit Zuid-Holland kan dan niet op hem stemmen, waardoor hij zijn aantal stemmen drastisch kan beperken. Wie in een andere gemeente wil stemmen, kan een kiezerspas aanvragen. Daarmee kan in het hele land, dus ook in een andere kieskring, worden gestemd.

Omtzigt kan er ook voor kiezen om in het hele land mee te doen, maar slechts een beperkt aantal kandidaten op de lijst te zetten. Mocht hij dan bijvoorbeeld twintig zetels krijgen terwijl hij maar vijftien kandidaten heeft, dan worden de overige vijf zetels verdeeld over andere partijen. Dat gaat volgens het zogeheten systeem van grootste gemiddelden. De partij die gemiddeld het meeste aantal stemmen per zetel heeft, krijgt de restzetel. Bij meerdere restzetels wordt het proces herhaald. Vooral de grote partijen profiteren dus van dit systeem.

Meer uit Politiek

SP'er Dijk noemt plannen minderheidskabinet 'wereld op z'n kop'

DEN HAAG (ANP) - Volgens SP-leider Jimmy Dijk is "precies het tegenovergestelde nodig" van de plannen van de nieuwe coalitie. "Geen doorbraak, alleen afbraak. Het is de wereld op z'n kop", schrijft hij op X met twee tabellen uit de doorrekening van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving.

13 uur geleden
Van Weel hoopt op meer harmonie dan in vorig kabinet

DEN HAAG (ANP) - David van Weel, de aanstaande minister van Justitie en Veiligheid, hoopt op "meer harmonie" in het nieuwe kabinet dan in de vorige coalitie, waarvoor hij ook minister was. Volgens de VVD'er zijn de inhoudelijke verschillen nu minder groot dan tussen zijn partij en de vroegere coalitiepartners PVV, NSC en BBB.

13 uur geleden
Groep Markuszower: coalitieakkoord staat garant voor armoede

DEN HAAG (ANP) - Groep Markuszower is kritisch op de plannen van de minderheidscoalitie na de doorrekening van het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving. "Dit akkoord staat garant voor meer armoede, de afbraak van onze sociale zekerheid en raakt de Nederlander ongekend hard."

16 uur geleden
CO2-uitstoot daalt harder door coalitieplannen, maar meer nodig

DEN HAAG (ANP) - De CO2-uitstoot daalt harder met de klimaatmaatregelen die de coalitie van D66, VVD en CDA wil doorvoeren dan zonder nieuwe plannen. Dat schrijven het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving in hun doorrekening van het akkoord. Maar meer is nodig om in 2050 klimaatneutraal te zijn.

17 uur geleden
Sterk verwacht 'complexe opgave' om zorg betaalbaar te houden

DEN HAAG (ANP) - Mirjam Sterk verwacht dat haar een 'complexe opgave' wacht als minister van Langdurige Zorg. "Of de zorg in de toekomst ook houdbaar is, dat is het vraagstuk waar we voor staan," aldus de CDA'er.

1 dag geleden
Berendsen: Nederland was naïef over groeiende Chinese invloed

DEN HAAG (ANP) - Nederland is de afgelopen jaren naïef geweest over de groeiende invloed van China, zegt beoogd buitenlandminister Tom Berendsen (CDA). Hij wil als minister Nederland minder afhankelijk maken van grondstoffen uit China, maar ook van de Verenigde Staten voor veiligheid. "Die afhankelijkheid moet je afbouwen, dan zit je ook sterker aan de internationale onderhandelingstafel."

1 dag geleden
De Bat krijgt taak om ruimte te maken op volgelopen stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Jo-Annes de Bat krijgt bij zijn aantreden als staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei het volgelopen stroomnet onder zijn hoede. Dat zei de CDA'er na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten. Hij wil oplossingen voor de drukte op het stroomnet "versnellen", maar weet nog niet hoe. "Dat ga ik allemaal ontdekken. Er zal vast een heel inwerkprogramma staan om zaken nog beter te begrijpen."

1 dag geleden